چگونه بر اساس شکل بدن لباس بپوشیم - انتخاب مدل لباس متناسب با تیپ بدنی

تا حالا براتون پیش اومده که با دیدن عکسی از یک مدل سعی کنید استایلش رو تقلید کنید؟

همه آیتم ها رو کنار بذارید

و با رفتن جلوی آینه ببینید که هیچ شباهتی به عکس مورد نظر نداشتید؟

دلیل احتمالی این است که تیپ بدنی شما متفاوت است. البته فوتوشاپ رو هم که همتون میشناسید.

حقیقت این است که همه ما مثل هم ساخته نشده ایم. اما نگران نباشید شما هم با هر تیپ و شکل بدنی میتوانید استایل خوبی داشته باشید.

در این مقاله به شما نشان میدهیم که چگونه بر اساس تیپ بدنی تان لباس بپوشید. قبل از پرداختن به این موضوع، چند نکته هست که باید در نظر بگیرید: 

1- شکل و تیپ بدنی شما همواره به ترند های مد و پوشاک اولویت دارد.

2- خیاط خود را بشناسید. شما باید با خیاط خود نزدیک باشید و به او اعتماد داشته باشید.

3- بر اساس بدنی که اکنون دارید لباس بپوشید...برای بدنی که در دو سال آینده در تصورات خود دارید لباس انتخاب نکنید.

یاد بگیرید که روی نقاط قوتتان تمرکز کرده و توجهات را از نقاط ضعف خود دور کنید. حال به بررسی موضوع اصلی مورد بحثمان خواهیم پرداخت.

شکل بدنی شماره یک – بدن مثلثی

شکل بدن مثلثی

بسیاری از مردان به علت اندازه بزرگتر کمر و لگن نسبت به بالاتنه، در این گروه قرار میگیرند. مخصوصا با افزایش سن، بسیاری از افراد به سمت این تیپ بدنی پیش می روند. این حالت به بدن شکلی مثلث با قاعده در کمر و راس به طرف صورت میدهد.

داشتن بدن مثلثی شکل به این معنی نیست که شما بدن بدی دارید؛ با این حال در داشتن استایلی ایده آل با چالش هایی روبرو هستید؛ چراکه اکثر لباس های مردانه با ذهنیتی غیر از آن تولید میشوند.

ایجاد تعادل میان شکل بدنی و لباس هایتان کلید اصلی برای شما است.

نحوه لباس پوشیدن برای مردان با بدن مثلثی شکل: 

کت های اندازه شده و طرحدار بپوشید: از کت های طرحدار در کنار تروزر های ساده استفاده کنید. ترکیب این دو مورد باعث میشود که توجه از کمر شما دور شده و شکل بدنتان بهتر به نظر برسد.

خط ها و طرح های عمودی: این طرح ها قدتان را بلند تر و کمرتان را باریک تر نشان میدهند که باعث میشود سایز کمر و شانه هایتان متعادل تر به نظر برسد. خطوط و طرح های افقی تنها در صورتی مناسب شما هستند که روی قسمت های بالایی تنه (سینه) باشند.

کت های شانه دار: کت هایی که سر شانه های برجسته دارند، دقیقا مناسب شما هستند؛ چراکه نسبت عرض شانه به کمر را متعادل و ایده آل نشان می دهند.

کت شلوار با یک ردیف دکمه: کت شلوار هایی که دو ردیف دکمه دارند، کمر را عریض تر نشان میدهند و این چیزی نیست که شما میخواهید. در عوض کت و شلوار های یک ردیفی باعث میشوند که فیت تر به نظر برسید.

رنگ بندی: ایجاد طرح ها و رنگ های روشن در سینه و بخش های بالای تنه، این قسمت را عریض تر نشان میدهد. از آن طرف با استفاده از رنگ های تاریکی همچون خاکستری، سرمه ای و مشکی در اطراف کمر، میتوانید کمر خود را باریک تر نشان دهید.

نباید های آقایان با بدن مثلثی شکل

پولو شرت ها و یقه اسکی های جذبی: این آیتم ها گردن و شانه ها را کم عرض تر نشان میدهند که باعث میشود دور کمر فرد بیشتر نمایان شود.

