سلامت روان چیست؟ - و راه ای بهبود و تقویت سلامت روانی

سلامت روان چیست؟ - و راه ای بهبود و تقویت سلامت روانی

  • ایثار علیزاده
  • ۳ سال پیش
  • ۶ دقیقه مطالعه
  • ۱,۱۸۱

عبارت سلامت روانی، به معنای داشتن سلامت احساسی و کارکرد کلی فرد است. در یکی از مقالاتی که در مجله Applied Psychology: Health and Well-Being چاپ شد، سلامت روانی این گونه تعریف شده بود: «ترکیب احساس سالم بودن و کارکرد مفید و کارآمد».

همچنین در تحقیقات علمی ثابت شده است که نبود غم و استرس لزوما به معنای سلامت روانی بالا نیست. سلامت روانی با احساس شادی و عملکرد خوب ارتباط دارد. افراد با درجات خوب سلامت روانی، خود را مفید می بینند، شاد هستند و از زندگی رضایت دارند.

چرا مسئله سلامت روانی مهم است؟

مطالعات نشان داده اند که افراد دارای روان سالم، شانس بیشتری برای داشتن سلامت جسمی دارند و زندگی طولانی تری نیز خواهند داشت. همچنین بیشتر از سایر افراد از زندگی لذت میبرند و مشکلات اجتماعی کمتری دارند.

بر اساس آمار، افراد با روان سالم تر، به احتمال بسیار کمتری در فعالیت های جنایی و مصرف مواد مخدر و الکل شرکت میکنند. علاوه بر آن، این افراد در زندگی موفق تر هستند و برای جامعه نیز مفید اند.

افراد هنگامی از سلامت روانی لذت میبرند که نیاز های اولیه خود را تامین کرده باشند. زندگی در یک منطقه امن، داشتن غذای کافی و مسکن مناسب، فاکتور هایی مهم در سلامت احساسی هستند.

اگر در پی بهبود سلامت روانی خود هستید، چیز های زیادی وجود دارد که با انجام آنها عملکرد بهتری خواهید داشت. در این جا مروری بر 4 موضوع داریم که به شما کمک میکند احساس بهتری داشته باشید.

مروری بر 4 استراتژی برای تقویت و بهبود سلامت روانیراه های بهبود سلامت روانی

برای خود هدف تعیین کنید

هدف

داشتن یک زندگی هدفمند کلید اساسی برای رسیدن به سلامت روانی است. داشتن هدف، صرفا به این معنی نیست که بخواهید دنیا را تغییر دهید و یا شغلی داشته باشید که بتوانید به مردم خدمت کنید.

در عوض شما باید مهربان بودن را به عنوان یک هدف روزمره برای خود قرار دهید. و یا اینکه سعی کنید فرد مفیدی برای جامعه باشید و در جهت مثبت قدم بردارید و دیگران را به انجام کار های مثبت و کمک به همدیگر تشویق کنید. همه این ها میتوانند هدف و جهت گیری زندگی شما باشند.

اگر فکر میکنید که زندگی شما خالی از هدف است، هیچ جای نگرانی نیست. راه های بسیار زیادی برای پیدا کردن هدف و داشتن زندگی معنا دار وجود دارد. با فکر کردن در مورد اینکه میخواهید چه میراثی پس از خود بر جای بگذارید شروع کنید. در مورد اینکه میخواهید مردم در پایان زندگی تان چگونه شما را به یاد آورند بنویسید و یا اینکه میخواهید زندگی شما چه تاثیری روی دنیا داشته باشد. سپس راهکار هایی برای خود تنظیم کنید که از طریق آنها بتوانید به این اهداف برسید.

جدای از بحث مالی؛ کار و تلاش در جهت اهدافتان هر روز به شما دلیلی برای بیدار شدن و بیرون آمدن از تخت خواب میدهد.

مثبت نگری و ذهنیت مثبت

ذهنیت مثبت

دیگر فاکتوری که در بهبود سلامت روانی موثر است، تفکر مثبت است. این دو موضوع به هم وابسته هستند و از آن طرف داشتن سلامت روانی نیز به داشتن تفکری مثبت کمک میکند. خوشبختانه میتوانید با چند استراتژی بسیار ساده، این چرخه را آغاز کنید. این ها راه هایی برای افزایش مثبت اندیشی در زندگی تان هستند:

در مورد یک زندگی بهتر بنویسید

چند دقیقه وقت بگذارید و در مورد اتفاقات خوبی که میتواند در آینده برایتان بیفتد بنویسید. تصور کنید که در بهترین حالت ممکن زندگی، میخواهید چگونه و با چه کسی زمانتان را صرف کنید.

