همه چیز درباره شنگ چی و افسانه ده حلقه -شنگ چی کیست و آنچه باید بدانید

مارول در سال 2019 پیروزمندانه به مراسم کامیک-کان سن دیگو بازگشت تا از برنامه هایش برای فاز چهارم دنیای سینماتیک خود رونمایی کند. یکی از موارد برجسته در میان این برنامه ها، شنگ-چی و افسانه ده حلقه بود؛ اولین فیلم دنیای سینماتیک مارول با محوریت یک آسیایی تبار.

شنگ-چی تا رسیدن به این نقطه و داشتن فیلمی اختصاصی راه درازی را طی کرده است. حتی تاریخچه ساخت این فیلم به سال 1980 باز میگردد. شنگ چی و افسانه ده حلقه ابتدا قرار بود در تاریخ 12 فوریه 2021، مصادف با اولین روز سال نو چینی ها اکران شود، اما مانند اکثر فیلم های دیگر این دوران، با تاخیر مواجه شد.

حال با انتشار اولین تریلر از این فیلم به نظر می رسد که دیزنی مطمئن است که این فیلم به کارگردانی داستین دنیل کرتون و هنر نمایی سیمو لیو در نقش شنگ چی و نیز تونی لیانگ در نقش وَن وو (پدر شنگ چی) که با نام ماندارین شناخته میشود، بالاخره پس از سه بار تغییر تاریخ پخش، در 12 شهریور 1400 اکران خواهد شد.

احتمالا همه شما ماندارین را به عنوان ویلین قسمت سوم آروین من به یاد دارید و همچنین شبکه تروریستی ده حلقه را در همین فیلم به خاطر دارید. اما شنگ چی حوزه ای کاملا مجزا را به دنبال این سرنخ های جزئی از دنیای مارول ارائه خواهد کرد. اگر تاکنون نام شنگ چی، استاد کونگ فو را نشنیده اید، ما با این مطلب این جاییم تا چیز هایی که لازم است در مورد شنگ چی و افسانه ده حلقه لازم است بدانید را برایتان بازگو کنیم.

شنگ چی کیست؟

سیمو لیو در نقش شنگ چی
سیمو لیو در نقش شنگ-چی

 

هنگامی که در دهه 1970 ورزش کونگ فو به امریکا پا گذاشت و محبوبیت زیادی کسب کرد، مارول کامیکس به این فکر بود که از این موضوع استفاده کند. این کمپانی نخست سعی کرد لایسنس یک مجموعه تلویزیونی کونگ فو را بگیرد، اما کمپانی برادران وارنر که در آن زمان مالک دی سی بود، آنها را ناامید کرد. از آن طرف، مارول نیز با مالکیت ویلینی با نام فو مانچو برگ برنده خود را داشت. در سال 1973، استیو انگلهارت و جیم استارلین، شنگ چی را به وجود آوردند تا از این طریق بتوانند فو مانچو را به عنوان ویلینی به دنیای مارول بیاورند. شنگ یک قهرمان جوان بود که در مقابل جنایات پدرش ایستاد.

شنگ چی که دوران کودکی اش را با یاد گرفتن هنر های رزمی سپری کرد، فکر میکرد که پدرش انسانی بشر دوست است. اما در یک ماجرای انتقامجویی، به حقیقت پی برد. بعد از آن، شنگ چی در دهه های 70 و 80 نقشه های پدرش را خنثی کرد و به مبارزه با برادر دوقلویش در «دستان شنگ-چی: استاد کونگ فو» پرداخت. بعد ها او با دنیس نیلند متحد شد و به عنوان مامور ام آی سیکس (MI6) به چندین ماموریت بین المللی رفت که به او کمک کرد بعد ها آژانس جاسوسی خود را با نام Freelance Restoration تاسیس کند. با کمک ماموران این سازمان، شنگ چی بالاخره مرگ فو مانچو را به چشم دید و بعد از آن تصمیم گرفت که بازنشسته شود و زندگی ساده ای را در پیش بگیرد.

سیمو لیو در نقش شنگ چی
تصاویری از اولین تریلر منتشر شده از شنگ-چی و افسانه ده حلقه

 

اما این زندگی ساده دوام زیادی نداشت و شنگ چی دوباره مجبور به مبارزه با پدر از مرگ بازگشته اش و همکاری با ام آی سیکس شد. مدتی بعد کاملا از زندگی جاسوسی بیرون آمد و به گروهی از قهرمانان پیوست. بعد ها نیز به انتقامجویان مخفی (Secret Avengers) پیوست و به مقابله با انجمن سایه ها که از جانب پدرش بودند پرداخت که طی این اقدامات مرگ دائمی پدرش به وقوع پیوست. در این مدت که او یک انتقامجوبود، پی برد که پدرش در واقع فو مانچو نیست و بلکه یک ساحر باستانی به نام ژنگ ژو است که هویت فو مانچو را تصاحب کرده است. (به عبارت دیگر، مارول حق مالکیت فو مانچو را از دست داد.)

