دلایل ریزش موی سر در مردان - 10 علت ریزش مو به همراه راه حل

ریزش مو در مردان - این یک مشکل همگانی است. در پنجاه سالگی، 85٪ از مردان از ریزش مو رنج می برند.

این ریزش مو می تواند شامل کم پشتی موی سر یا طاسی کامل جلوی سر مردان باشد.

برخی از عواملی که باعث ریزش مو می شوند در کنترل ما هستند، برخی هم خارج از کنترل.

در مقاله امروز، ما چند مورد از دلایل ریزش موی آقایان را مورد بررسی قرار می‌دهیم، و همچنین آنچه که شما می توانید انجام دهید تا از ریزش موهای سر خود جلوگیری کنید.

 

دلیل شماره 1 ریزش مو - ورزش بیش از حد

بله، چیزی به عنوان فعالیت بسیار زیاد، وجود دارد.

برای حفظ سلامتی ورزش و سوزاندن بین 2000 تا 3500 کالری در هفته ایده آل است. چند دلیل برای این وجود دارد.

سوزاندن بیش از 3500 کالری در هفته می تواند منجر به مسائل جدی - از جمله ریزش موقت مو شود.تأثیر ورزش زیاد بر ریزش مو

تحقیقات نشان داده است که سوزاندن بیش از 3500 کالری از مزایای ورزش برای سلامتی - مانند تولید اندورفین - می کاهد و منجر به افزایش آسیب می شود.

در این شرایط ورزش فقط منبع استرس جسمی بر روی بدن خواهد شد. یک مطالعه در سال 2017 از کتابخانه ملی پزشکی نشان داد که ممکن است رابطه‌ای بین ورزش بیش از حد و ریزش مو در مردان وجود داشته باشد. خوشبختانه، این اثر موقتی است.

اگر سعی می کنید عادتهای روزمره سالم در خود درست کنید، بنابراین انتظار رویش مجدد موهایتان را داشته باشید.

دلیل ریزش مو شماره 2 - استفاده از استروئیدها

در سال 2004 گزارش بخش کنترل انحراف آمریکا یک آمار حیرت انگیز را نشان داد ...

بیش از 1 میلیون بزرگسال آمریکایی آشکارا استفاده از استروئید ها را گزارش دادند. بیش از 500،000 دانش آموز از کلاس 8 تا 10 نیز گزارش کردند که مصرف استروئید دارند. اکثر مردها می دانند که استروئیدها می توانند مضر باشند، اما آیا می دانید که استروئیدها همچنین می تواند باعث ریزش مو در مردان شود؟

استروئیدها

استروئیدها تولید دی هیدروتستوسترون (DHT) در بدن را افزایش می دهند، که به سرعت رشد عضلات کمک می کند. با این حال، DHT همچنین مستقیماً مسئول ریزش مو است.

این ماده خود را به گیرنده های موجود در فولیکول های مو متصل کرده و آنها را منقبض می کند. این امر باعث کوچک شدن و از بین رفتن آنها می شود. حتی برای مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد طاسی هستند، بسیار بدتر است. به طور خلاصه: آقایان استروئید مصرف نکنید.

علت ریزش مو شماره 3. پوشیدن کلاه های آلوده و کثیف

تا زمانی که کثیفی کلاه ها با چشم دیده نشود، آقایان فراموش می کنند که آن ها را براساس یک روند معمولی بشویند - و این یک اشتباه است.

مانند همه لباس ها، کلاه ها با استفاده طولانی مدت می توانند کثیفی، گرد و غبار و باکتری را جمع کنند. سپس این موارد به پوست سر منتقل می شوند و سرایت انواع تحریکات و عفونت های پوست به  سر شما ممکن می شود. برخی از عفونت ها - که در ادامه با جزئیات بیشتری مشاهده خواهیم کرد - باعث ایجاد ریزش موی موقعی در مردان هستند.