همچنین راهکار هایی برای عملی کردن این تصورات در نظر بگیرید. اهداف کوچک و قابل دسترسی برای خود تعیین کنید، چرا که موفقیت در طول یک شب اتفاق نمی افتد. هنگامی که در جهت داشتن زندگی بهتری تلاش میکنید –حتی اگر پیشرف آهسته ای داشته باشید- زندگی برایتان معنا دار میشود و دورنمایی از زندگی خود خواهید داشت.

اتفاقات مثبت زندگی خود را به یاد بیاورید

گاهگاهی زمانی را صرف فکر کردن به بهترین خاطرتات خود کنید. خواه این خاطرات مسافرت خانوادگی ده سال پیش باشد و یا جایزه ای باشد که دو سال پیش برنده شدید، مرور خاطرات خوب مثبت اندیشی را به زندگی تان می آورد.

به یاد آوردن اتفاقات خوبی که برایتان افتاده است و افرادی که این خاطرات را با آنها دارید، بخش مهمی در بهبود سلامت روانی است. این ها حکم یادآوری را دارند که به شما میگوید زندگی پر معنی است، مخصوصا در شرایط سخت و در حین مشکلاتی که شما را زمین میزند.

رفتار های مهربانانه داشته باشید

داشتن رفتار های خوب به نسبت دیگران به شما یادآور میکند که میتوانید در دنیا تفاوت ایجاد کنید. کمک کردن به دیگران به شما کمک میکند ذهنیت مثبتی و زندگی شاد تری داشته باشید. کمک کردن به همسایه ها، داوطلب شدن برای برخی خدمات اجتماعی و جمع آوری کمک برای امور خیریه مثال هایی از کار هایی است که میتواند به بهبود سلامت روانی شما کمک کند.

همچنین به دنبال راه هایی برای مهربان تر بودن با دیگران باشید. این کار سود زیادی برایتان خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که مهربان بودن با دیگران، باعث ترشح اندروفین و اکسی توسین در بدن میشود –هورمون های مربوط به احساس خوب بودن- و همچنین ارتباطات عصبی جدیدی را تشکیل میکند.

در کل مهربان بود یک عادت کمک کننده است که تقریبا هیچ هزینه ای برایتان ندارد. شواهدی نیز مبنی بر ارتباط بین مهربانی و بهبود جسمی وجود دارد. پس همیشه سعی کنید با دیگران مهربان بوده و رفتار خوبی از خود نشان دهید چراکه یکی از مزایای این عادت بهبود ذهنیت است.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی که به معنای حضور در لحظه است، با فواید زیادی از افزایش شادی گرفته تا مقاومت بهتر، ارتباط دارد. اما این را باید بدانید که ذهن آگاهی به تمرین و تعهد نیاز دارد و در طول زمان بهتر یاد میگیرید که در لحظه حضور داشته باشید.

مطالعات نشان داده است که ذهن آگاهی به کنترل استرس کمک میکند، با بیماری های خطرناک جسمی مقابله کرده و اضطراب و افسردگی را کم میکند. در حقیقت افرادی که ذهن آگاهی را تمرین میکنند، بهتر میتوانند آرامش خود را حفظ کنند، عزت نفش بیشتری دارند و شوق بیشتری برای زندگی دارند.

موضوع دیگری که در تحقیقات در این زمینه ثابت شده است، ارتباط بین ذهن آگاهی و بخش های مسئول حافظه، یادگیری و احساسات است. این یافته ها، چیز های عجیبی نیستند چراکه ذهن اگاهی شما را به تمرکز و توجه روی افکار، اعمال و بدنتان وادار میکند.

سپاسگزار باشید

چه در یک پیام و چه رو در رو از افراد برای کار هایی که برایتان انجام داده اند تشکر کنید، بیان سپاسگزاری شما از افراد باعث میشود که روی چیز های خوبی در زندگی تمرکز کنید. شما میتوانید تشکر های خود را در فضای مجازی نیز بیان کنید.

