انواع یقه پیراهن مردانه - راهنمای کامل یقه لباس

هشدار: شما در مورد یقه پیراهن چیزی نمی دانید.

در حقیقت ممکن است کمی بدانید ولی بعد از مطالعه این مقاله همه چیز را یاد می گیرید.

شما سؤالاتی دارید و راهنمای کامل آداروک درباره یقه پیراهن به همه آنها پاسخ می دهد. وقتی برای تلف کردن نداریم، پس می رویم سر اصل مطلب..

 

راهنمای کامل یقه لباس - فهرست مطالب

 

تاریخچه یقه

چرا مرد ها شروع به پوشیدن لباس های یقه دار کردند؟

 

اواسط دهه 1400 میلادی - ویلیام شکسپیرتاریخچه یقه های لباس

 

اولین یقه های پیراهن مردانه در اواسط سال 1400 میلادی ظاهر شد. قبل از این مردها لباس هایی با یقه قایقی می پوشیدند. این یقه ها خیلی بزرگ بودند و به راحتی می ایستادند. این یقه ها تا قرن 16 میلادی باب بودند.

یقه های اولیه به عنوان نمادی برای افراد نخبه جامعه دیده می شد. بسیاری از پرتره های این دوران از این نوع یقه ها برخوردار هستند. تقریباً در زمان عصر روشنگری (بین سال های 1715 تا 1789 میلادی)، با نزدیک شدن مردان به سرشت، این استایل های شیطانی از مد افتادند.

یقه های جدا شونده

یقه های جدا شونده

از آنجا که یقه و سرآستین زنده ترین قسمت پیراهن این دوران بودند، به احتمال زیاد کثیف می شدند. برای جلوگیری از شست و شوی زیاد، یقه های جداشونده اختراع شدند.

این به مردان این امکان را می داد که فقط زیر بغل پیراهن خود را تمیز کنند زیرا فناوری مدرن لباسشویی هنوز اختراع نشده بود. این یقه ها به بسیار رسمی بودند و اَشکال مختلفی داشتند. در این دوره (اواسط تا اواخر دهه 1800) بود که بیشتر یقه های لباس که امروزه می شناسیم اختراع شدند.

پارچه های سبک تر و پولو شرت ها

یقه های جداشونده با تشریفات زیاد در دهه 1920 و 1930 محبوبیت‌شان کمرنگ شد. با اختراع سیستم گرمایش مرکزی و سایر تجملات، مردان شروع به پوشیدن لباس با پارچه های سبک تر کردند.

مردان دریافتند که پیراهن های که دارای یقه نرم و بدون تشریفات اضافی هستند با استفاده از اتو می توانند بدون چین و چروک باشند. این امکان را به مردان می دهد که از پارچه های سبک و پیراهن ساخته شده از پارچه کتانی استفاده کنند و پنبه سبک به استاندارد تبدیل شود.

بادی آستین و رنه لاکوست در سال 1928 اولین پولوشرت ها را به تن کردند.تاریخچه پولو شرت

 

با ظهور یقه های نرم، اختراع پولوشرت توسط رنه لاکوست (Rene Lacoste) در سال 1933 صورت گرفت. نام «پولو شرت» از دوست چوگان باز (Polo Player)  لاکوست الهام گرفته شد که ایده این نوع پیراهن را به او داد.

مروری بر یقه پیراهن مردانه

 

آناتومی و ساختار یقه پیراهن مردانه

 

  1. لبه های یقه.
  2. طول لبه های یقه - فاصله از نوک یقه تا جایی که به نوار یقه برسد.
  3. نوار یقه - قطعه پارچه ای که به دور گردن می پیچد.
  4. ارتفاع یقه - ارتفاع یقه تا جایی که روی گردن قرار می گیرد.
  5. محل بستن کراوات روی یقه - فاصله بین قسمتهای بالای یقه تا محل دکمه روی یقه.
  6. پهنای یقه - زاویه بین لبه های  یقه.

یقه پیراهن چگونه ساخته می شود؟

 

پایه جدا شونده یقه پیراهن مردانه

 

اکثر انواع یقه های پیراهن با همان چیزی که پایه یقه نامیده می شود ساخته می شوند. پایه یقه در اصل همان چیزی است که باعث ایستادن یقه می شود و به همین دلیل است که بیشتر یقه های پیراهن ضخامت بیشتری نسبت به بقیه پیراهن دارند.