رنگ های روشن و طرح های پیچیده و شلوغ: طرح های برجسته و نیز رنگ های بسیار روشن توجهات را شکل مثلثی بدنتان جلب میکنند. در عوض از این موارد در عینک، جوراب و کفش هایتان استفاده کنید. به یاد داشته باشید که یک کمربند نمایان نیز توجه را به کمرتان معطوف میکند.

لباس های تنگ و شلوار های اسکینی: شلوار های تنک و جذبی، توجه را به بخش های میانی بدن جلب میکنند. در عوض آنها را با لباس هایی با سایز آزاد تر و اسلیم جایگزین کنید.

شکل بدنی شماره دو – مثلث وارونه

شکل بدن مثلث وارونه

شکل بدن این افراد به صورت مثلثی با قاعده در شانه ها و راس به سمت ناف است.

عرض شانه های شما نسبت به دور کمرتان بیشتر است. احتمالا بخشی از اوقات خود را نیز در باشگاه های بدنسازی میگذرانید. نتیجه این تمرینات سرشانه ها و ران حجیم تر و کمری باریک است.

از آنجا که بیشتر شرکت های پوشاک برای تولید محصولات خود مردانی را در نظر دارند که بدن آنها از فرم افتاده است، خریدن لباس های مناسب گاهی میتواند برایتان چالش بر انگیز باشد.

نحوه لباس پوشیدن برای مردان با بدن مثلث وارونه:

هدف شما باید نمایان کردن بدن فیت و روی فرمتان باشد.

لباس هایی با سایز فیت بپوشید که خطای دید را کاهش میدهند و واقعیت موجود را نشان میدهند. سعی کنید با پوشیدن لباس مناسب کمی هم به پایین تنه و میان تنه خود حجم بدهید و در عین حال آنرا با بالاتنه و شانه هایتان – که نقطه قوت بدنتان است – متعادل تر کنید.

خطوط و طرح های افقی: مخصوصا در بخش های پایین سینه، جهت عرض دادن به کمر نسبتا باریک شما.

تیشرت های اسلیم فیت: شما میتوانید با لباس های فیت، بدن ورزیده و روی فرم خود را بهتر نمایان کنید. اما به یاد داشته باشید که شما میخواهید اشاره ظریفی به بدنتان داشته باشید و نه این که با لباس های بسیار تنگ تمام توجه را به بدنتان جلب کنید.

پولو شرت های اسلیم فیت: ساختار این آیتم در کنار برجسته کردن سر شانه ها، عرض کمرتان را نیز بسیار مناسب جلوه میدهد.

تیشرت های یقه V معمولی: طرح یقه این تی شرت ها سینه و شانه ها را کم عرض تر نشان میدهد و نیز نگاه ها را از بخش عریض بدنتان به بخش های باریک، یعنی کمر معطوف میکند. اما این نکته را به خاطر بسپارید که به هیچ وجه سراغ تی شرت های یقه V غیر عادی که یقه شان بیش از حد پایین است نروید.

شلوار و تروزر های راسته: شلوار جین های اسکینی پا هایتان را بسیار لاغر نشان میدهد. شلوار های اسلیم فیت انتخاب های خوبی هستند. شلوار های اسلیم فیت به همراه شلوار های راسته، استایل شما را به تعادل کامل میرساند.

کت ها: کت های اسلیم فیت که خط طبیعی نیمرخ شما را دنبال میکنند، انتخابی عالی هستند. این کت ها از تفاوت میان دور کمر و عرض شانه هایتان می کاهند و استایلی عالی را برایتان میسازند.

نباید های آقایان با بدن مثلث وارونه

کت های شانه دار: کت هایی که سرشانه های برجسته دارند شانه های شما عریض تر نمایان میکنند و باید از این حالت دوری کنید.

طرح ها و الگو ها در اطراف گردن و سینه: هر گونه جزئیات در اطراف گردن، سینه و شانه ها باعث میشود که شانه ها عریض تر به نظر برسند.

فراموش نکنید که داشتن یک خیاط خوب یکی از قدم های کلیدی در رسیدن به استایلی شیک و جذاب است.

شکل بدنی شماره سه – بدن مستطیلی

شکل بدن مستطیلی

مردان با بدن مستطیل شکل معمولا قد بلند و لاغر اند. همچنین عرض شانه های آنها تقریبا مشابه دور کمر و لگن است.

