معرفی بهترین فیلم های ترسناک - وحشتناک ترین فیلم های جهان

صنعت سینما نزدیک به یک قرن است که به ساخت فیلم های ترسناک ادامه داده است؛  یعنی از زمان فیلم خانه اهریمن ساخته جورجیس ملیس. از آن زمان تا به حال هالیوود سعی داشته است که  راز و رمز ساخت ترسناک ترین فیلم ها را کشف کند. مهمترین فاکتور در یک فیلم ترسناک، داشتن لوکیشنی غیرعادی و وحشتناک است. اما مهمتر از آن لحظاتی اند که بیننده را از پوستش بیرون بیاورد.

در این مطلب سعی کرده‌ایم بهترین فیلم های ترسناک را معرفی کنیم. از داستان های جنایی گرفته تا قاتل های روانی، خوناشام ها، اهریمن ها و مسائل ماورایی. 

بابادوک 2014 – The Babadook

هیولا ها در خانه کمین کرده اند!

بابادوک

بابادوک در چند سال اخیر به یکی از ترسناک ترین فیلم های سینمایی تبدیل شده است؛ اما دلیل آن وجود یک هیولا یا اهریمن در یک مکان دور افتاده و عجیب نیست، بلکه هیولای این فیلم در یک خانه عادی که منزل امیلی که به تازگی هسرش را طی سانحه رانندگی از دست داده و پسرش است، کمین کرده است.

همه ما خانه هایمان را پناه خود میدانیم. اما برای امیلی چنین قاعده ای صادق نیست. این فیلم لحظات ترسناک زیادی دارد که شما را از جا می پراند، مخصوصا سکانسی که امیلی متوجه میشود که بابادوک واقعا در خانه او حضور دارد.

یک مکان آرام 2018 – A Quiet Place

استرس از آغاز تا پایان!

یک مکان آرام

برخی از بینندگان یک مکان آرا را جزء ژانر ترسناک به حساب نمی آورند، اما در عمل تعداد بسیار کمی از فیلم های دیگر به خوبی این مورد هستند. اغلب بینندگان در اثنای تماشای این فیلم، خود را در حالی میبینند که نفسشان را حبس کرده و سعی در ساکت ماندن دارند.

یک مکان آرام داستان ظهور جانورانی عجیب را روایت میکند که کسی نمیداند سر از کجا برآورده‌اند. این هیولا ها قدرت بینایی ندارند ولی در عوض شنوایی فوق‌العاده فدرتمندی دارند و به هر کس یا چیزی که از خود صدایی بروز دهد حمله ور میشوند. محور اصلی داستان متمرکز بر خانواده‌ای است که در این دنیای دیستوپیایی سعی دارند زندگی خود را در سکوت محض پیش ببرند. آنها برای در امان ماندن از حمله هیولا ها قوانین ویژه‌ای دارند؛ اما باز هم خطر مرگ در کمین آنها است...

با موفقیت بی سابقه این فیلم، قسمت دوم آن نیز ساخته شد و سریال آن نیز در مراحل توسعه قرار دارد. 

این فیلم صحنه های ترسناک زیادی دارد، اما ترس اصلی ناشی از سر و صدا هایی خواهد بود که در اطرافتان هنگام پخش فیلم میشنوید.

احضار 2014 – The Conjuring

بر اساس واقعیت!

احضار

طی مطالعه ای که انجام شد، مشخص شد که فرانچایز احضار ترسناک ترین مجموعه فیلم در طول تاریخ تا به امروز بوده است، به طوری که دو قسمت از این مجموعه در میان 20 فیلم برتر لیست این مطالعه قرار گرفت.

اولین قسمت از این فرانچایز در سال 2013 اکران شد و پس از آن نیز دو دنباله و چندین اسپین آف (قسمت های فرعی از یک فیلم یا سریال) ساخته شد. تمام روش های ممکن برای ترساندن شما در این فیلم به کار برده شده است، اما احتمالا ترسناکترین فاکتور این فیلم آن است که بر اساس واقعیت و اتفاقات حقیقی که دو کاراگاه وقایع فراطبیعی به نام های اد و لورین واررن ثبت کرده اند ساخته شده است.