پایه یقه می تواند جداگانه باشد یا در ساختار یقه ادغام شود (پایه سرخود). بیشتر پایه های سرخود برای یقه های پیراهن نازک مانند پولو شرت ها یا پیراهن های دکمه دار کژوال استفاده می شود.

برخی از یقه ها دارای پایه جداگانه ای هستند که نسبت به پایه های سرخود به گردن نزدیکتر است. پایه جداگانه در اکثر پیراهن های رسمی و لباس های نظامی وجود دارد زیرا به یقه ارتفاع، ضخامت و ایستادگی بیشتری می دهد.

یقه پیراهن مناسب، کدام است؟

 

تناسب یقه پیراهن مردانه

 

برای تناسب یقه پیراهن، دو انگشت باید بتواند به راحتی بین گردن و یقه پیراهن حرکت کند در حالی که دکمه بالایی بسته است.

پارچه و مواد یقه

بیشتر یقه ها از همان مواد قسمت های دیگر پیراهن ساخته شده اند. ضخامت یقه همانطور که قبلاً ذکر شد ازساختار آن ناشی می شود.

گاهی اوقات یقه های پیراهن را می توان با پارچه ای متفاوت ساخت، این مدل از یقه و سرآستین که پارچه آن با بقیه قسمت های پیراهن فرق دارد، توسط فیلم کلاسیک وال استریت مد شد، در این فیلم مایکل داگلاس اینگونه لباس می پوشید.

یقه نرم یا یقه سفت

هرچه یقه نرمتر باشد، استایل آن بیشتر کژوال است، یقه سفت تر رسمیترین نوع یقه است. البته استثنائاتی نیز وجود دارد، اما این یک قانون کلی خوبی است که باید هنگام انتخاب یقه های پیراهن رعایت کنید.

انتخاب بهترین یقه پیراهن برای صورت شما

 

راهنمای انتخاب یقه پیراهن بر اساس فرم و شکل صورت

 

هنگام انتخاب بهترین یقه، باید هم اندازه صورت و هم فرم آن را در نظر بگیرید.

همچنین لازم به یادآوری است که می توانید هر نوع یقه پیراهنی را که می خواهید بپوشید. با این حال، برخی از انواع یقه ممکن است بهتر از دیگران مناسب شما باشد.

به عنوان مثال اگر صورت گرد دارید، انتخاب یقه معمولی برای تعادل بیشتر این کار هوشمندانه خواهد بود. از طرف دیگر اگر صورت مستطیلی دارید، یقه پهن یا برش دار را انتخاب کنید.

یقه های مردانه محبوب

یقه معمولی کلاسیک

 

یقه معمولی کلاسیک پیراهن مردانه

 

از بین انواع یقه پیراهن لباس، یقه کلاسیک معمولی احتمالاً یقه ای است که شما بیشتر با آن آشنا هستید زیرا حدود 90٪ از انواع یقه پیراهن لباس در جهان را تشکیل می دهد. با پهنای یقه متوسط بین 2.5 تا 7.5 سانتی متر یا 50-70 درجه، یقه کلاسیک معمولی با کراوات یا بدون آن به خوبی کار می کند.

این استایل همچنین به طور معمول دارای ارتفاع یقه 2.5-5 سانتی متر و طول یقه آن 5-7.5 سانتی متر است. تولیدکنندگان از این نوع یقه برای اکثر پیراهن ها استفاده می کنند زیرا باعث رضایت اکثر پوشندگان می شود.

یقه معمولی برای مردان با صورت پهن یا گرد بهترین است - با این حال، بیشتر فرم ها و اندازه های صورت با این سبک یقه ست می شوند. هنگامی که با کت آن را بپوشید، لبه های یقه توسط برگردان آن پوشانده نمی شود. این یقه همچنین هیچ بخشی از کراوات شما به غیر از گره را نشان نمی دهد.

یقه پهن

 

یقه پهن پیراهن مردانه

 

درست همانطور که از نام آن پیداست، یقه پهن یقه ای است که پهنای یقه بیشتری دارد.

به طور معمول، پهنای آن از 10 سانتی متر تا 15 سانتی متر بین لبه های یقه با زاویه بین لبه ها که متوسط بین 70 درجه و 140 درجه است.