یاد گرفتن سپاسگزار بودن در مورد همه چیز، کم کم به یک سبک زندگی برایتان میشود. در طول زمان پی خواهید برد که رضایت و سپاسگزاری برای چیز های کوچکی همچون غروب آفتاب و یا چیز های مهمتری مثل پیدا کردن شغل و یا احوال پرسی یکی از دوستان بسیار تاثیر مثبتی در زندگی دارد. پیدا کردن چیز هایی در زندگی تان برای رضایت و سپاسگزار بودن، روش بسیار موثری برای بهبود سلامت روانی است.

نقاط قوت خود را بشناسید

احساس توانایی و اعتماد به نفس بسیار مهم است. یکی از راه های رسیدن به این حالت، یادآوری کار هایی است که در آنها عملکرد خوبی دارید و یا نقاط قوت شخصیتی قوی است. سعی کنید دستاورد های گذشته و ویژگی هایی که کمکتان کرده اند را به یاد آورید.

این ویژگی ها و موفقیت ها را به عنوان یادآوری بنویسید. و اگر نقطه ضعفی را نیز در خود میبینید، از نوشتن آن نترسید. کار کردن روی خودتان روش بسیار خوبی برای بهبود دادن سلامت روانی است.

بخشنده بودن را تمرین کنید

رهایی از خشم و آسیب های گذشته، کلید رسیدن به سلامت روانی است. بخشیدن یک نفر به این معنا نیست که به او اجازه دهید دوباره به شما آسیب بزند. در عوض بخشیدن به این معنا است که خود را از خشمی که شما را به آن فرد ارتباط میدهد رها کنید.

بخشیدن یک فرد باعث میشود که بتوانید انرژی خود را در مسائل مهم تری در زندگی تان صرف کنید. همچنین بخشیدن فردی که هنوز هم تهدیدی برای شما محسوب میشود، به عنوان محافظی در برابر آسیب های محتمل بعدی اثر میکند.

تقویت ارتباطات

ارتباطات اجنماعی

مطالعات به روشنی ثابت کرده اند که تنهایی نقش مهمی در وضعیت سلامت روانی و جسمی دارند. در یکی از تحقیقات در این حوزه ثابت شد که تنهایی به اندازه مصرف روزانه 15 نخ سیگار برای بدن مضر است. اما باید توجه داشت که صرف بودن در میان مردم راه حل نیست و این ارتباطات عمیق است که اهمیت دارند.

 هنگامی که صحبت از بهبود سلامت روانی میشود، این کیفیت ارتباطات است که اهمیت دارد و نه کمیت آن.

در ارتباط بودن با افراد از طریق شبکه های اجتماعی در مواقعی که نمیتوانید آنها را حضورا ببینید، راه حل خوبی است؛ اما هیچگاه نمیتواند جانشین ارتباط های رو در رو شود. با دوستانتان قهوه ای بنوشید، با خانواده نهار بخورید و یا به کسی که دوستش دارید تلفن کنید، هر چند برای یک مکالمه کوتاه نیز باشد.

داشتن حمایت های اجتماعی قوی در وضعیت سلامت فرد بسیار موثر است. اگر احساس میکنید که در این زمینه ضعیف هستید، برای ملاقات و شناختن افراد بیشتر اقدام کنید. به گردهمایی های اجتماعی بروید، با همسایه ها بیشتر ارتباط برقرار کنید و نیز سعی کنید ارتباط خود با دوستان قدیمی را محکم تر کنید.

سخن آخر

داشتن سلامت روانی، کلید اساسی شاد بودن و داشتن توانایی برای انجام کار های روزمره به بهترین شکل است. ترویج عادت های مثبت در زندگی، آسان تر از چیزی است که به نظر میرسد.

شروع کوچکی داشته باشید و یک یا دو مورد از استراتژی های این مطلب را به کار ببرید تا بهترین نتیجه را کسب کنید. در طول زمان متوجه تاثیر مثبت این استراتژی ها و تمرین ها روی ذهنیت و سلامت خود خواهید شد.

لطفا توجه کنید که ثبت نظر باید مطابق با قوانین نشر آداروک باشد.