12 نکته آراستگی و نظافت مردان – با رعایت این نکات جذاب تر شوید

12 نکته آراستگی و نظافت مردان – با رعایت این نکات جذاب تر شوید

  • ایثار علیزاده
  • ۲ سال پیش
  • ۷ دقیقه مطالعه
  • ۱,۸۱۳

اگر میخواهید در میان مردان دیگر متمایز باشید و با کلاس تر به نظر برسید، این نکات ساده آراستگی را یاد گرفته و در برنامه روزانه خود قرار دهید. رعایت این نکات کمک میکند که به بهترین ورژن خود نزدیک تر شوید.

نکته اول. موی سرتان را به طور مرتب اصلاح کنید

اصلاح موی سر - آرایشگاه

مانند بسیاری دیگر از موارد در زندگی، مو هایتان نیز به نگهداری نیاز دارند. شما باید حداقل ماهی یک بار – برای نمونه -، قبل از اینکه مدل مویتان از فرم خود خارج شود به آرایشگاه بروید. زمان رفتن به آرایشگاه به فاکتور هایی همچون میزان و سرعت رشد مو و نیز بلندی و کوتاهی مدل مویتان بستگی دارد. برای مراقبت ها و نکات بیشتر با آرایشگرتان مشورت کنید.

اگر نمیدانید چطور بهترین آرایشگر را پیدا کنید، از شبکه های اجتماعی استفاده کنید و نمونه کار آرایشگر های مختلف را نگاه کنید. به پیج اینستاگرام آنها مراجعه کنید و ببینید که مهارت آنها در چه مدل مو هایی بهتر است. اگر مدل موی خاصی را در ذهن دارید و آرایشگر مورد نظرتان تاکنون چنین نمونه کاری نداشته است، شانس این که چیزی را که در سر دارید را دریافت کنید کم است. قبل از انتخاب یک مدل موی جدید، حتما با آرایشگر مشورت کنید؛ چراکه موی سر همه افراد شبیه هم نیست.

نکته دوم. پوست سر سالم = موی سر سالم

راز داشتن مو هایی زیبا در داشتن پوست سر سالم است. با اطمینان حاصل کردن از سلامت و نظافت پوست سر، همچنین از نازک شدن مو ها و ریزش آنها جلوگیری کرده اید. پس از شستشوی سر از حالت دهنده ها استفاده کنید تا مطمئن شوید که پوستتان مواد معدنی لازم را دریافت کرده است.

نکته سوم. یاد بگیرید که مانند حرفه ای ها صورت خود را اصلاح کنید

اصلاح صورت - حرفه ای

بسیاری از مردان شیوه صحیح اصلاح کردن را بلد نیستند. شما میتوانید با رعایت کردن نکات ذیل، ریسک مشکلاتی همچون التهاب پوست، آکنه و عدم رشد مو پس از اصلاح را کاهش دهید:

روی صورت خود قبل از اصلاح از اقلام مخصوص قبل از اصلاح بمالید تا با از بین بردی چربی اضافه و پوست مرده از گیر کردن تیغه ها و زخم شدن صورت جلوگیری کنید.

بهترین زمان اصلاح، بعد از استحمام است؛ یعنی زمانی که پوست گرم و مرطوب است.

از کرم و یا کف مخصوص اصلاح، قبل از اصلاح کردن استفاده کنید و نیز چنانچه پوست حساسی دارید، از محصولات مخصوص پوست های حساس استفاده کنید.

از افتر شیو بعد از اصلاح صورت استفاده کنید؛ چراکه از التهاب پوست پس از اصلاح جلوگیری میکند.

نکته چهارم. موهای بینی خود را کوتاه کنید

اگر نمیخواهید کسی به مو های بیرون زده از بینی تان خیره شود، دیگر وقت آن رسیده که مو های بینی خود را هر هفته کوتاه کنید. برای ایمنی بیشتر، پیشنهاد ما استفاده از موزر های مخصوص بینی است. اما اگر این وسیله را دم دست خود ندارید، میتوانید از قیچی های کوچک نیز استفاده کنید، البته با احتیاط بیشتر. نکته ای که باید در اینجا به آن دقت کنید این است که از قیچی هایی استفاده کنید که نوک گرد و غیر تیز دارند تا از خطر زخم کردن بینی خود جلوگیری به عمل آورید. توجه داشته باشید که پوست داخلی دیواره های بینی بسیار حساس است.

نکته پنجم. از یک شوینده صورت مناسب استفاده کنید

پوست شما، اولین معرفتان است؛ بنابراین به خوبی از آن مراقبت کنید. استفاده از شوینده نامناسب – و بدتر از آن صابون های خشن مخصوص بدن – صورتتان را خشک میکند و آنرا در معرض باکتری های مختلف قرار میدهد. این حالت همچنین ظهور چین و چروک های صورت را سرعت میبخشد.