فعالیت فراطبیعی 2007 – Paranormal Activity

یک فاوند فوتیج یا ویدیوی پیدا شده! ( یک ژانر میباشد که کل فیلم یا بخش هایی از آن به گونه ای است که انگار یک کاراکتر واقعی آنرا ضبط کرده است و به نظر میرسد که داستان توسط کاراکتر ها ضبط شده و روایت میشود.)

فعالیت فراطبیعی

در اواخر دهه 90 ژانر فاوند فوتیج با فیلم پروژه جادوگر بلر پا به عرصه سینما گذاشت. در این فیلم ها به مخاطب القا میشود که فیلم واقعی است. یکی از موفق ترین فیلم های این سبک، فعالیت فراطبیعی است که بیشتر آن متشکل از تصاویر دوربین های مداربسته داخل خانه زوج جوانی است که اخیرا دچار اتفاقات غیر معمول شده اند.

جلوه های ویژه این فیلم و تصاویر دوربین های مداربسته آن بسیار واقعی به نظر میرسد و بازیگران اغلب نمیدانستند که چه اتفاقاتی می افتد و باید پاسخ هایی طبیعی از خودشان نشان میدادند.

حلقه 2002 – The Ring

یک ویلین واقعا ترسناک!

حلقه

فیلم های ترسناک ژاپنی بسیار تاثیر گذار و مشهور اند؛ اما بازسازی های هالیوود از آنها همواره موفق نبوده اند.

نسخه بازسازی حلقه با بازی نائومی واتس از جهات مختلفی بسیار ترسناکتر از نسخه اصلی آن بوده است. با این وجود ویلین در هر دو یکسان است: زنی جوان و عجیب با مو های سیاه که جلوی صورتش را گرفته است و که قربانیانش را تا مرگ دنبال میکند. اولین باری که سامارا از تلویزیون بیرون می آید، یکی از به یاد ماندنی ترین سکانس های این فیلم است.

توطئه آمیز 2011 – Insidious

داستانی پیچ در پیچ!

the insidious

جیمز ون با فیلم های ترسناک موفقش یعنی اره، احضار و توطئه آمیز، به آسانی میتواند ادعا کند که پادشاه جدید فیلم های ترسناک است. دو مورد اول بیشتر روی خون و خونریزی و صحنه های ترسناک و تکان دهنده متمرکز است اما توطئه آمیز کمی پیشرفته تر است؛ با این وجود صحنه ترسناک هم جای خود را دارند.

بهترین ویژگی توطئه آمیز، داستان جذاب و پر پیچ و خم آن است که البته بودجه بالای فیلم را توجیه میکند.

نزول 2005 – The Descent

وحشت از فضای تنگ و بسته!

فیلم نزول

نزول فیلم ترسناک متفاوتی است. تعدادی غارنورد که خود را در موقعیتی بسیار ترسناک قرار میدهند، فقط برای اینکه بفهمند که آیا موجوداتی ماورایی هم با آنها در اعماق زمین گیر افتاده است.

این فیلم قطعا انتخاب خوبی برای افرادی که فوبیای فضای بسته دارند نیست. فیلم با جلوه شب فبلمبرداری شده است این باعث وحشت دو چندان شده است. ترسناکی فیلم جایی به اوج میرسد که کاراکتر های فیلم بر خلاف ما نمیتوانند شکارچی را ببینند.

کابوس در خیابان الم 1984 – A Nightmare On Elm Street

خونریزی به سبک فیلم های کلاسیک!

کابوس در خیابان الم

فیلم هایی که افراد در آن تکه تکه میشدند، در دهه 80 در اوج خود بودند؛ زمانی که فیلم هایی همچون هالووین و کابوس در خیابان الم جایگاهی برای خود داشتند. آنتاگونیست این فیلم  کروگر شرور بود که آرزو های نوجوان های وحشت زده را نابود میکرد.

