بررسی استایل لباس شخصیت های سریال پیکی بلایندرز

در آخرین فصل سریال پیکی بلایندرز، مشهورترین باند جنایتکار بیرمنگام با گرایش بیشتر به استایل دهه 1920 بازگشتند، دهه 1930 یکی از باکلاس ترین دوره های مد مردان در انگلیس بود. پیکی بلایندرز مانند هر باند گنگستری خوب دیگر، یونیفرم دارد که تحسین و ترس را برمی انگیزد.

بیش از 5 فصل سریال و روایت یک دهه تاریخ، استایل آنها (و به طور کلی استایل 1920) از بسیاری جهات بر مد مدرن تأثیر گذاشته است. ممنوعیت مدل موی بلند برگشته است. بوت ها به طور فزاینده ای محبوب شده اند. روزنامه های خبری و کلاه های تخت در حال بازگشت هستند.

پیکی بلایندرز واقعی

در اواخر دهه 1880 و 90 در بیرمنگام، باندها در بحبوحه یک انقلاب صنعتی بر خیابانها حاکم شدند. انقلاب صنعتی نتوانسته بود بسیاری از کارگران خود را از فقر نجات دهد.

این سریال که مبتنی بر گزارش های واقعی است، 3 دهه پس از فعالیت پیکی بلایندرز واقعی به عنوان یک باند تنظیم شده است. استفاده آنها از تیغ دوخته شده در کلاه خود متاسفانه بیشتر افسانه است تا حقیقت.

 

همانطور که در زیر می بینید، این باند کلاه های مارک تجاری خود را می پوشیدند، اما تیغ های یکبار مصرف دو لبه تا سال 1903 به بازار عرضه نمی شدند و حتی اگر توانایی تهیه آنها را داشتند، آنها توانایی دوختن تیغه های فلزی ضخیم را به داخل کلاه نداشتند.

پیکی بلایندرز واقعی در اصل یک باند منفرد بود که بعداً یک اصطلاح عمومی برای جوانان جنایتکار در منطقه شکل گرفت. آنها به استایل خود معروف بودند، که شامل کلاه های مسطح و کراوات بود.

پیکی بلایندرز واقعی - تحلیل استایل لباس پیکی بلایندرز

 

آنها اغلب از دکمه های برنجی روی کت های خود استفاده می کردند و دقیقاً همانطور که باندهای امروزی با نمادهای خود شناخته می شوند، Peaky Blinders به دلیل استایل خود در محله های فقیرنشین بیرمنگام قابل شناسایی بودند. با این حال، نسخه اصلی هرگز نتوانست به موفقیت و برجستگی باند خیالی (در سریال) برسد.

استایل دهه 1920

با نگاهی به گذشته، استایل دهه 1920 خاص بود زیرا نشان دهنده یک نقطه عطف مهم در تاریخ مد مردان است. با پایان دهه، مد تقریباً به کلی از استایل های سفت و سخت ویکتوریایی دور شده و به دوران مدرن تبدیل شده بود.

 کت و شلوارها با یک برش گشاد و شل شده که پاها را کشیده می کند، کمر را باریک می کند و شانه ها را برجسته می کند دوخته می شدند. نزدیک به 100 سال می گذرد، اما تقریباً همه عناصر کمد لباس معمولی در دهه 1920 (و لباس پیکی بلایندرز) امروزه نیز قابل پوشیدن هستند - البته بجز یقه های پیراهن جداشونده و زنجیرهای ساعت آلبرت.

 

مد و لباس در دهه 1920

 

گفته شد، گرچه استایل ها مدرن تر می شدند، اما محیطی که عموم مردم انگلیس در آن زندگی می کردند هنوز هم سخت بود و به لباس های مقاوم و سنگین نیاز داشت. گرمایش مرکزی سالها از فراگیر شدن آن گذشته بود. شهرهای صنعتی مانند بیرمنگام با دود پوشانده شده بودند.

 مردان طبقه کارگر فقط چند لباس، یک کت تک نفره و یک جفت بوت داشتند که همگی در انتخاب هایی که پیکی بلایندرز با لباس هایشان انجام می دهند، منعکس می شود.

استایل پیکی بلایندرز

استایل پیکی بلایندرز در مورد آنها چه می گوید؟

 

مردان یکدست پیکی بلایندرز در فصل 1 با کت های بلند و بوت هایی به شدت فرسوده

 

تامی شلبی، برادرانش و افرادش همگی یک لباس فرم شامل یک کت و شلوار سه تکه، بوت های آکسفورد، کلاه نیوزبوی، پیراهن با یقه جدا شونده و یک اورکت سنگین می پوشند.

