استایل اسمارت کژوال Smart Casual چیست؟

اسمارت کژوال یک استایل لباس غربی است با تعریفی مبهم، که به طور کلی به عنوان لباس کژوال در نظر گرفته می شود اما دارای اجزای اسمارت و هوشمند (به معنای خوب لباس پوشیدن) شامل یک کت و شلوار راحت و غیررسمی سنتی است. این تفسیر به طور معمول شامل پیراهن، کراوات، شلوار و کفش است، اما با یک بلیزر  یا کت ورزشی پوشیده می شود.

اسمارت کژوال یا Smart Casual در قرن 20 شکل گرفته است، در اصل یک کت و شلوار راحت با رنگ غیر متعارف و پارچه کم وزن تر و در نتیجه سبک تر، احتمالاً با برش و جزئیات بیشتر است.

یک کت و شلوار سنتی با کراوات و پارچه های سنگین می تواند در برخی شرایط بسیار رسمی و ناراحت کننده باشد، در حالی که پوشیدن لباس کژوال نیز کاملاً مناسب نیست.اگر کژوال و کژوال کاری (بیزینس کژوال) مناسب نیست یا نمی خواهید بد لباس به نظر برسید، انتخاب اسمارت کژوال بهترین انتخاب است. Smart casual استایل مناسب برای بسیاری از جلسات، قرار شام بعد از کار، سفرهای کاری و دفاتر است.

 

اسمارت کژوال برای مردها

برخی از افراد این کد لباس را غیررسمی اما با مواد کیفیت بالا، متناسب با مناسبت مربوطه و ظریف تعریف می کنند. اما برخی دیگر این مسئله را ناشی از نداشتن سلیقه و درک درست از مد و استایل می دانند.

کت و شلوار بدون کراوات و با یقه باز پیراهن می تواند به اندازه شلوار و کت یا کت اسپرت، اسمارت کژوال باشد.

برای تناسب این استایل لازم نیست کت و شلوار را کنار بگذارید؛ شما فقط با جایگزینی کراوات با دستمال جیبی سینه با رنگی متضاد با کت و شلوار، ظاهر آرام خود را تضمین می کنید، و این نکته هم لازم است: دکمه های پیراهنتان را تا یقه نبندید.

استایل اسمارت کژوال

پیراهن، تی شرت و کت

پلیور با تی شرت

پیراهن های آستین بلند با یکی از لباس های اصلی یعنی کت، کت ورزشی یا بلیزر کاملاً مناسب به نظر می‌رسند.

عقاید تی شرت و پولوشرت متفاوت است. با این حال، ممکن است در روزهای گرم تابستان یک کت و لباس آستین کوتاه خیلی گرم باشند، بنابراین می توانید تناسب بین لباس ها را بر اساس زمان و شرایط خاص ایجاد کنید.

در ماه های سردتر می توانید یک یقه گرد یا پیراهن کشی ساده استفاده کنید. بسته به آنچه که شما ترجیح می‌دهید پلیور یقه گرد یا یقه ٧ گزینه دیگری برای پوشیدن روی پیراهن است.
 

 

جین یا شلوار؟


شلوار پارچه ای، مخملی یا چینوس در رنگ های خاموش و غیر برجسته از گزینه ها هستند. یک کمربند ساده را هم فراموش نکنید، حتی اگر شلوار شما مانند یک دستکش باشد. شلوار جین بهتر است در کمد لباس باقی بماند، مگر اینکه یک رنگ آبی تیره یا سیاه باشد.

برای داشتن ظاهر حرفه ای، اطمینان از اینکه لباس هایتان خیلی گشاد، چروک یا وارفته نباشد هم مهم است. پس شلوار جین استاندارد از این کد لباس محروم می شود.

کدام جوراب و کفش مجاز است؟


جوراب ها را دست کم نگیرید، که حتی اگر ساده باشند، اگر یک انتخاب ناخوشایند را انجام دهید، می تواند بلافاصله یک لباس کاملاً متشکل را خراب کند. وظیفه جوراب ها این است که با ارائه رنگی مناسب شلوار را با کفش ها ست کنند، بنابراین کل لباس شما را ست می کنند.

بهترین کفش ها گزینه های انگشت بسته مانند کفش راحتی (Loafers)، کفش های کتانی (Sneakers) باکلاس یا موکاسین (Moccasins) است و همچنین نباید به اشتباه کفش های توری (lace-up shoes) را انتخاب کنید. کفش های اسپورت (Trainers) یا بوت های چرمی برای این کد لباس توصیه نمی شوند.

 

گزینه های رنگ


از آنجا که کد لباس اسمارت کژوال محفوظ است، شما باید به دنبال الگوهای غیر برجسته یا رنگ های غیر نمایشی مانند قهوه ای، آبی یا خاکستری باشید.

اگر می خواهید لمس پذیر تر باشد، یک پیراهن طرح دار یا جوراب های رنگی را امتحان کنید. با این حال، در رنگارنگ شدن زیاده روی نکنید. فقط کافی است اطمینان حاصل کنید که رنگ ها همیشه به طور هماهنگ در لباس قرار بگیرند.

عامل راحت بودن نیز نقشی اساسی دارد و شما باید به طور جدی در مورد این فاکتور فکر کنید تا مطمئن شوید که انتخاب شما درست است. اگر مطمئن نیستید که انتخاب شما به اندازه کافی زیبا یا هوشمندانه است، بهتر است به سراغ استایلی بروید که به شما احساس راحتی و اعتماد به نفس بدهد.

اسمارت کژوال برای زنان


اگرچه این کد لباس برای خانم ها از سختگیری کمتری برخوردار است زیرا آنها طیف وسیعی از ترکیبات بیشتری برای انتخاب دارند، اما این مسئله باعث پیچیدگی آن نمی شود. دامن یا شلوار اشتباه مناسبی نیست، اما اگر شلوار را ترجیح می دهید می توانید آن را با یک پلیور یا بلوز نیز ترکیب کنید. کفش های انگشت بسته که یک پاشنه کوچک دارند، مانند کفش پمپ (pumps shoes)، همیشه انتخاب خوبی هستند. از نظر رنگ، همان توصیه آقایان برای خانم ها نیز وجود دارد: از رنگ های تیره و الگوهای دقیق اطمینان حاصل کنید که لباس شما در محیطی شاد بین کژوال و برازندگی قرار گیرد.

مطالب مرتبط

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.