نحوه لباس پوشیدن آقایان با بدن مستطیلی:

با پوشیدن لباس مناسب سعی کنید به عرض شانه ها بیفزایید و در عین حال کمر خود را باریک تر نشان دهید. شما باید نوعی خطای دید در مخاطب خود به وجود بیاورید.

ایجاد جلوه کمری باریک کلید اساسی استایل شما است.

خط ها و طرح های افقی: این موارد را در قسمت بالایی تنه خود به کار ببرید و از این طریق به عرض شانه هایتان بیفزایید.

دستکاری لباس ها: بعد از این که لباس مناسب را برای حجم دادن به شانه هایتان پیدا کردید، آنرا پیش خیاط خود ببرید تا کمر آنرا متناسب با بدنتان تنگ کند.

لایه بندی: یک پیراهن باز روی یک تی شرت مناسب هیچ گاه شما را ناامید نمیکند. با لایه بندی مناسب میتوانید به حجم بدن خود بیفزایید.

طرح ها، رنگ ها و جزئیات: طیف های روشن تر در بخش های بالایی بدن باعث میشود که شانه هایتان عریض تر به نظر برسند.

نباید های آقایان با بدن مستطیلی

کت های با دو ردیف دکمه: واضح است که این کت ها شکلی مستطیلی به بدن میدهند و این دقیقا چیزی است که شما از آن فرار میکنید. از کت های با یک ردیف دکمه استفاده کنید که استایل شما را کاملا دگرگون میکند.

با بردن لباس هایتان نزد خیاط، همواره میتوانید مناسب ترین لباس ها را در کمد خود داشته باشید. لابه بندی را نیز فراموش نکنید. برای مثال میتوانید روی تی شرت پیران بپوشید و یا با پوشیدن جلیقه به بدنتان فرم V  بدهید.

شکل بدنی شماره چهار - بدن بیضی شکل

شکل بدنی بیضی

در این افراد، دور کمر هم از شانه ها بیشتر است و هم از لگن. همچنین دست های معمولا بلند آنها باعث میشود که قسمت میانی تنه عریض تر به نظر برسد.

مردانی با بدن بیضی شکل، باید لباس هایی بپوشند که فرم مناسب تری به بدن آنها داده و لاغر تر نشانشان دهد.

نحوه لباس پوشیدن برای آقایان با بدن بیضی شکل:

سعی کنید ساده لباس بپوشید و از رنگ های تیره استفاده کنید. رنگ های ساده نیز همواره ثمر بخش خواهند بود.

تروزر: کمر تروز باید جهت راحتی کمی گشاد تر باشد و هیچگاه نباید آنرا با کمربند خیلی محکم ببنیدید.

دوبنده شلوار یا بند برتل: این آیتم میتواند دوست خوبی برایتان باشد. در هر موقعیتی که توانستید از آنها استفاده کنید. بند برتل شلوارتان را کمی بالا نگه میدارد و از بیرون زدن شکم جلوگیری میکند. باید دقت کنید که نباید شلوارتان را محکم روی شکم ببندید؛ بلکه اجازه دهید کمی پایینتر از شکمتان قرار گیرد. شما که نمیخواهید شکمتان زیر شلوار و یا کمربندتان بیرون بزند.

تروزر های چین دار: این چین ها در کنار زیبایی، راحت هستند و باعث میشود که هنگام نشستن فضای اضافه ای ایجاد شود که از تنگ شدن شلوار و چسبیدن به بدن جلوگیری میکند.

تروزر چین دار

پیراهن: اندازه مناسب نکته ای حیاتی در این آیتم است. پیراهن نباید تنگ باشد و نیز نباید با گشادی بیش از حد باعث شود حجیم تر به نظر برسید. برندی را پیدا کنید که مناسب شما باشد و یا در غیر این صورت میتوانید پیراهن هایتان پیش یک خیاط ببرید. یقه های بزرگ نیز تناسب استایل شما کمک میکند.

کت: رنگ تیره، دکمه تک ردیف و البته کمی مخروطی شکل، ویژگی های یک کت عالی برای این تیپ بدنی است. شاید شکل مخروطی باعث شود که دکمه های روی شکم کمی سخت بسته شوند؛ اما اشکالی ندارد. کت ها بدن شما را متناسب نشان داده و نیز تقریبا در ترکیب با هر لباسی شیک از آب در می آیند.