تأثیر کلاه کثیف بر ریزش مو در مردان

اگر مرتباً کلاه می پوشید، شستن مداوم آنها به همراه لباس باید به طور کلی از بروز این مسئله جلوگیری کند.

علت ریزش مو شماره 4. سابقه خانوادگی

این یکی از مواردی است که اکثر مرد ها درباره آن می دانند، اما بیایید واقعیت ها و افسانه های پیرامون آن را بشکنیم ...

نکته اول - پدران می توانند در ریزش موی فرزندانشان نقش داشته باشند. اگرچه ژن طاسی اولیه در کروموزوم X وجود دارد (که توسط مادر حمل می شود) اما تعیین میزان پتانسیل طاسی کودک متکی بر کمک 287 منطقه ژنتیکی است.

فقط به این دلیل که مادرتان فاقد ریزش مو است، به این معنی نیست که شما هم اینگونه هستید. ژن های پدر شما در ریزش مو مؤثرند.تأثیر سابقه خانوادگی در ریزش مو

ریزش مو به طور کلی به حساسیت فولیکول های مو نسبت به آندروژن - هورمون های جنسی تنظیم کننده رشد بدن در مردان بستگی دارد.

سطح بالای آندروژن رشد موهای بدن را تشویق می کند در حالی که به طور همزمان باعث طاسی می شود. محققان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد، اما هر چه آندروژن قوی تر باشد - احتمال ریزش مو بیشتر است.

علت ریزش مو شماره 5. استرس شدید

در مردان سه نوع ریزش مو وجود دارد:

 • تلوژن افلوویوم (Telogen Effluvium) زمانی اتفاق می افتد که استرس باعث ایجاد «استراحت» طولانی مدت در فولیکول های مو شود. بعد از چند ماه، در تخریب مداوم ممکن است موها به معنای واقعی کلمه در هنگام دوش گرفتن ریزش پیدا کنند!
 • تریکوتیلومانیا (Trichotillomania) به اصطلاح انگیزش سیری ناپذیر برخی افراد برای ریزش موهای سر و بدن خود به عنوان مکانیزم مقابله با استرس گفته می شود.
 • آلوپسی آریتا (Alopecia Areata) زمانی است که سیستم ایمنی بدن با حمله به فولیکول های مو و از بین بردن آنها، به میزان استرس بالا واکنش نشان می دهد.

استرس زیاد مستقیماً یکی از عوامل ریزش مو می شود.استرس و ریزش مو

به دلیل اهمیت موضوع، برخی از راههایی که مردان می توانند سطح استرس خود را کاهش دهند، در زیر بیان می کنیم تا این اتفاق برایشان رخ ندهد.

ورزش

یک برنامه ورزشی سالم باعث کاهش کورتیزول (هورمون استرس) و آزاد شدن اندورفین می شود که به مرور باعث خوشحالی شما می شود. اندورفین همچنین به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می کند.

مکمل های طبیعی

 • فرنجمشک (گیاهی است از تیره نعناعیان) به دلیل خواص نعناعی خود بسیار مورد توجه است، و اثبات شده که اضطراب را کاهش می دهد.
 • اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش استرس کمک می کنند. مطالعه ای که در سال 2011 از طریق کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده منتشر شد، نشان داد دانشجویان پزشکی که این مکمل ها را مصرف کرده اند، 20٪ کمتر علائم اضطراب قبل از امتحان را نشان دادند.
 • چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های پلی فنول است - ثابت شده علائم استرس را کاهش می دهد.

کنترل استرس موهای شما را حفظ می کند!

دلیل ریزش مو شماره 6. استایل مو و رفتارهای اشتباه

مدل های مویی که موهای شما را محکم به عقب می کشد می توانند باعث آلوپسی کششی (نوعی ریزش مو در مردان) شوند که به دلیل فشار بیش از حد بر پیازهای مو ایجاد می شود.

