راهنمای استایل برای مردان قد کوتاه - چگونه با قد کوتاه خوب لباس بپوشیم

راهنمای استایل برای مردان قد کوتاه - چگونه با قد کوتاه خوب لباس بپوشیم

  • ایثار علیزاده
  • ۲ سال پیش
  • ۶ دقیقه مطالعه
  • ۴,۸۲۵

اگر این راهنمای استایل برای آقایان کوتاه قد رو دنبال کنید، قد شما آخرین چیزی است که دیگران به آن توجه خواهند کرد.

بگذارید همین ابتدا این مسئله را برایتان روشن کنم: هیچ ایراد و نقصی در این که قد کوتاه تری داشته باشید وجود ندارد. علاوه بر این قد یکی از مواردی در زندگی است که شما تقریبا هیچ کنترلی روی آن ندارید.

هیچکس هیچ کاری برای به دست آوردن قد بلند و یا از دست دادن آن انجام نداده است. قد شما مربوط به ژنتیک میشود و ما شما را آنطوری که هستید دوست داریم!

فکر میکنم که همه ما موفقیم که لباس هایمان میتوانند ظاهر ما را تغییر دهند. با انتخاب لباس های نامناسب، میتوانید حتی کوتاه قد تر نیز به نظر برسید؛ البته توجه داشته باشید که عکس این موضوع نیز صادق است.

همانطور که مرد دانایی گفته بود: لباس های شما یا به نفعتون عمل میکنن، یا به ضررتون؛ اما چیزی که قطعیه اینه که همیشه کار میکنن.

اما چرا مطمئن نشویم که لباس هایمان به نفع ما عمل میکنن؟ شما میتوانید با عمل کردن به این نکات از این مسئله اطمینان حاصل کنید:

نکته اول. از پوشیدن لباس های گشاد پرهیز کنید

لباس های گشاد

مهمترین نکته در لباس پوشیدن – نه فقط برای قد کوتاه ها و بلکه برای همه – اندازه مناسب است. این نکته را این طور برداشت نکنید که باید لباس های اسکینی بپوشید! خیر بهترین سایز برای افراد با قد کوتاه تر، سایز های فیت و نزدیک به فیت است.

این نکته یعنی باید بخش های اضافه در لباس هایتان وجود نداشته باشد:

  • شلوار ها نباید روی کفش هایتان بیفتند
  • آستین ها نباید از مچ دست عبور کنند
  • تی شرت ها نباید به مثابه چادر باشند
  • کت ها نباید از زانو ها پایین تر بروند

بسیاری از تولید کنندگان پوشاک این نکات را در لباس هایشان رعایت میکنند؛ اما شما همواره میتوانید با رفتن پیش خیاط، بهترین سایز را از یک لباس برای خود درآورید.

نکته دوم. از جزئیات بزرگ و اضافی پرهیز کنید

پیراهن آکسفورد - جیب بزرگ

این نکته مخصوصا برای افراد قد کوتاهی که لاغر نیز هستند مهمتر است. گاهی لباس هایی را میبینید که بخش ها و یا جزئیاتی بزرگ دارند که برای یک چهارچوب کوچکتر به هیچ وجه مناسب نیستند.

برای نمونه پیراهن های آکسفورد گاهی یک جیب بزرگ روی بخش سینه دارند که برای فردی لاغر با قد کوتاه مناسب نیست. معمولا این جیب ها در بخش پایینی سینه لباس قرار دارند که تنها باعث میشوند کوتاه تر به نظر برسید.

پیشنهاد ما این است که لباس هایی بخرید که مخصوص افراد کوتاه قد ساخته شده اند و یا از لباس هایی با جزئیاتی اینچنین پرهیز کنید.

برای مثال در خریدن پیراهن، سعی کنید پیراهنی را انتخاب کنید که روی سینه جیب نداشته باشد. و یا در خریدن کت، کتی را بخرید که روی آرنج ها وصله نداشته باشد.

نکته سوم. کنتراست را در استایلتان پایین بیاورید

کنتراست در لباس مردان

شما باید رنگ هایی را بپوشید که به آن علاقه دارید. اما خوب است این نکته را نیز به خاطر بسپارید.

یکی از راه هایی که باعث میشود قد بلند تر به نظر برسید، پوشیدن لباس هایی است که کنتراست (تضاد رنگی) کمتری دارند.