در سال های پیشین، شنگ چی نقش های متعدد و متفاوتی داشته است. او تنها به انگیزه سرگرمی به انتقامجویان اصلی پیوست، با یکی از کاراکتر های مردان ایکس به نام دومینو درگیر شد و حتی در برهه ای این قدرت را پیدا کرد که کپی های متعددی از خود بسازد. او به همراه چند قهرمان آسیایی تبار دیگر ازجمله میز مارول و سیلک به گروهی از ابر قهرمان ها به نام محافظان (Protectors) پیوست. او همچنین به تیمی متشکل از ابر قهرمان های آسیایی از جمله آمادیوس چو، سیلک، وایت فاکس، و تعدادی دیگر در ماموران جدید اطلس (New Agents of Atlas) پیوست و پس از آن اولین مینی سری انحصاری خود را دریافت کرد.

شنگ چی با ماندارین مبارزه خواهد کرد

در این فیلم، شنگ چی با پدرش، یعنی ون وو/ماندارین، با هنرنمایی اسطوره سینمای هنگ کنگ تونی لیونگ مبارزه میکند.

ماندارین برای اولین بار در شماره پنجاهم مجموعه کامیک های The Tales of Suspense به قلم استن لی فقید و دان هک ظاهر شد. ماندارین مدتی قبل از انقلاب کمونیسم در چین به دنیا آمد و عمرش را به مطالعه روی علم و مبارزه گذراند تا اینکه سفینه یک اژدهای بیگانه مرده را که به زمین برخورد کرده بود پیدا کرد. این اژدها با نام «ماکلوان» شناخته میشد. ماندارین با مطالعه علمی ماکلوان یاد گرفت که چگونه از از قدرت ده حلقه داخل سفینه استفاده کند.

ده حلقه ماندارین - قدرت های هر حلقه
ده حلقه ماندارین؛ قدرت ها و توانایی های هر یک از ده حلقه

 

ماندارین در طول دوران سوپر ویلینی خود بار ها تلاش کرد زمین را فتح کند و مشهور ترین دشمن آیرون من است. او بار ها سعی کرد از تکنولوژی های تونی استارک در راه رسیدن به اهداف خود استفاده کند. او در چین نیز یک قصر و همچنین اژدهایی غول پیکر به نام فین فنگ فوم را تحت فرمان داشت. یک بار ماندارین پس از رد درخواست 8 اژدها - که صاحبان اصلی حلقه ها بودند – مبنی بر بازگرداندن حلقه ها به آنها، مورد طلسم چنگال اژدها قرار گرفت.

اما مگه ماندارین فیک نبود؟

ترور سلتری
ترور سلتری از آیرون من 3 که ابتدا گمان میرفت ماندارین باشد

 

تاکنون یک بار در دنیای سینماتیک مارول به ماندارین اشاره ای کوچک شده است؛ اما نه آن کاراکتر پر زرق و برقی که انتظار میرفت و بلکه در قالب یک شبکه تروریستی. در اولین فیلم آیرون من، ده حلقه با اوبادیا استین در ربودن تونی استارک همکاری میکرد. در قسمت سوم آیرون من نیز دوباره نام ماندارین بر سر زبان ها افتاد؛ اما مشخص شد که او شخص به نام ترور اسلتری است که به عنوان بازیگر استخدام شده است تا نقش ماندارین را بازی کند.

اما اینجا آخر خط برای ترور نبود. در کلیپ های کوتاهی که از طرف مارول پخش شد (All Hail the King)، یکی از اعضای ده حلقه ترور را از زندان فراری میدهد و به او میگوید که ماندارین واقعی میخواهد با او حرف بزند. به نظر می رسد که او اصلا از اینکه یک نفر نقش او را بازی کرده و شهرتش را لکه دار کرده خوشحال نشده است.

All hail the king

به لطف یکی از سکانس های حذف شده مرد مورچه ای، این مورد هم آخری باری نبود که ده حلقه را دیدیم. هنگامی که درن کراس در حال فروختن زره زرد رنگ است، یکی از اعضای ده حلقه با تتویی که آنرا پوشانده است در حین معامله حضور دارد. پس از آن دیگر نه ماندارین و نه ده حلقه در هیچ یک از فیلم های مارول دیده نشدند.

مانداراین
ماندارین واقعی!

 

کوین فایگی میگوید یکی از اهداف این کلیپ های کوتاه( All Hail the King)، این بوده است که نشان دهیم یک ورژن نزدیک به کامیک بوک های این ویلین برجسته در دنیای سینماتیک مارول وجود دارد. حال شنگ چی و افسانه ده حلقه این موضوع را تایید میکند. اما در مورد این که میراث ماندارین واقعا چیست؟؛ باید تا پاییز 2021 صبر کنیم.

نظر شما در مورد این فیلم چیه؟ نظراتتون رو در بخش کامنت ها با ما در میان بذارید.

 

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.


مطالب مرتبط

بهترین فیلم های اکشن 2021 که باید ببینید

بهترین فیلم های سینمایی علمی تخیلی 2020