نقد و بررسی فیلم بلک ویدو: ادامه بد رفتاری مارول با ناتاشا رومانوف

نقد و بررسی فیلم بلک ویدو: ادامه بد رفتاری مارول با ناتاشا رومانوف

  • ایثار علیزاده
  • ۲ سال پیش
  • ۵ دقیقه مطالعه
  • ۱,۴۰۷

ناتاشا حتی در فیلم اختصاصی خودش هم محور اصلی به شمار نمیرود و این فیلم شامل رقصی نامناسب از بازگویی داستان این کاراکتر بین گذشته و آینده اش است.

کاراکتر بلک ویدو/ناتاشا رومانوف (اسکارلت جوهانسون) برای اولین بار در فیلم آیرون من در سال 2010 به دنیای سینماتیک مارول راه یافت و از آن زمان تا کنون به طور پیوسته در فیلم های مختلف مارول دیده شده است؛ با این حال مارول به دادن نقش های مکمل و فرعی به این کاراکتر بسنده کرده و از آن زمان تاکنون وعده فیلمی اختصاصی با محوریت ناتاشا رومانوف را داده است. اما در نهایت بلک ویدو در انتقامجویان: پایان بازی مرد. حال مارول با فیلم به ظاهر اختصاصی بلک ویدو مدعی است که این فیلم جا های خالی این کاراکتر را پر کرده و پیش درآمدی بر زندگی ناتاشا رومانوف قبل پیوستن به انتقامجویان است؛ اما عملا می بینیم که این فیلم در واقع بیشتر جنبه معرفی خواهرش یلنا بلووا (فلورنس پاو) را دارد. بله درسته، چیز هایی را در مورد گذشته ناتاشا یاد میگیریم؛ اما هنوز هم حفره ای از جنس ناتاشا در درون بلک ویدو دیده میشود. دیدگاه این فیلم به بلک ویدو بیشتر به عنوان یک برند است تا قهرمانی که مردم و به خصوص زنان (به عنوان تنها قهرمان زن در انتقامجویان اصلی) وی را تحسین میکنند.

اسکارلت جوهانسون - بلک ویدو

پس از پیش درآمدی از دوران کودکی ناتاشا، داستان بلافاصله به بعد از وقایع کاپیتان امریکا: جنگ داخلی بازمیگردد. ناتاشا در حال فرار از دست ژنرال راس (ویلیام هرت، که یکی از کمترین مدت زمان ها در دوران کاری خود را در این فیلم در اختیار دارد) است و درست هنگامی که سعی در مخفی شدن دارد، یک بسته از طرف خواهرش یلنا که مدت های طولانی است خبری از او ندارد دریافت میکند. در همین حال تسک مستر نیز به دنبال این بسته است؛ کاراکتر شرور نقاب به چهره ای که میتواند در مبارزه حرکات هر کسی را تقلید کند – که در این فیلم از حرکات انتقامجویان تقلید میکند. این بسته خواهران را در مقابل فرد شروری به نام دریکوف (با بازی ری وینستون و لهجه ای که به گمانم قرار بود روسی باشد اما چیز دیگری از آب در آمد) که در واقع سازنده اتاق قرمز و بلک ویدو ها است قرار میدهد. بنابراین ناتاشا و یلنا از ناپدری و نامادری سابقشان، یعنی ملینا (راشل ویز) و الکسی/نگهبان قرمز یا رد گاردین (دیوید هاربور، ابر-سرباز روسی که در پاسخ به کاپیتان امریکا ساخته شد) کمک میخواهد تا یک بار و برای همیشه اتاق قرمز مشهور (جایی که دریکوف در آنجا بلک ویدو هایش را میسازد) را نابود کنند.

اتاق قرمز - بلک ویدو

میتوانید به خوبی ضعف توسعه کاراکتر را در این فیلم ببینید؛ فیلمی که ظاهرا قرار بود به منظور توسعه کاراکتر ناتاشا رومانوف ساخته شود؛ اما عملا موضوع خانواده را در پیش میگیرد. پس از کاپیتان امریکا: جنگ داخلی، ناتاشا انتقامجویان که تنها خانواده اش به شمار میرفت را از دست داد و احتمالا اگر این فیلم در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ – در عوض ۲۰۲۱ و پس از مرگ ناتاشا در پایان بازی – منتشر میشد، دیدگاه منتقدین به‌ آن مثبت تر می بود؛‌ چراکه این ایده که ناتاشا با از دست دادن خانواده انتقامجویانش حال خانواده دوران کودکی اش را دوباره بدست آورده است، چندان بد هم نیست؛ به خصوص با دیدن رابطه قوی که میان اعضای خانواده و بویژه میان جوهانسون و پاو به عنوان خواهر کوچکترش وجود دارد. اما بلک ویدو به عنوان فیلمی که هسته اصلی آن را موضوع خانواده تشکیل میدهد، چندان خوشایند نیست.