داستان این فیلم با الهام از یک داستان واقعی ساخته شده است. ترسناکترین فاکتور این فیل این واقعیت بود که شما نمیتوانستید از دست شروری که میخواهد شما را بکشد فرار کنید.

موروثی 2018 – Hereditary

هنرنمایی بی نظیر!

فیلم موروثی

درست مثل احضار و فعالیت فراطبیعی، این فیلم ترسناک نتفلیکس بسیار عادی به نظر  میرسد و هر کدام از ما ممکن است در چنین وضعیت هایی قرار گرفته باشیم.

هنرنمایی بی نظیر بازیگر نقش اصلی یعنی تونی کالت با عکس العمل های بسیار عالی که در واکنش به وقایع دیوانه کننده انجام میدهد، نقشی کلیدی در این فیلم دارد. تقریبا هیچ شوکی تا دقیقه 30 ام وجود ندارد، اما چیزی که انتظارش را میکشید کاملا ارزشش را دارد.

شوم 2012 – Sinister

یک اثر کلاسیک عالی!

شوم

در مطالعه فیلم های ترسناک این فیلم در راس دیگر فیلم ها قرار گرفت و عنوان ترسناکترین فیلم تاریخ را از آن خود کرد. اسوالد آلیسون که یک نویسنده در زمینه جرم و جنایات واقعی است، خانواده اش را به خانه ای منتقل میکند که سال ها پیش قتلی فجیع در آن اتفاق افتاده بود. به زودی خانواده اش بسیار وحشت زده میشوند و متوجه میشوند که شب ها برخی اشیاء در خانه تکان میخورند.

ضربان قلب در حالت استراحت به طور متوسط 65 ضربان در دقیقه است. بینندگان این فیلم به طور متوسط در طول تماشای فیلم ضربان قلبشان 86 بود و این عدد در ترسناکترین بخش فیلم به عدد 131 رسید!

خام – Raw

معرفی فیلم ترسناک - خام

جاستین که یک دختر جوان است، اولین ترم دانشکده دامپزشکی خود را در جایی شروع میکند که خواهر بزرگترش نیز همانجا است. همچنین پدر و مادرش در همین دانشکده با هم آشنا شده‌اند. در اولین شب از اقامتش، هم اتاقی او آدرین، عکس هایی را از دانشجویان قدیمی تر به او نشان میدهد که در حمام خون هستند و پدر و مادر جاستین هم در این تصاویر دیده میشوند. روز بعد دقیقا همین مراسم برای دانشجویان جدید برگزار میشود و تمام کلاس به خون آغشته میشود. تمام دانشجویان باید کلیه خام خرگوش بخورند و از آنجایی که جاستین تمام عمرش گیاهخوار بوده است از این کار امتناع میکند؛ اما خواهر الکسی او را وادار به خوردن کلیه میکند. پس از این مراسم جاستین مریض میشود و با مراجعه به دکتر متوجه میشود که دچار مسمومیت غذایی شده است.

چند روز بعد جاستین متوجه میشود که علاقه زیادی زیادی به گوشت انسان پیدا کرده است...

خانه او – His House

معرفی فیلم ترسناک - خانه او

داستان این فیلم بریتانیایی در مورد بول و رایل، زوج جوانی است که در پی جنگ خانمان سوز سودان به انگلستان پناهنده میشوند. آنها در طول راه سختی زیادی را متحمل میشوند و دخترشان نیاگاک را در دریا از دست میدهند. بالاخره پس از سختی های فراوان موفق میشوند تا به اقامت موقت انگلستان در بیایند. دولت خانه فرسوده‌ای در حاشیه لندن را در اختیار آنها قرار میدهد و محدودیت های زیادی را به آنها اعمال میکند.

