اصول ست کردن رنگ لباس ها - هر لباسی را با چه رنگی ست کنیم؟

پیدا کردن بهترین ترکیب رنگ در لباس ها، به شدت ظاهر شما را بهبود میدهد. با به کار بردن زوج رنگ های مناسب در استایل خود، به تعادل و تکامل در ظاهرتان خواهید رسید. پس اگر میخواهید ظاهر بهتری داشته باشید، باید به فکر بهترین ترکیب های رنگی برای پوشیدن باشید. خوشبختانه یاد گرفتن این مسئله، به آسانی خواندن این مقاله است. در این مطلب برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه مناسب ترین رنگ ها را با هم ست کنید و همچنین بهترین ترکیب رنگ هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که دانستن آن برای هر مردی ضروری است.

رنگ لباس

ترکیب رنگ برای لباس ها

هنگامی که میخواهیم رنگ های مناسب را برای لباس هایمان انتخاب کنیم، چرخه رنگ ها (دایره رنگ ها) به کارمان خواهد آمد. این چرخه رنگ های مکمل و مشابه هر رنگی را به ما نشان میدهد. با استفاده از این چرخه میتوانید ببینید که کدام رنگ ها بهترین هماهنگی را با هم دارند. رنگ های مکمل – که در مقابل هم قرار میگیرند – برای ایجاد تضاد استفاده میشوند. با این حال ممکن است این تضاد بیش از حد نمایان شود و به همین دلیل است که معمولا از تقسیم مکمل استفاده میشود. مشابه ها ( رنگ های آنالوگ) در چرخه رنگ ها مجاور هم قرار دارند؛ و این مسئله به این معنا است که این رنگ ها مشابه هم هستند و به خوبی با هم ترکیب میشوند. ترکیب های سه گانه در چرخه رنگ ها فاصله برابری با هم دارند و توازن خوبی با هم دارند؛ اما کمی برجسته به نظر میرسند. در حالی که چرخه رنگ ها پیشنهادات خوبی را برای شما فراهم میکند، اما نباید تنها به آن اتکا کنید. یافتن بهترین ترکیب رنگ ها به تجربه و نیز دانش شما در مورد طیف رنگ های مختلف نیازمند است.


چرخه رنگ ها - دایره رنگ ها

رنگ هایی که با لباس های سرمه ای رنگ ست میشوند

ست کردن با رنگ سرمه ای

بهتر از به همراه لباس های سرمه ای، از رنگ مشکی استفاده نکنید؛ چراکه باعث میشود ظاهر کلی شما تاریک تر به نظر برسد. در عوض از رنگ سفید و یا بژ برای ایجاد ظاهری بهتر استفاده کنید. برای نمونه یک تیشرت سفید رنگ به همراه یک کت سرمه ای ترکیب بی نقص و کلاسیکی را میسازند که هیچگاه از مد نمی افتند. صورتی روشن نیز هماهنگی خوبی با این رنگ دارد. دیگر رنگی که به خوبی با لباس های سرمه ای ترکیب میشود، طیف های آبی روشن است. علاوه بر این ها، رنگ های زرشکی و قرمز نیز میتوانند در کنار سرمه ای ترکیب کاملی را بسازند زیرا از رنگ های مکمل سرمه ای هستند.

رنگ هایی که با لباس های شرابی رنگ (بورگاندی) ست میشوند

ست کردن رنگ شرابی - بورگاندی

به کار بردن رنگ شرابی در لباس ها بسیار شیک است، اما ست کردن آن با رنگ مناسب کمی دشوار تر از رنگ های اصلی است. بر خلاف رنگ های مشکی و سفید، رنگ شرابی نمیتواند با هر لباسی که می رپوشید ست شود. به هر حال شما چند گزینه پیش رویتان دارید که استایل شرابی بی نظیری را برایتان میسازند. سرمه ای استایل شرابی خارج از زمانی را برایتان میسازد که هیچگاه قدیمی نمیشود. با این وجود رنگ های خنثی همچون مشکی، سفید، خاکستری و حتی قهوه ای نیز انتخاب های خوبی هستند.

