استایل کژوال Casual چیست؟

استایل کژوال به زبان ساده استایل راحتی در لباس پوشیدن است و برای استفاده روزمره مناسب است، استایل کژوال در همین دو خصوصیت خلاصه می‌شود: «استایلی راحت با کاردبرد روزمره».

به خاطر تأکید بر راحتی در این استایل، ممکن است از آن به عنوان لباس اوقات فراغت نیز یاد شود. استایل کژوال بسیار بر «غیررسمی» بودن تأکید دارد.

 

 

 

انواع استایل کژوال

استایل کژوال شامل چند نوع است که برای موقعیت های مختلف مناسب هستند و همگی آنها در راحت بودن، ساده بودن و معمولی بودن مشترک هستند.

استایل کژوال دارای انواع زیر است:

استایل بیزنس کژوال بیزنس کژوال

 

چه وقت استایل کژوال داشته باشیم؟

استایل کژوال را به عنوان مثال می توانید در موقعیت هایی مانند: رستوران، مهمانی ها، پیکنیک، داخل هواپیما جمع های  دوستانه و غیره استفاده کرد.

استایل اسمارت کژوال را می توان در رویداد هایی مانند عروسی، شام، عملکرد های کاری و ... پوشید.

استایل کژوال کاری (بیزنس کژوال) هم که از نامش پیداست مناسب موقعیت های کاری است.

گزینه های کژوال برای آقایان

 • تی شرت
 • شلوار جین
 • ژاکت
 • هودی
 • پولوشرت
 •  فلانل

کفش های نوک پا بسته، مانند کفش های کتانی، کفش راحتی و ... گزینه خوبی هستند. اکسسوری ها مانند کمربند اختیاری است (مگر اینکه شلوار شما بدون آن پایین بیفتد). حتی در محیط های فوق العاده کژوال، مانند مهمانی های دوستانه، بهداشت نیز برای زنان و مردان مهم است.

اگر آراسته باشید و لباس هایتان تمیز و عاری از لکه باشد، تأثیر آن بیشتر خود لباس کژوال است. فقط مفهوم «کژوال» را به افراط نگیرید. در صورت تردید، همیشه بهتر است کمی بیش از حد لباس پوشیده باشید.

یک گزینه برای پایین تنه شلوار جین یا چینو است که با پیراهن سبک یا ژاکت بافتنی ترکیب شده است.

اگر به دنبال پوشیدن تی شرت هستید، ممکن است لباس شما با یک ژاکت ساده یا بلیزر (ژاکت ورزشی) بهتر ست شود.

کراوات ها را می توان با خیال راحت در کمد لباس آویزان کرد چون کاری با آن ها نداریم. کفش های فوتبال متعلق به زمین فوتبال است، اما سایر کفش های ورزشی یا کفش های کتانی زیبا از گزینه‌ها هستند.

گزینه های کژوال برای خانم ها

 • مانتوهای کژوال
 • بلوز
 • شلوار جین
 • ژاکت
 • هودی

برای کفش می توانید کفش های کتانی، بوت، صندل های زیبا (به غیر از بند انگشتی) یا حتی کفش پاشنه بلند انتخاب کنید. اگر می خواهید اکسسوری (کیف، جواهرات و ...) و آرایش داشته باشید، باید از قوانین مشابه لباس‌تان پیروی کند: تقریباً هر چیزی که با مفهوم کژوال سازگار باشد مجاز است. به عنوان مثال، کوله پشتی قدیمی که از زمان تحصیل داشته اید، انتخاب خوبی نیست، اما کوله پشتی‌ای خوش فرم و زیبا مناسب است.

وقتی هوا گرم است، خانم ها می توانند به سراغ لباس تابستانی، پیراهن یا شلوار بلند با تاپ بروند. ژاکت کش باف پشمی، ژاکت دکمه دار یا بلیزر همه گزینه های خوبی هستند. خانم ها باید توجه داشته باشند که بلیزر لباس را هوشمندتر می کند، به این معنی که لوازم کمتری مورد نیاز است. در غیر این صورت، جواهرات به راحتی می توانند یک لباس ساده را ادویه کنند.