برای مثال اگر یک تی شرت روشن پوشیده اید، به همراه آن یک شلوار با رنگ روشن نیز بپوشید.

یا اگر میخواهید از رنگ های تیره استفاده کنید، در تمام استایلتان از رنگ تیره استفاده کنید.

نکته این ایده در آن است که از ایجاد تضاد های تند میان پایین تنه و بالاتنه جلوگیری به عمل آید، چراکه این وضعیت باعث میشود کوتاه تر از آنچه واقعا هستید به نظر بیایید.

نکته چهارم. از الگو ها و طرح های کوچک استفاده کنید

راهنمای طرح روی پیراهن

معمولا به افراد کوتاه قد گفته میشود که از الگو های افقی در لباس هایشان پرهیز کنند، اما سایز این الگو ها بسیار مهم تر از جهت آنها است.

برای مثال الگو های افقی ریز – بدون توجه به قد فرد – هیچ مشکلی ندارند. از آنسو اما، همین الگو های افقی در صورتی که سایز بزرگی داشته باشند، قطعا باعث میشوند که فرد کوتاه قد تر به نظر برسد.

این قانون را میتوان به تمام الگو ها و طرح ها تعمیم داد. حتی اگر به الگو های عمودی نیز علاقه مندید، الگو های ریز انتخاب بهتری خواهند بود.

کوچکترین جزئیات هم مهم اند!

نکته پنجم. از اکسسوری های مناسب استفاده کنید

اکسسوری مردانه

این نکته نه فقط روی قد، بلکه بیشتر روی چهارچوب کلی بدنتان تاثیر گذار است. بنابراین رعایت آن میتواند تاثیر شگرفی روی استایلتان بگذارد.

ایده اصلی پوشیدن اکسسوری – همچون کراوات و پاپیون، ساعت، عینک و... – است که با سایز شما هماهنگ باشد.

برای مثال اگر مچ دست شما ۶ اینچ باشد هر ساعتی که بزرگتر از ۴۰ میلی متر باشد باعث میشود که مچ دستتان بیش از حد کوچک به نظر برسد. از آن سو اما، یک ساعت ۳۶ میلی متری جلوه ای عالی خواهد داشت.

مثال دیگری در این مورد مربوط به کراوات است. معمولا به افراد کوتاه قد اینطور گفته شده که کراوات هایی با گره های کوچک ببندند. این نکته برای بسیاری از موقعیت ها صدق میکند.

اما اگر قد شما کوتاه است و گردن و سینه های پهنی دارید، این سبک کراوات برایتان بسیار کوچک خواهد بود. در عوض گره وینزر بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

بنابراین در انتخاب اکسسوری به جزئیات دقت داشته باشید.

نکته ششم. از لباس های پفکی به شدت پرهیز کنید

تام کروز

ما معتقدیم که کاربرد بر ظاهر ارجحیت دارد. و گاهی به کاپشن ها و کت های بزرگی نیاز داریم تا در طول زمستان های سرد از ما محافظت کنند.

اما برای بیشتر ما و در بیشتر اوقات سال ضرورتی نمیبینیم که لباس های فوق گرم بپوشیم. لباس ها و به ویژه کاپشن های پفکی و اوور سایز نه تنها افراد کوتاه قد، و بلکه افراد قد بلند را نیز شبیه به دورف ها میکند. این لباس ها شما را کوتاه تر از آنچه هستید نشان میدهند و نیز باعث میشوند که عریض تر به نظر برسید.

پیشنهاد ما این است که به جای آنها از لباس های سبک تری استفاده کنید و اگر در فصول سرد نیز فکر احساس سرما میکنید، همواره میتوانید چند لایه لباس بپوشید. چند لایه لباس پوشیدن مشکل سرما را در بیشتر اقلیم ها حل میکند و نیازی به کاپشن های بسیار بزرگ نخواهد بود؛ مخصوصا اگر پوشیدن دستکش، کلاه و شال گردن را فراموش نکنید!

نکته هفتم. کفش های لژ بلند بپوشید

بوت و نیم بوت

افراد کوتاه قد هم مانند سایر افراد میتوانند هر کفشی را دلشان بخواهد بپوشند. اما دانستن این نکته خالی از لطف نخواهد بود.