از جمله این استایل ها دم اسبی و کورن‌رو (بافتن مو) است.

رفتارهای اشتباهی برای مو وجود دارد که می تواند به پوست سر آسیب برساند مانند صاف کردن (لخت کردن) مو با استفاده از صاف کننده های مو (Hair relaxer).

از مدل موهای تنگ و استایل های آسیب رسان خودداری کنید.آرایشگاه

این رفتارهای نادرست برای خانمها و آقایانی که موهایی ضخیم و فر دارند، معمول است. این کار با نفوذ به لایه های قشر ساقه مو برای شل شدن و صاف شدن موهای فر عمل می کند. این عارضه جانبی باعث شکننده شدن و راحت شکستن موها می شود (در بعضی موارد حتی می تواند پوست سر را بسوزاند!) آقایان مراقب کارهایی از این دست باشید!

دلیل ریزش مو شماره 7. سیگار کشیدن بیش از حد

با اضافه کردن به لیست طولانی مشکلات مربوط به سیگار کشیدن، سیگار کشیدن در مردان یکی از دلایل ریزش مو است. ذرات دود سیگار به پاپیلای مو حمله می کنند (ساختاری که در پایه فولیکول قرار دارد) و مستقیماً به DNA آسیب می رساند. همچنین باعث عدم تعادل در پروتئاز فولیکولار و آنتی پروتئاز می شود که نحوه واکنش پوست به فولیکول های مو را کنترل می کند.

سیگار کشیدن می تواند به طور جدی  فولیکول های مو را به هم بریزد. اگر به دلایل بیشتری برای انجام ندادن آن نیاز ندارید پس سیگار کشیدن را متوقف کنید.سیگار یکی از دلایل ریزش مو است

در آخر، سیگار کشیدن می تواند منجر به فیبروز (زخم) بر روی فولیکول های مو شود، که تضمین می کند آنها دیگر هرگز رشد نخواهند کرد.

علت ریزش مو شماره 8. غذای ناسالم

رژیم غذایی نامناسب می تواند منجر به تعدادی از مسائل بهداشتی شود - یکی از آنها کم خونی و فقر آهن است.

زمانی اتفاق می افتد که غذاهای غنی از آهن مانند عدس و اسفناج را به اندازه کافی مصرف نکنید.

آهن برای حمل اکسیژن به بدن و کمک به رشد مو بسیار مهم است.

رژیم غذایی سالم و ریزش مو

به طور کلی، برای سالم نگه داشتن موهای خود کدام غذاها را می توانید بخورید؟

 • تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین و بیوتین است. هر دوی این مواد مغذی باعث رشد سالم مو می شوند. از آنجا که فولیکول های مو بیشتر از پروتئین ساخته می شوند، ضروری است.
 • توت پر از ویتامین C است که از فولیکول های مو در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. ویتامین C به جذب آهن از غذاهایی که می خورید کمک می کند.
 • اسفناج (همانطور که در بالا ذکر شد) مملو از فولات، آهن و ویتامین های A و C است. اینها همه باعث سلامت مو می شوند - ویتامین A به پوست کمک می کند تا سبوم (غدد چربی پوست) تولید کند، که پوست سر را مرطوب نگه می دارد.
 • سیب زمینی شیرین منبع جامد بتاکاروتن است. بدن شما این ویتامین را به ویتامین A تبدیل می کند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید، سرتان از شما تشکر می کند!