این یقه گزینه محبوبی است که هنگام استفاده از گره های پهن تر کراوات مانند ویندسور و نیمه ویندسور استفاده می شود. یقه پهن به شما امکان می دهد کراوات های ساخته شده با مواد ضخیم تر مانند پشم را نیز بپوشید.

این نوع یقه مناسب برای مردی با ویژگی های صورت باریک یا بلند مناسب است، گشاد بودن یقه به یکنواخت نمودن صورت کمک می کند. مردانی که صورت گرد دارند باید سعی کنند از این نوع یقه ها دور باشند زیرا باعث گردتر نشان دادن صورتشان می شوند.

یقه برش خورده

 

یقه برش خورده پیراهن مردانه

 

یقه برش خورده یک یقه پهن است و فاصله بسیار زیادی بین لبه های یقه وجود دارد.

فاصله بیش از پانزده انتی متر بین لبه های یقه به عنوان یقه برش خورده شمرده می شود. گاهی اوقات این یقه می تواند حتی دارای زاویه 180 درجه کامل باشد که یک خط افقی مستقیم را تشکیل می دهد.

یقه های برش خورده مورد علاقه خیاطی ایتالیایی است و اگر می خواهید کراوات بزنید به گره کراوات بزرگی احتیاج دارد این یقه مناسب است. با این حال، این استایل بدون کراوات بایک یا دو دکمه باز بالایی بهتر کار می کند.

یقه با دکمه‌های پایینی

 

یقه دکمه دار پیراهن مردانه

 

یقه دکمه ای، یک گزینه بسیار معمولی تر، دارای سابقه غنی در لباس های مردانه است.

در اصل توسط بازیکنان چوگان انگلیس پوشیده می شد، برادران بروکس این سبک اروپایی را به ایالات متحده آوردند و به سرعت مورد علاقه قرار گرفت.

این سبک دارای سوراخ های دکمه ای در انتهای هر لبه از یقه است که مربوط به یک دکمه کوچک در هر طرف جلوی پیراهن است. این پیراهن را می توان با کراوات یا بدون آن پوشید و غیر رسمی ترین گزینه در بین یقه ها است.

من توصیه می کنم همیشه دکمه لبه ها یقه را ببندید. نکته خوب در مورد یقه دکمه ای این است که برای هر فرم صورت واقعاً مناسب است و آن را بسیار متنوع می کند.

یقه سنجاق دار

 

یقه سنجاق دار پیراهن مردانه

 

یقه سنجاقی سوراخ های کوچکی در هر لبه دارد که اجازه می دهد در آن یک سنجاق یا میله قرار داده شود تا پشت کراوات قرار بگیرد، این سنجاق کراوات را به جلو می کشد و بیشتر بر گره کراوات شما تمرکز می کند.

یقه های سنجاق دار باید با کراوات پوشیده شوند زیرا سوراخ های خالی و زبانه های شل ظاهری نامرتب دارند.

امروزه فوکولی ها از این یقه طرفداری می کند و اکثر آنها اعتماد به نفس لازم را دارند. از سنجاق ها، میله ها و گیره ها می توان برای سوراخ های یقه سنجاقی استفاده کرد. اینها باید با هر فلز دیگری که می پوشید مانند ساعت مچی یا دستبند فلزی مطابقت داشته باشد.

 

یقه زبانه دار

 

 

یقه زبانه دار پیراهن مردانه

 

پسر عموی یقه سنجاق دار است، یقه زبانه دار یک گزینه یقه پر بهره است و یکی از گزینه هایی است که در چند وقت اخیر دوباره احیا شده است.

این یقه منحصر به فرد دارای یک زبانه است که از وسط عبور می کند و به دکمه بالا متصل می شود. این کراوات را وادار  می کند به جلو و بالامتمایل شود تا یک نگاه «ایستاده» برای کراوات ایجاد کند. به دلیل زبانه آن، این یقه را نمی توان بدون کراوات پوشید. یقه های زبانه دار بیشتر به مردان با گردن بلند می آیند. یقه های زبانه دار امروزه بیشتر و بیشتر ظهور می کند و مشهورترین پوشنده آن دنیل کریگ (Daniel  Craig) در نقش جیمز باند در فیلم های Skyfall و No Time To Die است.

مطالب مرتبط

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.