اگه از وایکینگ ها خوشتون اومده این فیلم ها رو ببینید - 8 فیلم وایکینگی

در مطالب قبلی به معرفی چندین سریال مشابه با وایکینگ ها پرداختیم. اما فیلم های خوبی هم در این ژانر وجود دارند که برای طرفداران واکینگ ها جذاب خواهند بود.

در سال ۲۰۱۳ شبکه هیستوری از پروژه عظیم وایکینگ ها رونمایی کرد؛ سریالی که بر اساس تاریخ وایکینگ ها ساخته شده است. این سریال کاراکتر رگنار لاثبروک را محور خود قرار داده است؛ یکی از اساطیر نورس که زندگی اش با اسکاندیناوی و اروپای غربی در هم آمیخته است.

سریال های زیادی وجود دارند که خارش وایکینگی تان را تا حدودی برطرف میکنند، اما فیلم های خوبی هم وجود دارند که قطعا طرفداران وایکینگ ها از آن ها خوششان خواهد آمد.

۱- رهیاب – Pathfinder (2007)

رهیاب - 2007

رهیاب، محصول سال ۲۰۰۷ با بازی کارل اوربن، نقد های ضعیفی را دریافت کرد. اما بدون شک طرفداران وایکینگ ها نکات مثبت زیادی از جمله ژانر و فرهنگ وایکینگی را در آن می یابند.

این فیلم روی دوران اوج وایکینگ ها تمرکز دارد و یک فیلم اکشن تمام عیار است.

خلاصه داستان: داستان این فیلم در دوران وایکینگ ها در شمال امریکا جریان دارد. جایی که گروهی از وایکینگ ها بدون هیچ هشداری به یک قبیله هجوم آورده و آنان را بدون هیچ رحمی قتل عام میکنند. اما آنها یک نفر را جا میگذارند؛ پسری که سرنوشتش گرفتن انتقام قبیله اش است و بعد ها لقب گوست (روح)‌ را به خود میگیرد. گوست یک هدف دارد: کشتن بیشترین تعداد ممکن از کسانی که قبیله اش را قتل عام کردند...

 

۲- بیوولف – Beowulf (2007)

بیوولف - انیمیشن

یکی دیگر از فیلم های عالی از سال ۲۰۰۷ که انتخاب بی نظیری برای طرفداران وایکینگ ها خواهد بود. این فیلم بر اساس اشعار حماسی سفر بیوولف به دانمارک ساخته شده است. در این فیلم بازیگرانی همچون آنجلینا جولی، آنتونی هاپکینز و ری وینستون حضور دارند.

این اثر بیشتر یک فیلم فانتزی است تا تاریخی؛ با این حال المانت های این ژانر را با خود دارد و تجربه ای لذت بخش و متفاوت را برایتان رقم خواهد زد.

خلاصه داستان: بیووولف که در حال سفر به همراه مجموعه ای از سربازانش به سمت دانمارک است، در راه با شاه روتگار آشنا میشود. روتگار به دنبال قهرمانی است که اهریمنی به نام گرندل که تعدا زیادی از مردمش را قتل عام کرده است را بکشد. بیوولف زن روتگار را میبیند و به او علاقه مند میشود و به همین دلیل قبول میکند که گرندل را بکشد. یک شب که آنها در حال جشن گرفتن هستند، گرندل به آنها حمله میکند و در این حال بیوولف موفق میشود گرندل را بکشد. اما مادر گرندل که یک اهریمن آبی است و تصور میشد که سالها پیش منطقه را ترک کرده اند، روی جنازه گرندل سوگند میخورد که انتقام فرزندش را بگیرد. هنگامی که بیوولف و سربازانش در خواب به سر میبرند، مادر گرندل در قامت اژدهایی به آنها حمله میکند و خون زیادی را به جای میگذارد. اما بیوولف و دوستش که در بیرون خوابیده بودند جان سالم به در می برند. روتگار به بیوولف میگوید که این حمله کار مادر گرندل بوده است و بیوولف تصمیم میگیرد که به محل اقامت او که در یک غار است حمله کند. اما...

۳- ثور: رگناروک – Tor: Ragnarok (2017)

کریس همسورث - ثور - رگناروک

اگر چیزی که طرفداران وایکینگ ها به دنبال آن هستند اساطیر و میتولوژی نورس است، پس سه گانه ثور باید به کام آنها خوش باشد. اما مخصوصا از رگناروک نام میبریم که بهترین فیلم این سه گانه است.

با این حال به نظر میرسد که دنیای سینماتیک مارول از فرو رفتن در عمق میتولوژی نورس واهمه دارد. کاراکتر هایی همچون سرتر و هلا در این فیلم حضور دارند. به علاوه ثور خود عملا یک وایکینگ است و استایل او در انتقامجویان: پایان بازی نیز اشاره ای به همین موضوع است.

خلاصه داستان: پس از مرگ اودین، روز موعود دنیای نورس یعنی رگناروک فرا میرسد و حال ثور با خطری که نابودی آزگارد را به دنبال دارد روبرو است.