پس از مدتی این زوج شروع به دیدن کابوس هایی از دخترشان که به همراه مردی غریبه به درون دیوار های خانه فراری میشود میکنند. رایل متوجه میشود که یک ساحره شبگرد در این خانه ساکن است. او برای بول توضیح میدهد مردی که خیلی وقت پیش در روستایشان به طور تصادفی چیزی را از یک ساحر شبگرد دزدید، چه به سرش آمد و به بول میگوید که اگر دین ساحره شبگرد را بپردازند، نیاگاک را به آنها باز میگرداند.

آنها هر چیزی را که از سودان آورده‌اند را میسوزانند اما هیچ فایده ای ندارد...

تسخیر خانه هیل – The Haunting of Hill House

معرفی فیلم ترسناک - تسخیر خانه هیل

تسخیر عمارت هیل یک سریال ۱۰ قسمتی از نتفلیکس است که با وجود استقبال خوب بینندگان، برای دومین فصل نیز تمدید شد.

این سریال خانواده‌ای را دنبال میکند که به عمارتی قدیمی نقل مکان کرده‌اند. این عمارت قبلا به خانواده هیل تعلق داشت. پدر خانواده قصد دارد با تعمیر خانه، آنرا به قسمت خوبی بفروشد. خیلی زود این خانواده متوجه اتفاقات عجیب و مرموزی پی میبرند که به مرگ یکی از اعضای خانواده منجر میشود و از این عمارت فرار میکنند. ۲۶ سال بعد، با مرگ تراژدیک یکی دیگر از اعضای خانواده، پدر و فرزندانش مجبور میشوند به عمارت بازگردند تا یک بار و برای همیشه به این موضوع خاتمه دهند...

عشاء ربانی نیمه شب – Midnight Mass

معرفی فیلم ترسناک - عشا ربانی نیمه شب

عشاء ربانی نیمه شب، سومین سریال ترسناک پس از تسخیر عمارت هیل و تسخیر عمارت بلای توسط «مایک فلاناگان» در قالب ۷ اپیزود برای شبکه نتفلیکس ساخته شد.

مرد جوانی که به جرم قتل غیر عمد به مدت ۴ سال در زندان بوده است، به امید یک شروع تازه به زادگاهش در جزیره دور افتاده‌ای به نام کراکت بازمیگردد. همزان با بازگشت این مرد، کشیش جوانی نیز به جزیره وارد میشود که در صدد زنده کردن دوباره ایمان مردم است. با این حال، با اتفاقات عجیبی که در این جزیره کوچک و دور افتاده می افتد، ساکنین شهر بیش از پیش دچار شک و تردید میشوند...

تعقیب میکند – It Follows

معرفی فیلم ترسناک - تعقیب میکند

این فیلم ماوراءطبیعی داستان متفاوت و خلاقانه‌ای دارد. داستان با قرار گذاشتن «جی» و دوست پسر جدیدش، هیو، در یک سینما آغاز میشود. هیو به دختری که در انتهای سالن سینما است اشاره میکند اما جی چیزی نمی بیند. سپس با اصرار هیو از سینما بیرون میروند. روز بعد جی با هیو رابطه جنسی برقرار میکند و چند ساعت بعد در حالی به هوش می آید که روی یک ویلچر بسته شده است. هیو برای او توضیح میدهد که اهریمنی را از طریق رابطه جنسی به جی منتقل کرده است که دائما او را دنبال خواهد کرد و اگر دستش به جی برسد وی را خواهد کشت.

جی که این سخنان را باور نمیکند، ناگهان زنی را می بیند که به سمت او می آید. هیو جی را به خانه میرساند و به او میگوید که میتواند از طریق رابطه جنسی این اهریمن را به شخص دیگری منتقل کند. جی موضوع را با دوستانش در میان میگذارد و دوستانش تصمیم میگیرند که این اهریمن را بکشند...

کریپ – Creep

معرفی فیلم ترسناک کریپ

کریپ داستانی جنایی در مورد یک قاتل روانی را روایت میکند. آرون که یک فیلمبردار است، قراردادی را با فردی به نام جوزف امضا میکند و برای دیدار با او به یک کابین در جایی دور افتاده میرود. جوزف به آرون توضیح میدهد که یک تومور مغزی دارد و تا زمان به دنیا آمدن بچه‌اش زنده نخواهد ماند و از آرون میخواهد که به صورت روزانه از او فیلم بگیرد تا بتواند آنرا به بچه‌اش بدهد.

