رنگ سال 2023 و 1402 چیست - رنگ انتخابی کمپانی پنتون برای سال 2023

رنگ سال 2023 و 1402 چیست - رنگ انتخابی کمپانی پنتون برای سال 2023

  • شعیب جاف
  • ۹ ماه پیش
  • ۲ دقیقه مطالعه
  • ۳,۰۵۲

کمپانی پنتون از سال ۲۰۰۰ تاکنون، با مشاوره متخصصان رنگ در جهان، رنگ خاصی را به‌عنوان «رنگ سال» معرفی می‌کند. رنگ انتخابی کمپانی پنتون برای سال 2023 سرخابی (Viva Magenta) است.

رنگ های انتخابی از سال 2000 تا 2023

نگاهی کوتاه و گذرا به رنگ های انتخابی شرکت پنتون در سال های گذشته:

سال 2023

سرخابی

Viva magenta

سال 2022

آبی مرجانی

Very Peri

سال 2021

خاکستری

Ultimate Grey

سال 2021

زرد

Illuminating

سال 2020

آبی کلاسیک

Classic Blue

سال 2019

مرجانی زنده

Living Coral

سال 2018

ماوراء بنفش

Ultra Violet

سال 2017

سبز چمنی

Greenery

سال 2016

رز کوارتز

Rose Quart

سال 2016

سرنیتی

Serenity

سال 2015

مارسالا

Marsala

سال 2014

بنفش ارکیده

Radiant Orchid

سال 2013

سبز زمردین

Emerald

سال 2012

نارنجی

Tangerine Tango

سال 2011

-

Honeysuckle

سال 2010

فیروزه‌ای

Turquoise

سال 2009

میموزا

Mimosa

سال 2008

آبی زنبقی

Blue Iris

سال 2007

قرمز فلفلی

Chili Pepper

سال 2006

ماسه ای

Sand Dollar

سال 2005

آبی فیروزه‌ای

Blue Turquoise

سال 2004

نارنجی

Tigerlily

سال 2003

آبی آسمانی

Aqua Sky

سال 2002

سرخ

True Red

سال 2001

رز بنفش

Fuchsia Rose

سال 2000

آبی نیلگون

Cerulean Blue

 

رنگ سال چیست؟

کمپانی پنتون بیش از 20 سال است که به طور غیر رسمی هرساله ماه دسامبر و قبل از سال نوی میلادی رنگ منتخب خود را که در کل به رنگ سال شناخته می شود را معرفی می کند.

این انتخاب از اعتبار زیادی برخوردار است و در تولید محصولات و خرید آن ها در صنایع مختلف از جمله مد و پوشاک، اثاثیه منزل و طراحی صنعتی و همچنین بسته بندی محصولات و طراحی گرافیکی تأثیر گذار بوده است.

محققان پنتون رنگ هایی را انتخاب می کنند که در روندهای فرهنگی جهانی تأثیر می گذارد و رنگ هایی را انتخاب می کنند که چیزی در رابطه با زمان حال و نحوه درک ما از آینده را نشان دهند.

رنگ سال چگونه انتخاب می شود؟

روند انتخاب رنگ سال نیاز به بررسی دقیق و تجزیه و تحلیل دارد. برای رسیدن به انتخاب هر ساله، کارشناسان رنگ شرکت پنتون، مطالعات بسیاری درباره تأثیرات جدید رنگ ها در جهان انجام می دهند.

به گفته کمپانی پنتون: «برای رسیدن به انتخاب رنگ سال هر ساله، کارشناسان رنگ شرکت پنتون، جهان را به دنبال تأثیرات جدید رنگ مطالعه می کنند. این می تواند شامل صنعت سرگرمی و فیلم های در حال تولید، مجموعه های هنری مسافرتی و هنرمندان جدید، مد و لباس، تمام زمینه های طراحی، مقاصد محبوب مسافرت و همچنینلایف استایل های جدید، سبک بازی و شرایط اقتصادی - اجتماعی باشد.»

معرفی کمپانی پنتون [از ویکیپیدیا]

لورنس هربرت، فارغ‌التحصیل رشته شیمی دانشگاه هوفسترا، در سال ۱۹۶۳ شرکت ام اند جی لوین را از برادران لوین خریداری و به نام مؤسسه پنتون ثبت کرد. پنتون به معنی «همه رنگ‌ها» است.

پَنتون (به انگلیسی: Pantone) یک شرکت با مسئولیت محدود است که دفتر مرکزی آن در کارلاستادت، نیوجرسی است. این شرکت بیشتر به دلیل سیستم تطبیق پنتون (PMS) شناخته شده‌ است، یک فضای رنگی اختصاصی که در صنایع مختلف، به ویژه طراحی گرافیک، طراحی مد، طراحی محصول، چاپ و تولید و پشتیبانی از سیستم‌های مدیریت رنگ از طراحی تا تولید استفاده می‌شود. فرمت‌های فیزیکی و دیجیتالی، در میان مواد روکش دار و بدون پوشش، پنبه ای، پلی استر، نایلون و پلاستیک تولید شده‌اند.

شرکت ایکس-رایت، تامین‌کننده ابزار و نرم‌افزار اندازه‌گیری رنگ، پنتون را به مبلغ ۱۸۰ میلیون دلار در اکتبر ۲۰۰۷خریداری کرد، و خود توسط شرکت داناهر در سال ۲۰۱۲ خریداری شده‌ است.

پنتون در دهه ۱۹۵۰ در نیوجرسی به عنوان شرکت چاپ تجاری برادران مروین و جسی لوین، تبلیغات ام اند جی لوین شروع به کار کرد. در سال ۱۹۵۶، بنیانگذاران آن که هر دو از مدیران تبلیغات بودند، لارنس هربرت، فارغ‌التحصیل اخیر دانشگاه هافسترا را به عنوان کارمند پاره وقت استخدام کردند. هربرت از دانش شیمی خود برای سیستم‌بندی و ساده‌سازی موجودی رنگدانه‌های شرکت و تولید جوهرهای رنگی استفاده کرد و در سال ۱۹۶۲، هربرت بخش مرکب و چاپ را با سود حاصل از فعالیت اداره کرد، در حالی که بخش نمایش تجاری ۵۰۰۰۰ دلار آمریکا بدهی داشت. او متعاقباً دارایی‌های فن‌آوری شرکت را از برادران لوین به قیمت ۵۰۰۰۰ دلار آمریکا (معادل ۴۳۰۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۰) خریداری کرد و نام آن‌ها را به «پنتون» تغییر داد. 

لطفا توجه کنید که ثبت نظر باید مطابق با قوانین نشر آداروک باشد.