رنگ هایی که با لباس های سبز رنگ ست میشوند

ست کردن رنگ سبز

رنگ سبز بسیار تطبیق پذیر بوده و یکی از مواردی است که وجود آن در کمد لباستان بسیار مفید خواهد بود. با انتخاب رنگ های مناسب در کنار این رنگ، بهترین نتیجه را خواهید گرفت. طیف های تاریک تر سبز، زیتونی و نیز  تن های خاکی بهترین انتخاب های شما در کنار لباس های سبز خواهند بود. سعی کنید ترکیب رنگ لباس هایتان را ساده انتخاب کنید تا رنگ سبز به خوبی در استایل شما برجسته شود و با دیگر رنگ ها تداخل پیدا نکند. در نظر داشته باشید که رنگ مشکی در ترکیب با سبز، هیچگاه شما را ناامید نخواهد کرد و همواره پاسخگو خواهد بود. علاوه بر آن، رنگ سفید و همچنین تن های رنگی زمستانی همچون قهوه ای، بورگاندی (شرابی) و نیز سرمه ای عالی خواهند بود.

رنگ هایی که با لباس های بژ ست میشوند

ست کردن رنگ بژ

با توجه به این که این رنگ طیف ملایمی دارد، رنگ های روشن بهترین نتیجه را در کنار آن دارند. مخصوصا این رنگ زمانی به اوج زیبایی می رسد که در کنار رنگ های سفید شیری، آبی و یا قهوه ای مایل به زرد پوشیده شود. به یاد داشته باشید که در هنگام پوشیدن طیف های با پایه زرد  از رنگ بژ، دقت بیشتری لازم است و این طیف ها معمولا کمی دشوار تر ست میشوند. هنگام پوشیدن این طیف ها، سعی کنید از رنگ های غنی تری همچون زرشکی، سرمه ای و یا قهوه ای در ترکیب رنگ استایلتان استفاده کنید.

رنگ هایی که با لباس های قرمز رنگ ست میشوند

ست کردن رنگ قرمز

با توجه به این که قرمز رنگ برجسته ای است، با رنگ های طبیعی بسیار خوب ست میشود. پس هنگامی که لباس های قرمز رنگ می پوشید، سعی کنید در کنار آن از رنگ های سفید (به جهت ایجاد تازگی و جلوه روشن در ظاهرتان) و یا مشکی (برای استایلی جسورانه تر) در استایل خود استفاده کنید. علاوه بر این سعی کنید که از یک طیف گرم همچون سرمه ای برای ایجاد جلوه ای کلاسیک بهره ببرید.

رنگ هایی که با لباس های مشکی رنگ ست میشوند

ست کردن رنگ مشکی

رنگ مشکی به دلیل تطابق و انعطاف زیادش، بسیار محبوب است. به این معنا که تقریبا با هر رنگ دیگری ست میشود. با این حال بعضی رنگ در کنار رنگ مشکی، بسیار شیک تر هستند. برای نمونه سفید همواره ظاهری جذاب را در کنار مشکی میسازد؛ چراکه به خوبی میان تاریکی و روشنی تعادل ایجاد میکند. اما این ترکیب به علت ایجاد تضاد زیاد لزوما بهترین انتخاب ممکن نیست. برای کم کردن این تضاد، سعی کنید از سفید در جا هایی استفاده کنید که کمتر نمایان باشد و بهترین تعادل را ایجاد کند؛ مثلا میتوانید زیر یک کت مشکی تیشرت سفید بپوشید. دیگر رنگ های روشن مثل صورتی و یا آبی روشن نیز وضعیتی مشابه سفید دارند. رنگ های برجسته تری مانند قرمز نیز موثر خواهند بود.