۴- پادشاه یاغی – Outlaw King (2018)

پادشاه یاغی

موضوع اصلی پادشاه یاغی مربوط به تاریخ سلطنتی اسکاتلند است، با این حال اشتراکات و شباهت های زیادی با وایکینگ ها دارد. نبرد ها و سفر های دریایی که در وایکینگ ها دیده اید را در این فیلم نیز خواهید یافت.

این فیلم همچنین با دوره رنسانس هم در ارتباط است. داستان های مربوط به این دوره همواره طرفداران وایکینگ ها را به وجد خواهد آورد، چراکه پر از قهرمان ها و فرهنگ هایی هستند که در تاریخ گم شده اند.

خلاصه داستان: این فیلم بر اساس زندگی شاه رابرت یکم، قهرمان ملی اسکاتلند ساخته شده است و داستان نبرد های او در مقابل انگلستان را به نمایش میکشد...

۵- هنری پنجم – Henry V (1989)

هنری پنجم

کنت برانا یکی از فیلمساز هایی است که علاقه خاصی به فرهنگ و تاریخ اروپای قدیم دارد و فیلم هنری پنجم او گواه بر این مدعا است. هنری پنجم بر اساس آثار ویلیا شکسپیر ساخته شده است و به عنوان یکی از بهترین اقتباس ها از آثار شکسپیر شناخته میشود. این فیلم امتیاز بی نظیر ۱۰۰٪ را از وبسایت راتن تومیتوز دریافت کرده است و مورد تحسین بی سابقه منتقدین قرار گرفت.

هنری پنجم فیلمی است که قطعا باب میل طرفداران وایکینگ ها خواهد بود. فیلمی پر از صحنه های نبرد بی نظیر، ویژگی که وایکینگ ها را به یکی از محبوب ترین سریال ها تبدیل کرد.

خلاصه داستان: داستان برگرفته از نمایشنامه هنری پنجم، اثر ویلیام شکسپیر است و ماجرای فتح خونین فرانسه به دست شاه هنری پنجم را به تصویر میکشد.

۶- تروآ – Troy (2004)

تروی - برد پیت

هنگام صحبت از صحنه های عالی نبرد در سینما، به هیچ وجه نمیتوان از تروی چشم پوشی کرد. یک فیلم تاریخی عالی که با اساطیر و میتولوژی ها در ارتباط است.

بدیهی است که بیشتر طرفداران وایکینگ ها علاقه چندانی به میتولوژی هایی غیر از نورس نشان نمیدهند. اما حقیقت این است که شباهت های زیادی میان اساطیر نورس، یونان و روم وجود دارد. تروی یکی از بهترین مثال های این ژانر است. علاوه بر اینها، این فیلم با بازی عالی برد پیت همراه است.

خلاصه داستان: فیلم بر اساس ایلیاد، اثر حماسی ایلیاد شاعر یونانی است که ماجرای جنگ های ۱۰ ساله تروآ را به تصویر میکشد. در این فیلم شاهد تحت حمله قرار گرفتن تروآ توسط نیرو های متحد یونانی هستیم...

۷- پادشاه – The King (2019)

پادشاه - تیموتی شالامی

پادشاه یکی از جدید ترین فیلم ها در این ژانر (و این لیست)‌ است. این فیلم با بازی ستاره هایی همچون تیموتی شالامی، رابرت پتینسون و لیلی-رز دپ است و نقد های متناقضی را از طرف منتقدین دریافت کرد؛ عده ای آنرا شاهکار خواندند و عده ای نقد های کاملا ناامید کننده ای در مورد آن ارائه کردند.

با این حال شکی نیست که طرفداران وایکینگ ها نمرات مثبتی را به این فیلم خواهند داد.

خلاصه داستان: این فیلم نیز بر اساس چندین نمایشنامه شکسپیر ساخته شده است و داستان هنری پنجم را روایت میکند؛ اما این بار از دیدگاهی کاملا متفاوت...

۸- وایکینگ ها – The Vikings (1958)

کرک داگلاس - وایکینگ ها

چه فیلمی ارتباط نزدیک تری از خود وایکینگ ها با وایکینگ ها دارد؟! این فیلم که محصول سال ۱۹۵۸ است، یکی از اقتباس های خوب از فرهنگ و تمدن وایکینگ ها بوده است.

این فیلم با هنرنمایی کرک داگلاس در مورد زندگی رگنار لاثبروک است. در واقع همان سریال وایکینگ ها است بدون تکنولوژی های پیشرفته و بودجه های کلان امروزی!.

خلاصه داستان: پادشاه نورثامبریا طی تهاجم وایکینگ بزرگ یعنی رگنار لاثبروک کشته میشود و به دلیل این که فرزندی نداشت، پسرعمویش تاج و تخت را به ارث میبرد. بیوه ی پادشاه مرحوم با فرزندی حامله است که میداند از رگنار است چراکه حین هجوم به او تجاوز کرده بود و برای محافظت از این طفل در مقابل پادشاه جدید و اطرافیانش او را به ایتالیا میفرستد. بر حسب اتفاق کشتی حامل آنها مورد حمله واکینگ ها قرار میگیرد و وایکینگ ها بی خبر از هویت کودک او را به بردگی میگیرند...

 

 

مطالب مرتبط

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.