 

اصول پایه ای سبک کژوال

تی شرت، شلوار جین و کفش اسپورت: همه دراستایل کژوال مجاز هستند. قانون اصلی این است که شما فقط باید لباس تمیز و بدون هیچ گونه قسمت پاره پاره یا  آسیب دیده که به وضوح دیده شود، بپوشید. دمپایی لاانگشتی، شلوارک یا لباس گشاد مثل شلوارهای ورزشی یا هودی قابل قبول نیستند.

مرد با استایل کژوال

پارچه هایی مانند جین، پنبه، فلانل، کتان و پلی استر از پارچه‌های معمول این استایل هستند و می توان آنها را با مواد ظریف تری مانند ترمه ترکیب کرد. هنگام انتخاب لباس خود، بهتر است به این فکر کنید که چه کسی شما را دعوت کرده است، چه کسی می آید و چه جوی ایجاد می کند.

 

چرا استایل کژوال؟

کدهای لباس و استایل های مختلف ممکن است در ابتدا به دلایل کاملاً متفاوتی ایجاد شده باشند، اما اکنون این کد ها عمدتا برای این وجود دارند که شما را در مورد پوشیدن لباس هنگام ملاقات با مشتری یا هنگامی که به یک مراسم مهم دعوت شده‌اید راهنمایی کنند.

هوشمندانه پوشیدن لباس به برگزارکننده این رویداد نشان می دهد که به آنها احترام می گذارید و از دعوت شدن قدردانی می کنید. این ممکن است برای کراوات مشکی درست باشد، اما لباس کژوال برای چه چیزی استفاده می شود؟

استایل کژوال

کژوال در محل کار

استایل های غیر رسمی در حال افزایش در محیط های کار هستند، و جایگزین کدهای لباس سنتی کسب و کار مانند لباس های کژوال تجاری یا لباس کار، به ویژه در محیط‌های کوچک مثل مراکز با مدیریت خانوادگی، استارت آپ های جوان، حرفه های خلاق و صنعت مد می شوند. در صنعت مُد حتی برای کارمندان مطلوب است که از آزادی ارائه شده توسط این لباس برای برجسته کردن شخصیت خود استفاده کنند.

بسته به فلسفه و ارزش های یک شرکت، داشتن کارمندان یکدست در چنین شرکت هایی تصور اشتباهی در خارج از شرکت ایجاد می کند.

چگونه استایل کژوال داشته باشیم؟

این مقاله لیستی از ملزومات تیپ کژوال را که می توانید آن ها را با هم ست کرده و از حداکثر پتانسیل کمد لباس خود استفاده کنید را جمع آوری کرده ایم.

ما از هر مورد دو نمونه انتخاب کرده ایم - یک گزینه لوکس برای مردی که می خواهد هزینه بیشتری برای بهبود کمد لباسش بپردازد، و یک گزینه اقتصادی و در عین حال شیک و زیبا.

1. شلوار جین

ستون فقرات لباس های کژوال از دهه 1950 میلادی، شلوار جین است.

اگر می خواهید ظاهر بهتری داشته باشید، یک شلوار جین با کیفیت با استایل غیر چسبیده و رنگ تیره انتخاب کنید.

شلوار جین برای استایل کژوال

2. تی شرت های کژوال

تی شرت ها ذاتاً کژوال هستند، تی شرت ها بخشی اساسی از کمد لباس اصلی هر مردی است. تی شرت، راحت پوشیده می شود، کاملا ظریف و شیک است و به اندازه ای  همه کاره است که می شود با هر چیزی آن را پوشید.

وانون تی شرت های کژوال این است که باید ساده باشند. تی شرت های نخی کلاسیک را در رنگ های ساده انتخاب کنید. رنگ های سفید، سرمه ای، سیاه و خاکستری نقاط شروع خوبی هستند.