هنگامی که جوزف اعتراف میکند که به همسرش آنجلا تجاوز کرده است، آرون مضطرب میشود. اضطراب او هنگامی بیشتر میشود که نمیتواند سوئیچ ماشین خود را پیدا کند تا آنجا را ترک کند. سپس آرون از طرف آنجلا تماسی دریافت میکند و مشخص میشود که آنجلا در واقع خواهر جوزف است و از آرون میخواهد که سریعا فرار کند. جوزف سعی میکند جلوی آرون را بگیرد اما طی یک درگیری آرون موفق میشود که فرار کند. آرون سریعا به دنبال پلیس میرود اما چون اطلاعات خاصی در مورد جوزف ندارد، نمیتواند کاری از پیش ببرد. آرون هنگامی که به منزلش بازمیگردد، متوجه میشود که جوزف به دنبال او است...

قسمت دوم این فیلم نیز با توجه به موفقیت نخستین قسمت ساخته شده است و پیشنهاد میکنم هر دو قسمت را ببینید.

من به پایان دادن اوضاع فکر میکنم – I’m Thinking of Ending Things

معرفی فیلم ترسناک

زن جوانی به همراه دوست پسر جدیدش، جیک، به دیدن خانواده او در یک مزرعه دور افتاده میروند. هنگامی که به مزرعه میرسند، جیک داستان خوک هایی را که یک شب به طرز وحشتناکی در آنجا کشته شدند را برایش تعریف میکند. زن جوان جای خراش های زیادی را روی در می بیند و در همین شب تماس های عجیبی را دریافت میکند. هنگامی که این دو نفر روز بعد از مزرعه به سمت شهر میروند، دیگر هیچ چیز مثل سابق نیست...

بذار وارد شم – Let Me In

معرفی فیلم ترسناک - بذار وارد شم

بذار وارد شم یک فیلم تینیجری-ترسناک است که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. این فیلم گزینه مناسبی برای علاقه مندان به خوناشام ها است.

همزمان با نقل مکان توماس و دخترش ابی به یک محله، قتل هایی در آن حوالی رخ میدهد که توجه پلیس را به خود جلب میکند. پلیس فرد مظنونی را که نیمی از صورتش را از دست داده را به بیمارستان می آورد اما قبل از بازجویی خودکشی میکند. اوون که یک کودک ۱۲ ساله در همین محله است، کم کم با ابی دوست میشود. اوون کم کم پی میبرد که یک جای کار در مورد ابی اشتباه است و قتل هایی که اتفاق می افتد به ابی مرتبط میشوند...

کریمزون پیک – Crimson Peak

معرفی فیلم ترسناک - کریمزون پیک

ادیث که دختر فرد ثروتمندی در امریکا است، عاشق یکی از مشتریان پدرش به نام توماس میشود و این دو خواهان ازدواج با هم میشوند؛‌ اما با مخالفت پدرش از این ازدواج منصرف میشوند. مدتی بعد پدر ادیث به قتل میرسد. ادیث که هنوز هم به توماس علاقه مند است، با او ازدواج میکند و به عمارت خانوادگی آنها در انگلستان نقل مکان میکند، جایی که توماس به همراه خواهر دو قلویش – لوسیل – زندگی میکرد. طولی نمیکشد که ادیث پی میبرد این خانواده چیزی نبودند که نشان میدادند و هر چه زود تر باید از این عمارت فرار کرده و خودش را نجات دهد...

در این فیلم بازیگران مشهوری همچون تام هیدلستون، چارلی هانم و جسیکا چستین نقش آفرینی کرده‌اند.

 

مطالب مرتبط

بهترین فیلم های درام 2021 - لیست فیلم های درام 2021

بهترین فیلم های سینمایی علمی تخیلی 2020

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.