دلیل ریزش مو شماره 9. شرایط و روشهای درمانی خاص

بیایید بررسی کنیم که کدام شرایط و درمان مانع رشد مو می شود:

 • پسوریازیس یک بیماری پوستی شایع است که اغلب در پوست سر ظاهر می شود. این اتفاق زمانی می افتد که سیستم ایمنی بیش از حد سلولهای پوستی ایجاد کند، که منجر به ایجاد لکه های خارش و خشکی پوست می شود.
 • درماتیت سبورئیک مقیاس هایی از پوست خشک را ایجاد می کند که ملتهب و هنگام لمس کردن دردناک است. این اتفاق زمانی می افتد که سبوم (غدد چربی پوست) بیش از حد طبیعی حاوی تری گلیسیرید و کلسترول باشد و باعث تحریک پوست سر شود.
 • افسردگی سالانه بیش از 40 میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد. متأسفانه، این امر همچنین می تواند منجر به ریزش مو بیشتر در مردان از طریق استرس ذهنی شود.

دارو ها و ریزش مو

خوشبختانه ریزش موی ناشی از این شرایط موقتی است. به ویژه برای این بیماری های پوستی، شامپوی دارویی اغلب کمک می کند.

در مورد درمان ها چطور؟

 • شیمی درمانی با ریزش مو شناخته می‌شود. شیمی‌درمانی به سلولهای سرطانی و همچنین سایر سلولهای در حال رشد سریع مانند سلولهای مو حمله می کند.
 • رقیق کننده های خون
 • آمفتامین در رژیم غذایی.
 • داروهایی که به منظور جلوگیری از آرتروز استفاده می شود.
 • درمان های تیروئید.

ریزش مو در مردان ناشی از داروها و روش های درمانی در کل تحت عنوان تلوژن افلوویوم (Telogen Effluvium) شناخته می شود. این می تواند کل پوست سر را تحت تأثیر قرار دهد - مراقب باشید!

دلیل ریزش مو شماره 10. عادت های بد خوابیدن

بنیاد ملی خواب ایالات متحده، برای بزرگسالان بین 18 تا 64 سال، بین 7 تا 9 ساعت خواب را توصیه می کند.

با این حال، در ایالات متحده 40٪ از افراد به مراتب کمتر از میزان توصیه شده می‌خوابند.

این چه تاثیری روی موهای شما دارد؟

 

مو به تغییرات بدن بسیار حساس است. اگر کیفیت خواب شما نوسان داشته باشد، می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

از آنجایی که خوابیدن به بازسازی سلول ها کمک می کند، عدم دستیابی به چرخه سالم رشد موهای سالم را کاهش می دهد.

بنابراین، چه کاری می توانید برای بهبود کیفیت خواب خود انجام دهید؟

 • قرار گرفتن در معرض نور سفید (نور طبیعی: خورشید) در طول روز را به حداکثر برسانید. این امر با آموزش بدن برای بیدار ماندن در طول روز به چرخه خواب شما کمک می کند.
 • قرار گرفتن در معرض نور آبی (صفحه نمایش ها: تلوزیون، موبایل) در شب را به حداقل برسانید. از نظر علمی نور آبی باعث کاهش تولید ملاتونین می شود، ملاتونین هورمونی است که به شما کمک می کند تا آرام شوید و به خواب بروید.

خلاصه - ریزش مو در مردان

بیایید چیزهایی را که در مقاله یاد گرفتیم مرور کنیم، دلایل ریزش مو:

 1. از دست دادن بیش از 3500 کالری در هفته از طریق ورزش بیش از حد.
 2. استفاده از استروئیدها.
 3. باکتری های موجود در لباس های کثیف و عفونت های پوستی متعاقب آن.
 4. سابقه خانوادگی - این یکی راه حل درست و حسابی ندارد.
 5. استرس منجر به انواع مختلف ریزش مو می شود.
 6. مدل های مو و درمان هایی که باعث تحریک پوست سر شما می شوند.
 7. عوارض سوء مصرف سیگار.
 8. رژیم بد داشتن
 9. برخی از شرایط و درمان های پزشکی
 10. خواب کافی نداشتن

در حالی که به برخی موارد مانند پیری و ژنتیک نمی توان کمک کرد، دلایل زیادی برای ریزش مو در مردان وجود دارد که قابل پیشگیری است.

مطالب مرتبط

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.