پاپیون و کراوات: پاپیون ها جایگزین خوبی برای کراوات ها هستند. کراوات ها با آویزان شدن روی شکم، توجه را به آن جلب میکنند؛ در صورتی که پاپیون ها این گونه نیستند. اگر از پاپیون خوشتان نمی آید و همان کراوات را ترجیح میدهید، از کراوات های پهن استفاده کنید و مطمئن شوید که طول آن به اندازه ای باشد که به کمربندتان برسد.

نباید های آقایان با بدن بیضی شکل

لباس هایی که کمر تنگی دارند: این مورد یکی از بدترین انتخاب ها برای شما است. از پوشیدن هر گونه لباس جذبی و تنگ دوری کنید چراکه تنها کاری که این لباس ها با شما میکنند این است که کمرتان را بیشتر و بیشتر در معرض دید قرار میدهند.

الگو ها و طرح های نامنظم و شلوغ: این فکر ایده بسیار بدی است. چراکه توجه را به میانه بدن جلب میکنند. شما باید لباس هایی بپوشید که توجه را از میانه بدن دور و نگاه ها را بیشتر به سمت بالا و مخصوصا چهره تان منحرف کند.

شکل بدنی شماره پنج – بدن ذوزنقه ای

شکل بدنی ذوزنقه ای

یک شکل بدنی غالب در جامعه، چیزی است که بیشتر طراحان شرکت های پوشاک سعی دارند لباس هایشان را بر اساس آن طراحی کنند. به عبارت دیگر، با رعایت بعضی جزئیات ساده، اکثر لباس ها برای شما زیبا خواهند بود.

کمر، باریک ترین نقطه بدن این افراد است و قفسه سینه با زاویه کمی به سمت بالا عریض تر میشود. شانه های این افراد نیز پهن ترین نقطه بدن هستند. این ویژگی ها شکل کلی بدن این افراد را به ذوزنقه ای شبیه میکند که ضلع کوچک تر آن در طرف پایین استت.

نحوه لباس پوشیدن برای اقایان با بدن ذوزنقه ای:

با پوشیدن لباس های اسلیم و فیت، بدن ورزشی خود را نشان دهید. سعی کنید از استایل های مدرن ورزشی بهره ببرید.

تروزر: از لباس های بگی و اوورسایز اجتناب کنید. از برندی که سایز های فیت دارد استفاده کنید و یا تروزر های خود را نزد خیاط ببرید. بیشتر رنگ ها و طرح ها روی شما جلوه خوبی دارند. در چین داشتن یا نداشتن تروزر نیز آزاد هستید که طبق سلیقه خودتان عمل کنید.

پیراهن: طرح ها و خطوط عمودی باعث میشوند کمی بلند تر به نظر برسید. در مقابل طرح های چهارخانه و شطرنجی باعث میشوند حجیم تر به نظر برسید. بنابراین بر اساس قدتان، هر کدا را که لازم میدانید انتخاب کنید.

کت: کت های تک و یا کت و شلوار ها شکل بدنی شما را بهتر نشان میدهند. این موارد علاوه بر باریک تر نشان دادن کمر، شانه ها را نیز عریض تر نشان میدهند. با بستن یک دکمه کت، استایل خود را کامل کنید.

کراوات و پاپیون: از کراوات های معمولی استفاده کنید (عرض 3 و طول تقریبا تا کمربند). کراوات های کوتاه، باریک و یا بیش از حد بزرگ تعادل استایلتان را به هم میزنند.

نباید های آقایان با بدن ذوزنقه ای

حتی بهترین استایل ها با انتخاب لباس های نامتناسب با شکل بدنی، به کلی به هم میریزد. هر مرد خوش لباسی میداند که نکته کلیدی برای داشتن استایلی شیک و زیبا، سایز مناسب و همچنین راحتی آن است.

  • یک تیپ بدنی متوسط تنها نیاز به داشتن سایز مناسب و مرتب بودن لباس ها دارد. بزرگترین اشتباه استایل در این افراد، لباس های بگی است. همچنین از استایل های کاملا ساده و یکنواخت دوری کنید.

مطالب مرتبط

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.