رنگ هایی که با لباس های سفید رنگ ست میشوند

ست کردن رنگ سفید

سفید میتوانید با رنگ های متنوعی ست شود؛ مخصوصا اگر به اندازه درست استفاده شود. رنگ سفید در استایل های مونو کروم (تک رنگ) بهترین نتیجه را دارد. در ترکیب با دیگر رنگ ها نیز مشکی، سرمه ای و آبی روشن بهترین انتخاب ها هستند. با این حال رنگ های طبیعی همچون بژ و شنی نیز انتخاب بدی نیستند؛ مخصوصا در ماه های گرم سال.

رنگ هایی که با لباس های خاکستری رنگ ست میشوند

ست کردن رنگ خاکستری

برای ست کردن رنگ خاکستری با دیگر رنگ ها باید به طیف آن توجه داشته باشید. به طور کلی، طیف های روشن خاکستری باید با طیف های روشن دیگر رنگ ها ست شوند؛ مانند سفید، آبی روشن و صورتی ملایم. طیف های تاریک خاکستری نیز در کنار سفید عالی به نظر میرسند. با این حال این طیف های تاریک با طیف های تاریک دیگر رنگ ها نیز ترکیب های جذابی میسازند، مثلا مشکی و یا بورگاندی.

رنگ هایی که با لباس های قهوه ای رنگ ست میشوند

ست کردن رنگ قهوه ای

در ست کردن رنگ قهوه ای نیز مانند خاکستری، باید با توجه به طیف آن لباس هایتان را ست کنید. طیف های روشن آن مثل قهوه ای مایل به زرد و شتری، بهترین ترکیب را با دیگر طیف های روشن مانند سفید، کرمی و آبی روشن میسازند. طیف های تاریک این رنگ نیز در کنار طیف های طبیعی همچون سفید نتیجه مطلوبی خواهند داشت. اما در کنار طیف های غنی مانند مشکی، بورگاندی، سرمه ای و سبز تیره نیز جلوه زیبایی دارند.

رنگ هایی که با لباس های صورتی ست میشوند

ست کردن رنگ صورتی

صورتی رنگی است که بسیاری از مردان به دلیل آگاهی نداشتن از نحوه ست کردن آن، بیخیالش میشوند. اگر شما هم از این دست افراد هستید، با پوشیدن یک پیراهن و یا ژاکت صورتی روشن، این عادت را بشکنید. تن های روشن صورتی نسبت به تن های سنگین تر آن تطبیق پذیری بیشتری دارند و بنابراین ست کردن آنها آسان تر است. برای کامل کردن استایل خود، سعی کنید در کنار رنگ صورتی، از رنگ های خاکستری، آبی، سفید، قهوه ای متمایل به زرد و یا بژ استفاده کنید. اگر در پوشیدن لباس های صورتی رنگ تجربه بیشتری دارید و میخواهید استایل خاص تری داشته باشید، در عوض آنرا در کنار سرمه ای، مشکی و یا طیف های تاریک تر خاکستری بپوشید.

چند نکته ساده، اما کاربردی

  • همواره سعی کنید با انتخاب رنگ های مناسب، در استایل خود تعادل ایجاد کنید.
  • رنگ های برجسته را در کنار رنگ های طبیعی بپوشید تا از تداخل رنگ ها در استایلتان جلوگیری کنید.
  • برای داشتن استایل هوشمندانه، ترکیب سرمه ای با بورگاندی (شرابی) یا قرمز را امتحان کنید.
  • طیف های روشن خاکستری و قهوه ای را با طیف های روشن دیگر رنگ ها و طیف های تاریک این دو را با طیف های تاریک دیگر رنگ ها ست کنید.
  • از رنگ های روشنی همچون سفید، صورتی و آبی روشن برای شکستن یکنواختی استایل های مونوکروم و کاملا مشکی استفاده کنید.

مطالب مرتبط

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.