نوع پوست صورت خود را بشناسید و از شوینده ای استفاده کنید که در کنار تعادل بخشیدن به ph پوست صورت، طوری باشد که پس از شستشو احساس راحتی داشته باشید. برای مثال افرادی که پوست خشکی دارند، معمولا باید از محصولات ملایم استفاده میکنند. فاکتور دیگری که باید هنگام انتخاب شوینده صورت به دقت کرد، فصل است. برای مثال در فصل زمستان احتمالا لازم است که از مرطوب کننده برای صورت خود استفاده کنید.

بسیاری از مردان این نکته را رعایت نمیکنند؛ اما در صورتی که این امکان برایتان فراهم است، پس از شستشوی صورت حتما با استفاده از یک مرطوب کننده مناسب، صورت خود را مرطوب کنید. این کار منافذ پوست را تنگ کرده و همچنین یک لایه محافظتی اضافه را برایتان ایجاد میکند و از چروک شدن پوست جلوگیری میکند.

نکته ششم. امضای عطر خود را پیدا کنید

امضای عطر - ادکلن

بویایی یکی از حواس پنج گانه انسان در کنار بینایی، لامسه، شنوایی و چشایی است. به همین خاطر است که بوی خوب یکی از جنبه های مهم آراستگی فردی است.

برای خود یک عطر و یا ادکلن پیدا کنید که به نوعی معرف شما باشد. شما میتوانید برای هر مناسبتی یک عطر جداگانه داشته باشید؛ اما به نظر من عطر اصلی شما باید منحصر به فرد و تک باشد. چراکه یکی از جنبه های شخصیتی شما خواهد بود. اگر میخواهید عطر امضای خود را به آسانی پیدا کنید، مطلب زیر را در این مورد از دست ندهید:

هیچگاه یک عطر را تنها به این دلیل که یک نفر نقد مثبتی را در یک وبسایت و یا پیج در مورد آن نوشته است نخرید. حضورا به یک عطر فروشی بروید و عطر های مختلف را با اسپری کردن روی مچ دستتان تست کنید. به تغییر بوی آن با گذشت زمان دقت کنید. پس از آن عطری را بخرید که از همه بیشتر به بوی آن علاقه داشتید. این کار کمی دشوار است؛ اما ضروری است.

توجه داشته باشید که هدف از عطر زدن این است که بوی رضایت بخشی داشته باشید، نه این که باعث آزار دیگران شوید. چند پاف روی نقاط گرم بدن/محل های ضربان کفایت خواهد کرد.

نکته هفتم. از خوشبو کننده های بدن (دئودورانت) استفاده کنید

هر فردی به یک خوشبو کننده بدن نیاز دارد. اگر شما نیز معتقد هستید که به دلیل اینکه فکر میکنید بوی بدی ندارید، نیازی به دئودورانت ندارید، همینجا دست از خواندن این مطلب برداشته و از نزدیک ترین فروشگاه، یک دئودورانت تهیه کنید.

اگر فکر میکنید که خوشبو کننده تان با بوی عطرتان تداخل دارد، سعی کنید از خوشبو کننده های ملایم تر استفاده کنید.

خوشبو کننده های بدن بوی عرق و همچنین باکتری های زیربغل را کاهش میدهند. به یاد داشته باشید که حتما از دئودورانت های بدون آلومینیوم استفاده کنید تا منافذ پوستی را مسدود نکند و از ایجاد لکه های زرد رنگ روی لباس جلوگیری به عمل آید.

نکته هشتم. بوی بد نفس های خود را از بین ببرید

شاید شما ظاهر شک و زیبایی داشته باشید اما به محض شروع به صحبت، بوی بد نفستان تصویری که ظاهرتان در ذهن افراد ایجاد کرده است را به هم بریزد.

برای خلاص شدن از این حالت، پس غذا خوردن دندان هایتان را مسواک بزنید. همچنین باید حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان تکه های غذایی که بین دندان ها گیر کرده اند و مسواک به آنها نمیرسد را پاک میکند. این تکه های باقی مانده غذا مشکلات دیگری را علاوه بر بوی بدن دهان ایجاد میکنند.

همچنین استفاده از محلول های آنتی باکتریال دهان (دهان شویه) کمک میکند که آسانتر از شر بوی بد دهان خلاص شوید. هر گاه به این موارد دسترسی نداشتید، با گرداندن آب در دهانتان میتوانید تا حدودی دهان و دندان خود را تمیز کنید.

موضوع دیگری که باید به آن دقت داشته باشید، نوع غذایی است که میخورید. بعضی از مواد غذایی خاص، باعث بوی بد نفس میشوند. برای نمونه، بوی پیاز و سیر را که همه میشناسید. البته که این غذا ها طعم بهتری به غذا میدهند، اما باید بوی دهان خود را نیز در نظر بگیرید.

نکته نهم. مرتب کردن ابرو ها

ابرو - مرتب و اصلاح کردن

هر یک یا دو هفته ابرو های خود را با توجه به میزان رشد آن مرتب و اصلاح کنید. برای این کار به یک موچین خوب برای برداشتن مو های اضافه اطراف ابرو و نیز بین ابرو ها نیاز دارید. در مورد مو های بسیار بلند ابرو نیز میتوانید آنها را شانه کرده و سپس بخش اضافی را با یک قیچی کوچک کوتاه کنید.