اگر دوست داشته باشید مقداری قد بلند تر به نظر برسید – برای نمونه مخصوصا وقتی که با کسی قرار دارید که به پوشیدن کفش های پاشنه بلند به ارتفاع ۶ اینچ علاقه دارد – مدل کفش های مختلفی وجود دارد که میتواند کمک زیادی به شما بکند.

 بوت ها و نیم بوت ها احتمالا بهترین گزینه هایتان هستند. از بوت های کاری گرفته تا بوت های چلسی، تقریبا تمام بوت ها و نیم بوت ها ۲.۵ – ۵ سانتی متر به قدتان اضافه میکنند.

انواع خاصی از کفش های کتونی نیز میتوانند مقدار کمی به قدتان اضافه کنند. برای این موارد دقت داشته باشید که هنگام خرید سعی کنید بیشتر به سمت کفش های لژ بلند بروید.

در مورد نکته مذکور دقت داشته باشید که پوشیدن کفش های لژ بلند به صورت همیشگی برای سلامتی ستون فقرات اصلا خوب نیست و همانطور که ذکر شد شما میتوانید هر کفشی را که دوست داشته باشید بپوشید و تاکید میکنیم که رعایت این نکته صرفا برای مناسبت های خاص کاربرد دارد.

نکته هشتم. روی استیل بدن خود کار کنید

استیل بدن

احتمالا قبلا هم این نکته را شنیده اید، اما این مسئله کاملا صحیح است و نمیتوانستیم از ذکر آن چشم پوشی کنیم. بیشتر آقایان وضعیت بدنی افتضاحی دارند، مخصوصا کسانی که در طول روز (و گاهی هم شب!) بیشتر زمان خود را پشت کامپیوتر و یا موبایل هایشان میگذرانند.

این حرکات را همین الآن انجام دهید:

۱- یایستید و سعی کنید وزن خود را روی پاشنه هایتان قرار دهید

۲- لگن خود را به سمت جلو فشار دهید تا کمرتان کشیده شود

۳- شانه هایتان را به سمت گوشها بالا بیاورید و دوباره پایین ببرید. این حرکت را چند بار تکرار کنید

۴- در حالی که شانه هایتان پایین و به سمت عقب هستند سینه را بیرون دهید

۵- سر خود را به عقب و در راستای ستون مهره های ببرید

۶- دهانتان را باز کنید و هنگام به عقب راندن سر اجازه ندهید بسته شود

اگر نمیتوانید تعادل خود را حفظ کنید به یک دیوار تکیه کنید. روزانه به مدت ۶۰ ثانیه این تمرین را انجام دهید. سعی کنید پس از اتمام این تمرینات وضعیت بدنی خود را همچنان حفظ کنید. این همان وضعیتی است که می بایست در تمام طول روز داشته باشیم.

تصحیح وضعیت بدنی باعث میشود که حداکثر قدتان نمایان باشد و تضمین میکند که لباس هایتان نیز به طرز طبیعی تری با بدنتان فیت شود.

نکته نهم. هوشمندانه خرید کنید

خرید لباس مردانه

بهترین راه برای خوب لباس پوشیدن برای یک فرد با قدی کوتاه تر این است که لباس هایی بخرد که در واقع برای تیپ بدنی او ساخته شده است.

حقیقت این است که ۹۰٪ پوشاک مردانه مخصوص متوسط افراد جامعه تولید میشود. در ایران میانگین قد جمعیت مردان ۱۷۳ سانتی متر است و اگر شما زیر این مقدار قرار دارید، قطعا در انتخاب لباس مناسب با مشکلاتی روبرو خواهید بود.

اما پیدا کردن لباس مناسب برایتان غیر ممکن نخواهد بود و تنها لازم است کمی بیشتر از سایر افراد به جستجو بپردازید. علاوه بر آن همواره میتوانید با رفتن پیش خیاط، تقریبا هر لباسی را مناسب سایز خود در بیاورید.

در پایان فراموش نکنید که سری هم به فروشگاه پوشاک آداروک بزنید. اونجا میتونید خیلی راحت انواع پوشاک مردانه رو با کیفیت و قیمتی مناسب سفارش بدید. برای رفتن به فروشگاه روی لینک زیر کلیک کنید:

لطفا توجه کنید که ثبت نظر باید مطابق با قوانین نشر آداروک باشد.