یقه های قابل جدا شدن در آن زمان گران بودند، بنابراین شخصیت های ثانویه پایین دست اغلب پیراهن بدون یقه می پوشند. حتی اگر این باند از ثروت و موقعیت برخوردار باشد، آنها عمداً نسخه های زیباتر (هرچند نه پر زرق و برق) از آنچه اعضای فقیر جامعه خود می پوشند را انتخاب می کنند.

کلاه های نیوزبوی (Newsboy) نماد باند آنها است، بنابراین حتی زمانی که توانایی خرید کلاه های نمدی گران قیمت را دارند که ثروتمندان از آن استفاده می کنند، آنها تصمیم می گیرند کلاه های خود را نگه دارند.

 

تحلیل و بررسی استایل شخصیت های پیکی بلایندرز

 

زیبایی شناسی پیکی بلایندرز فقط یکی از استایل های دهه 1920 است و به خوبی هنر هویت باند را در هم می آمیزد. استایل آنها به وضوح برای جدا کردن آنها از نجیب زادگان انگلیسی است.

با این حال، ترکیب انتخابی آنها از مد بسیار خوب کار می کند زیرا شلبی جنتلمن نیست. در عوض، آنها گنگسترهایی هستند که می خواهند با استفاده از لباس هایشان وضعیت خود را در محله های فقیرنشین صنعتی نشان دهند در حالی که علیه اقتدار طبقه بالا شورش می کنند.

تامی و اعضای خانواده اش لباس اصلی خود را با اکسسوری هایی مانند زنجیرهای تک نفره آلبرت و ساعت های جیبی، گیره های کراوات و کراوات تزئین می کنند.

آرتور شلبی از این جهت که پاپیون می زند، تنها فرد برجسته است. در این حالت، پاپیون به جای تأکید بر اقتدار، برای تأکید بر این واقعیت است که آرتور تندخو تابع تامی است. کراوات به فهماندن جدی بودن تامی کمک می کند در حالی که پاپیون آرتور، علی رغم اینکه در واقع بزرگتر است، ظاهر برادر کوچک را به او می دهد.

بررسی استایل آرتور در پیکی بلایندرز

 

با گذشت زمان سریال آرام و ظریف تغییر می کند و آنها به طور مداوم با چسبیدن به رنگ های تیره، الگوهای ظریف و لباس های مشخص از شهر خود، منشأ طبقه کارگر خود را ارج می نهند.

در حالی که در میان طبقات بالا، تامی و پیکی بلایندرز انتخاب هایی را انجام می دهند که به طور آشکاربه طبقات توهین می کنند، مانند پوشیدن دستکش سیاه، که به اطرافیان خود اطلاع می دهد که علاقه ای به جا دادن ندارند.

تامی به عنوان یک فرد ثروتمند، می تواند دستکش های رنگی روشن تر که مشخصه طبقات بالاتر است بپوشد. در عوض، آنها برای به چالش کشیدن استقرار با استفاده از استایل منحصر به فرد خود به عنوان یکی از سلاح های فراوان خود، در آنجا حضور دارند.

استایل تامی شلبی

توماس شلبی، با بازی درخشان سیلیان مورفی، سلطان شیک و در عین حال خاموش بیرمنگام است. حتی اگر او به لباس پیکی بلایندرز چسبیده باشد، اما نگاه او از چند جهت متفاوت است.

او به طور معمول تنها شخصیت مرد است که کت پشمی با نیم یقه مخملی سیاه می پوشد. به طور کلی وقتی کارهایش کار هایش اقتدار او را نمایش می دهد نیازی به استفاده از لباس هایش ندارد.

 

بررسی استایل لباس تامی شلبی در پیکی بلایندرز

 

در اوایل فصول سریال، معمولی ترین ظاهر تامی شامل یقه قابل جدا شدن، توید سه تکه و بدون بند لباس است. استایل تامی سرانجام تکامل می یابد تا بیشتر از پوشاک گردن استفاده کند، به ویژه کراوات های گره خورده، کراوات هایتون و سرانجام راه راه و شلوارهایی که در دهه 30 محبوب می شوند.

اینک، در تبلیغات تبلیغاتی فصل 5، تامی با یقه معمولی و کراوات راه راه نشان داده می شود - همه این گزینه ها انتخابی هستند، و از آن برای نشان دادن وفاداری خود به ریشه های طبقه کارگر (و غیر شیک) استفاده می کند. همچنین دیده شده که او یک روپوش با آستر قرمز دارد، که اولین بار است که او از چنین رنگ روشنی استفاده می کند.

مدل موهای صاف او بسیار افراطی است، با این حال حتی امروز نیز محبوب هستند.

مطالب مرتبط

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.