در صورت تمایل می توانید لباس کژوال خود را با برخی از الگوها، سبک ها و طرح های جسورانه آراسته کنید. اما همیشه اطمینان حاصل کنید که متناسب با فرم بدن باشد.

تی شرت کژوال

3. پولو شرت ها

کمی رسمی تر از تی شرت، پولو شرت است که برای کمد لباس شما ضروری است.

اگر یک شلوار جین خوب و یک پولو شرت را با هم ست کنید، نیازی نیست که هزینه های زیادی را برای یک پولو شرت خوب خرج کنید اما باید مطمئن شوید که متناسب با فرم بدن شما باشد.

پولو شرت - استایل کژوال مردانه

4. پیراهن های کژوال

پیراهن های کژوال آستین کوتاه یا آستین دار در مواردی ضروری هستند که می خواهید کمی با هوش تر به نظر برسید. برای داشتن ظاهری آرام تر، می توانید دکمه های آن را باز کرده و آستین ها را به شیوه درست تا بزنید.

درست مانند تی شرت، پیراهن خود را با نیز با رنگهای اصلی شروع کنید. یک پیراهن کلاسیک سفید موردی پایه ای است. اطمینان حاصل کنید که یقه در صورت باز ماندن روی دکمه سوم خوب به نظر برسد.

پیراهن برای استایل کژوال مردانه

5. شلوار های چینو (chinos)

شلوار چینو یک آیتم عالی است برای اینکه هر از گاهی موارد را با هم ست کنید. برای ست کردن لباس های بالا تنه با چینو بهترین گزینه همان مواردی است که با شلوار جین ست می شود، مطمئن باشید شلوار چینو بلافاصله ظاهر کلی شما را تغییر می دهد.

برای شلوار چینو در رنگ های کلاسیک مانند خاکی، سرمه ای و بژ که به راحتی قابل ست شدن هستند، سرمایه گذاری کنید. چینو ها راحت و شیک هستند، همچنین می توانند به شما کمک کنند تا ظاهری با استایل اسمارت کژوال به دست آورید.

لیست کامل و موارد تخصصی تر را در مقاله زیر بخوانید:

 

پرسش های متداول درباره استایل کژوال

 • سوال: آیا شلوار جین برای استایل کژوال مناسب است؟
  پاسخ: بله شلوار جین جین نمونه ای از لباس های همه کاره است. شما می توانید به راحتی یک شلوار جین مناسب را با بسیاری از گزینه ها ست کنید تا ظاهری کژوال یا شیک، مرسوم، مد روز و آماده کار داشته باشید. یک شلوار جین خوب باید مدت طولانی برای شما کار کند، بنابراین ارزش آن را دارد که روی کیفیت و تناسب عالی سرمایه گذاری کنید
 • سوال: لباس غیر رسمی چیست؟
  جواب: در ابتدایی ترین سطح، لباس روزمره یا غیر رسمی به معنای یک شلوار جین یا شلوار چینو با پیراهن یقه دار یا تی شرت است.
 • سوال: لباس راحتی کژوال چیست؟
  پاسخ: اگر دعوت نامه ای برای لباس راحتی کژوال دریافت کرده اید، احتمالاً به این معنی است که هر چیزی واقعاً ممکن است پیش بیاید. اگر استخر وجود دارد، ممکن است بخواهید شورت شنای خود را به همراه داشته باشید.
 • سوال: آقایان چه چیزی را باید در دفتر کار بپوشند؟
  پاسخ: این به فرهنگ دفتر شما بستگی دارد، اما یک استایل کاملا کژوال احتمالاً مناسب نیست، مگر اینکه در حوزه تکنولوژی کار کنید. استایل کژوال برای کار معمولاً نیاز به توجه بیشتری شما دارد. در عوض، راهنماهای مجله اینترنتی آداروک را برای پوشیدن لباس های اسمارت کژوال و بیزینس کژوال بررسی کنید.

مطالب مرتبط

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.