بلک ویدو

مشکل اینجا است که این پس زمینه خانواده و به خصوص یلنا، به شدت روی نقش ناتاشا در فیلم اختصاصی خودش سایه انداخته است. روند فیلم به ندرت توقف میکند و حتی قبل از واردن شدن ناتاشا به ماموریتی دیگر، زمان قابل توجهی را صرف نمیکند. ماموریتی که همچنین شامل یلنا میشود و در واقع بیننده اصلا نمیفهمد که بلک ویدو از کجا آمد! فیلم پر از نقاط برجسته ای است که ناتاشا را با خودش روبرو میکند (دیدار با خانواده اش، دخالت دیگر بلک ویدو ها و این حقیقت که توانایی تسک مستر در واقع در تقلید حرکات حریفش مانند آینه است)، اما کمترین زمان ممکن را به خود کاراکتر ناتاشا رومانوف اختصاص داده است. با این شیوه، بلک ویدو بیشتر نوعی رشد شخصیتی ناتاشا را نشان میدهد، رشدی که البته با توجه به این حقیقت که وی مرده است، واقعا جذابیتی ندارد.

به عنوان یکی از فیلم های مارول، به نظر میرسد که بلک ویدو باید در رتبه های پایین فیلم های مارول قرار گیرد. با این حال این فیلم جذبه های خاص خودش را هم دارد (مارول خوب میدونه که چطور از عنصر کمدی تو فیلم هاش استفاده کنه) و چند سکانس اکشن خوب هم دارد. مدت زمان زیادی است که طرفداران مارول درخواست فیلم اختصاصی بلک ویدو را دارند و مارول بالاخره پا پیش گذاشته و اکنون پاسخ این تقاضا این جا است؛ اما در عوض فیلمی را تحویل گرفته ایم که چیزی در مایه های اثری نیمه جان است که بخشی از آن به طرز ضعیفی به کاراکتر ناتاشا رومانوف پرداخته اما علاوه بر آن بخشی نیز به کاراکتر یلنا پرداخته است. برای درک بهتر این موضوع تصور کنید که مارول هیچگاه یک فیلم اختصاصی برای کاپیتان امریکا نساخته بود و حال پس از انتقامجویان: پایان بازی، فیلمی در مورد وی میساخت که در آن نهایتا سپرش را به باکی میداد! و اینطوریه که شدت آشفتگی و کم عمقی بلک ویدو را میبینیم.

بلک ویدو - تسک مستر

نکته غافلگیر کننده اینجا است که مارول بسیار به موفقیت با این فیلم نزدیک بود چراکه کاراکتر جذابی به نام یلنا را در خود داشت! چنانچه از موضوع ناتاشا و در واقع دینی که مارول به این کاراکتر ادا نکرده است صرف نظر کنیم، میتوانیم کاراکتر درخشان جدیدی را ببینیم که احتمالا خواهد توانست خود را به یکی از کاراکتر های محبوب دنیای سینماتیک مارول تبدیل کند. فلورنس پاو تاکنون در فیلم های زیادی درخشیده است، ام حالا در بلک ویدو در نقش یلنا سنگ تمام گذاشته است. حداقل حالا میدانیم که به یلنا به طور اجتناب ناپذیری بلک ویدوی بعدی مارول خواهد بود و میدانیم که او دید متفاوتی به قهرمان بودن نسبت به جوهانسون دارد؛ بنابراین کاراکتر بلک ویدو احتمالا آینده روشن تری خواهد داشت. هر چند که در حال حاضر این فیلم نمونه یک بی عدالتی فاحش در دنیای مارول است.

تصور کنید که مارول هیچگاه یک فیلم اختصاصی برای کاپیتان امریکا نساخته بود و حال پس از انتقامجویان: پایان بازی، فیلمی در مورد وی میساخت که در آن نهایتا سپرش را به باکی میداد! این دقیقا بلایی است که مارول سر ناتاشا رومانوف آورده است.

در حالی که دینامیک خانواده جذاب است و همچنین ماموریت آنها در استاندارد های مارول میگنجد، اما نهایتا احساس میکنم که بلک ویدو در حال روایت داستان اشتباهی است، اما در واقع با توجه به تایم لاین دنیای سینماتیک مارول هیچ انتخابی باقی نمی ماند. اگر این فیلم در نیمه اول دهه ۲۰۱۰ منتشر میشد، باز هم این امید وجود داشت که پیش درآمدی از داستان بوداپست و دیدار سرنوشت ساز ناتاشا با کلینت بارتون/هاکای (جرمی رنر) را داشته باشیم. همه میدانیم که این اتفاق تاثیر بزرگی در زندگی ناتاشا داشت و دیدن اینکه چگونه این اتفاق زندگی او را از یک قاتل به یک مامور شیلد تبدیل کرد، میتوانست بسیار هیجان انگیز باشد. در عوض چیزی که پیش رو داریم گریز هایی به گذشته یلنا بلووا خواهد بود. تنها میتوانیم امیدوار باشیم که مارول رفتار بهتری با یلنا نسبت به ناتاشا داشته باشد.

نقد بلک ویدو

review نقد و بررسی بلک ویدو

قابل قبول


بلک ویدو شامل تعدادی سکانس اکشن و نیز جنبه های جالب دیگری است، اما در توسعه کاراکتر ناتاشا رومانوف ناموفق بوده و اصلا در حد فیلم های احتصاصی سایر کاراکتر های مارول نیست.

۶

نظر شما در مورد این فیلم چیه؟ در بخش کامنت ها نظرات ارزشمندتون رو با ما در میان بذارید.

لطفا توجه کنید که ثبت نظر باید مطابق با قوانین نشر آداروک باشد.

H
Helena

مگه بیست و شیش ساله نیست؟؟!!

ن
نرگس

عالی بود من واقعا لذت بردم مخصوصا که طرفدار تیموتیم