چگونه شاد باشیم؟ - راه هایی برای بهبود شادی در زندگی و شاد زیستن

چگونه شاد باشیم؟ - راه هایی برای بهبود شادی در زندگی و شاد زیستن

  • ایثار علیزاده
  • ۳ سال پیش
  • ۳ دقیقه مطالعه
  • ۱,۵۲۸

آیا در جستجوی شادی هستید؟ در حالی که احتمالا احساس می کنید شادی از شما گریزان است و یا دور از دسترس شما است، این افکار شادی را به هدف و یا مسیری غیر ممکن تبدیل نمیکنند. بلکه برعکس، شادی ممکن است درست کمی جلو تر منتظر شما باشد و فقط باید طاقت بیاورید.

و یا میتواند بسیار ساده تر از این ها باشد. ممکن است در تمام مدت شادی همراه شما بوده باشد، اما شما هیچوقت به آن دقت نکرده اید تا پی ببرید که این مسئله، به پیچیدگی که فکر میکردید نیست. احتمالا خودتان هم می دانید که موضوع شادی، در مورد داشتن یک ماشین لوکس و یا آخرین تکنولوژی های روز دنیا نیست. اما چه چیزی است که شادی واقعی را به دنبال می آورد؟ بیایید برای پاسخ دادن به این سوال، چهار مطالعه در این زمینه را مرور کنیم.

چگونه شاد باشیم؟چگونه شاد باشیم؟

 

همواره در حال پیشرفت باشید

مطالعه ای که در سال 2007 در انگلستان انجام شد، یافته های جالبی را در مورد ریشه های شاد بودن نشان می داد.

کدام یک ما را خوشحال میکند: به دست آوردن چیزی که میخواهیم و یا داشتن چیزی که میخواهیم؟ به نظر می رسد که وضعیت متاهل بودن ما را خوشحال نمیکند، بلکه رخداد های پویایی مانند شروع یک رابطه است که ما را شاد میکند.

به همین منوال، به دست آوردن یک شغل جدید بسیار بیشتر از وضعیت استخدام بودن ما را خوشحال میکند. باردار شدن نسبت به پدر یا مادر بودن تاثیر بسیار بیشتری روی شادی دارد. به همین شیوه، شروع یک دوره جدید، قبول شدن در یک امتحان و یا خریدن یک خانه، تاثیر شگرفی بر وضعیت شادی فرد دارند.

در مقابل، اتفاقاتی که ارتباط کمی با شادی دارند، شامل پایان یک رابطه، از دست دادن شغل، از دست دادن یکی از اعضای خانواده و یا مواردی اینچنین هستند. خب، این ها به چه معنایی هستند و چه چیزی است که مردم را در انگلستان شاد میکند؟

به نظر میرسد که در عوض وضعیت های ثابت، این رخداد های پویای مثبت هستند که کلید این مسئله هستند. با اینکه این موضوع کمی سطحی به نظر میرسد، اما اگر شادی را وضعیتی لحظه ای در نظر بگیرید، کاملا منطقی میشود.

خب، از این مطالعه چه نتیجه ای می گیریم؟ اگر به دنبال شادی و یا وضعیت مثبت در زندگی هستید، بدانید که همواره احتمال اینکه کمی جلوتر، شادی منتظر شما باشد وجود دارد. و اگر دوست ندارید که منتظر شادی بمانید، بیرون بروید و یک اتفاق خوشحال کننده را ممکن کنید. همانطور که آبراهام لینکلن گفته است: «بهترین روش پیش بینی آینده تان این است که آنرا بسازید.»

خود را با افراد شاد و مثبت احاطه کنید

افراد مثبت

نتایج مطالعه ای با 4739 شرکت کننده از سال های 1983 تا 2003، در ماساچوست و فارمینگهام، در سال 2008 منتشر شد. در این مطالعه از افراد خواسته شد که به این سوال جالب پاسخ دهند: آیا خوشحالی ما به سطح شادی افراد پیرامونمان بستگی دارد؟

در کمال غافلگیری، نتیجه آن بود که موضوع اصلی در شاد بودن دقیقا همین است.

نقل قول- افرادی که افراد شادی را در پیرامون خود دارند، به احتمال بیشتری در آینده افرادی شاد خواهند بود.

آنالیز های بعدی نشان داد که مسئله گسترش شادی است که نتیجه مطلوب را دارد؛ نه صرف جمع شدن افراد شاد با هم.

بر اساس این مطالعه، اگر یکی از دوستان شما شاد باشد، احتمال اینکه شما نیز خوشحال باشید، به میزان 25% افزایش خواهد یافت. این مسئله برای زوج ها (تا 16% افزایش)، دوقلو ها (تا 28%) و همسایه ها (تا 70%) نیز صادق است. بسیار جالب است که مشخص شد شادی همکاران، تقریبا هیچ اثری روی هم ندارد.

همه این ها چه معنایی دارند؟ تا جایی که امکان دارد، خود را با افراد خوشحال احاطه کنید، چراکه احتمال سرایت خوشحالی آنها به شما بسیار زیاد است.

خاطرات خوب را به خاطر آورید

در مطالعه ای که در استرالیا روی 300 جوان بالغ انجام شد، مشخص شد کسانی که خاطرات خوبی را به یاد می آورند – مانند حل شدن یک مشکل (زمانی که یک چالش را با موفقیت پشت سر میگذارید)، یا چیزی که شخصیت شما را شکل داده و به شخص فعلی تبدیل کرده است – احساسات و افکار منفی شان کاهش و ذهنیت مثبت آنها افزایش یافت.

این یافته ها نشان میدهند که صرف فکر کردن به گذشته و زمانی که از پس مشکل خاصی بر آمده اید و یا تجربه خاصی که شما را تغییر داده است، میتواند در بهبود حس و حال و در نتیجه شادی تان موثر باشد.

اهداف اشتراکی یا توسعه فردی

در مطالعه ای که در کره جنوبی انجام گرفت، مشخص شد که کسانی که اهداف معنوی را در اولویت قرار میدهند، به احتمال بیشتری شاد هستند و کسانی که برای روابط اجتماعی (دوستان، خانواده، همسایه) احترام قائل اند، در رتبه بعدی قرار گرفتند.

نقل قول- افرادی که تمام انرژی خود را صرف دستآورد های خارجی (مانند پول، تحصیلات، کار و سرمایه) میکنند، کمترین شانس شاد بودن را دارند.

این یافته ها به این معنا هستد که شادی فقط داشتن پول و شغل و مادیات نیست و بلکه این موارد در کنار توسعه فردی باشند و این توسعه فردی است که کلید دست یافتن به شادی است.

سخن آخر

روشن است که سطح خوشحالی شما تا حد زیادی به مکان و شرایط زندگی تان بستگی دارد. در بریتانیا تغییرات مثبت زندگی باعث شادی شد، در امریکا شادی اطرافیان، در استرالیا به یاد آوردن خاطرات خوب و در کره جنوبی توسعه فردی و اهداف اشتراکی و معنوی این نقش را داشتند.

خلاصه کلام این است که شادی یک امر لحظه ای است و همواره میتواند رو به بهبود رود. اگر واقعا به دنبال شادی هستید، خود را با افراد مثبت و شاد احاطه دهید و تصویری فرا تر از حال حاضر و شرایط کنونی را ببینید. در پایان باید به شما بگویم که شادی یک انتخاب است و نه یک سری شرایط خاص که تصور کنید بدون آنها نمیتوان شاد بود.

 

لطفا توجه کنید که ثبت نظر باید مطابق با قوانین نشر آداروک باشد.