نکته دهم. ناخن هایتان را به طور منظم کوتاه کنید

یکی از اساسی ترین نکات آراستگی، که احتمالا در حال حاضر نیز انجام میدهید، کوتاه کردن ناخن ها است. حدقل هفته ای یک بار و یا دو هفته یک بار ناخن های خود را کوتاه کنید. اگر فکر میکنید که ناخن های سفت و سختی دارید، بهتر است بعد از استحمام ناخن های خود را کوتاه کنید. ناخن ها بعد از دوش گرفتن نرم میشوند و کوتاه کردن آنها آسان تر است.

نکته یازدهم. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

این نکته معمولا توسط آقایان نادیده گرفته میشود؛ که البته خودم نیز از این اشتباه مصون نیستم. نور خورشید هر روز هم به ما طراوت می بخشد و هم آسیب میرساند. اشعه فرابنفش خورشید، باعث ایجاد چین و چروک زود رس و گاهی نیز باعث سرطان پوست میشود. راه حل این مشکل نیز کرم ضد آفتاب است.

بسیاری از کرم های ضد آفتاب امروزی شامل مواد مغذی برای پوست هستند و نیز پوست را مرطوب میکنند. پیشنهاد میکنم که استفاده از کرم ضد آفتاب را به عادت روزانه خود تبدیل کنید و با این کار از پوست خود در مقابل چروک شدن و ایجاد لکه محافظت کنید.

نکته دوازدهم. لایه برداری کنید

شستشوی صورت و مرطوب کردن آن، از پوستتان در برابر پیر شدن و رادیکال های آزاد محافظت میکنند. اما هیچ کاری با لایه های مرده روی پوستتان ندارند. یکی از راه های خلاص شدن از این لایه های مرده روی پوست، لایه برداری پوست با استفاده از یک اسکراب صورت است. استفاده از اسکراب های صورت و یا شوینده های لایه بردار، لایه های مرده روی پوست و نیز چربی های اضافه را پاک میکند و لایه شفاف و نرم پوست را نمایان میکند. همچنین یک پوست پاکیزه تر، هر گونه ماده مغذی یا مرطوب کننده را بهتر جذب خود میکند.

با اینکه اسکراب صورت مزایایی دارد، اما نباید آنرا هر روز اعمال کنید؛ چراکه پوست را ملتهب میکند. پیشنهاد من این است که این کار را به صورت هفتگی انجام دهید. البته این موضوع بستگی به فاکتور های زیادی دارد و برای هر کس متفاوت است.

نکات پیشنهادی

در این بخش به مرور آنچه در این مطلب بیان کردیم می پردازیم

ماهانه:

موی سر خود را اصلاح کنید

اقلام آرایشی-بهداشتی خود را بخرید

هفتگی:

ناخن هایتان را کوتاه کنید

موی های بینی را کوتاه کنید

لایه برداری کنید

ابرو هایتان را مرتب و اصلاح کنید

روزانه:

اول صبح ها:

دندان هایتان را مسواک بزنید

دوش بگیرید

صورت خود را اصلاح کنید

صورتتان را بشویید

روی پوست خود نرم کننده/مرطوب کننده اعمال کنید

کرم ضد آفتاب اعمال کنید

به بدن خود دئودورانت بزنید

عطر بزنید

آخر شب ها:

نخ دندان بکشید

دندان های خود را مسواک بزنید

دوش بگیرید/سر خود را بشویید (در صورتی که در طول روز از حالت دهنده های مو استفاده میکنید)

روی پوست صورت مرطوب کننده اعمال کنید

سخن پایانی

درست است که افرادی که از خود مراقبت نمیکنند و به ظاهرشان اهمیت نمیدهند در نظر جنس مخالف و نیز عموم مردم جذبه ای ندارند؛ اما آراستگی ظاهری هرگز نباید در مورد نظر سایر مردم باشد. این کار را برای خودتان انجام دهید و نه برای مردم. اما چرا؟ زیرا شما لیاقت این را دارید که بهترین ظاهر را داشته باشید. شما لایق بهترین بو هستید. لایق هستید که احساس خوبی در مورد خودتان داشته باشید. آراستگی ظاهری به شما کمک میکند که به این اهداف دست یابید. ناخودآگاه شما، و شاید خودآگاهتان متوجه اهمیتی که به بدنتان میدهید میشوند. در عوض آنها نیز به شما احساس نشاط و پر انرژی بودن میدهند تا بتوانید تمرکز کنید و اعتماد به نفس داشته باشید. به همین دلیل است که من معتقدم که هر فردی باید به آراستگی ظاهری خود اهمیت دهد.

 

لطفا توجه کنید که ثبت نظر باید مطابق با قوانین نشر آداروک باشد.