بهترین فیلم های دهه اخیر - برترین فیلم ها از 2010 تاکنون

گاهی اوقات فیلم جدیدی نداریم که بخواهیم ببینیم، اما وقت آزاد زیادی داریم و میخواهیم آنرا با فیلم دیدن صرف کنیم. در این مواقع راه حل ساده است: مروری بر فیلم های یک دهه اخیر داشته باشید و گنجینه هایی که احتمالا از دست داده اید را بیرون بکشید.

در این مطلب به مرور و معرفی بهترین فیلم های یک دهه اخیر، یعنی از سال 2010 تاکنون میپردازیم. فیلم هایی که دیدن تک تک آنها واجب است.

مکس دیوانه: جاده خشم – Mad Max: Fury Road (2015)

مکس دیوانه - تام هاردی - شارلیز ترون

این فیلم در آینده قرار دارد ک نسل بشر خود را به پست ترین حد ممکن رسانده است و جهان توسط یک ارباب وحشی کنترل میشود. شما ممکن است دیوانه وار تر از این فیلم پیدا نکنید. جورج گریگور کارگردان سه قسمت اول این فرانچایز، احتمالا فقط چندین دسته 18 چرخ و ماشین های سنگین را به صحرا برده و آنها یکی پس از دیگری منفجر کرده است. شارلیز ترون نقش زنی جنگجو را بازی میکند که علیه رژیم مبارزه میکند. تام هاردی در تمام طول فیلم بالا و پایین میشود و به این طرف و آن طرف پرت میشود. تماشای این فیلم ضربان قلبتان را بالا میبرد. یک فیلم کامل از همه لحاظ. اگر تا به حال این فیلم رو ندیده اید، در اولین فرصت به تماشای آن بنشینید.

مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی – Spider-Man: Into the Spider Verse (2018)

مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی

اولین فیلم انیمیشنی از مرد عنکبوتی یا همان اسپایدر من یک شاهکار به تمام معنا از آب در آمد. این انیمیشن در سال 2018 جوایز بسیاری را برای در زمینه های تصویر سازی، صداگذاری، کمدی و موسیقی متن دریافت کرد ونیز جایزه اسکار بهترین انیمیشن این سال را از آن خود کرد. این فیلم از هر نظر سنگ تمام گذاشته است؛ از صدا گذاری و تصویر سازی گرفته تا موسیقی متن. داستان این انیمیشن حرف های تازه ای برای گفتن دارد و یک جریان متفاوت از دیگر فیلم ها و کارتون های مرد عنکبوتی است.

پسرانگی – Boyhood (2014)

بوی هود

بوی هود در دنیای سینما یک معجزه است. در این فیلم برای روایت داستان بزرگ شدن یک پسر، زندگی «الار کولترین» از 6 تا 18 سالگی فیلمبرداری شده است. کاراکتر این فیلم، میسون، پسری بود که والدنیش طلاق گرفته و درگیر زندگی متفاوتی میشود. این فیلم یک جایزه بفتا، گولدن گلوب و نیز جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل را برنده شده است. البته هنوز هم نظرات متفاوتی در مورد اسکار رد و بدل میشود؛ بوی هود جایزه بهترین فیلم را به «بردمن» باخت، اما خیلی ها معتقد اند که این جایزه حق بوی هود بود.

برو بیرون – Get Out (2017)

فیلم برو بیرون

«برو بیرون» یک فیل ترسناک مدرن است. این فیلم به بهترین شکل المانت های ترسناک، کمدی و نژادپرستی را کنار هم قرار داده است. داستان در مورد یک پسر افریقایی است که یک آخر هفته به دیدن والدین دوست دخترش میرود. در آنجا احساس میکند که برای والدین دوست دخترش فرد قابل قبولی نیست و کم کم پی می برد که یک جای کار می لنگد...

لیدی برد – Lady Bird (2017)

لیدی برد

این فیلم داستان نوجوانی را که ساکن ساکرانتو است را نشان میدهد. او امیدوار است که از این شهر فرار کرده و زندگی تازه ای را در منطقه ای با فرهنگ در کرانه شرقی آغاز کند. نخست باید هر طور که شده با مشکلات بزرگترش کنار بیاید که اولین آنها  رابطه آشفته اش با مادرش است.

این فیلم به خاطر ایفای نقش بی نظیر بازیگران، نویسندگی و کارگردانی عالی اش مورد استقبال بی سابقه منتقدین قرار گرفت و با کسب نمره 100% از وبسایت روتن تومیتوز رکورد بیشترین امتیاز که متعلق به داستان اسباب بازی بود را شکست.

سوگلی – The Favourite (2018)

the favourite

«اولیویا کولمن»، «راشل ویز» و «اما استون» این داستان درام فوق العاده را برای شما رقم میزنند که حدود 120 جایزه را در جشنواره های مختلف از آن خود کرده است.

در قرن هجدهم در حالی که انگلستان در حال جنگ با فرانسه است، «ملکه آنه» که صاحب تاج و تخت ضعیف و بیمار مشود.در این شرایط دوست صمیمی اش «بانو سارا چرچیل» قرار دارد و به جای ملکه به امور حکومتی رسیدگی میکند. هنگامی که «ابیگل» که یکی از خویشان سارا است به عنوان خدمتکار جدید میرسد، توجه سارا را به خود جلب میکند. ابیگل شرایط را غنیمت می شمارد و از موقعیت استفاده میکند تا پست و مقامی به دست آورده و به ریشه اشرافی خود بازگردد اما در این بین درگیری هایی رخ میدهد و شرایط دگرگون میشود...

رما – Roma (2018)

رما

دیدن این فیلم زیبا و سیاه و سفید از «آلفونسو کوارون»، مثل ورق زدن آلبوم زیبایی از مکزیک در سال 1970 است. آلفونسو در این فیلم بیوگرافی یک خانواده متوسط را از دید یک خانه دار جوان برایمان بازگو میکند. این فیلم از بهترین های سال 2018 بود که 10 مورد نامزدی اسکار و 3 جایزه را از آن خود کرد.

پلنگ سیاه – Black Panther (2018)

پلنگ سیاه - چادویک بوزمن - مایکل جوردن

این فیلم که در سال 2018 اکران شد، بازگشت تچالا به کشورش در افریقا را پس از مرگ پدرش نشان میدهد. پس از تاجگذاری رسیدن به پادشاهی، روشن میشود که او یک رقیب دارد و توسط او (کیل مانگر) به چالش کشیده میشود. کیل مانگر سیاست هایی کاملا متضاد با تچالا دارد و بنابرایم پادشاهی او یک فاجعه است. حال او باید در نقش پلنگ سیاه جلوی این رقیبش را بگیرد و از کشورش و مردمش محافظت کند.

این فیلم هم در باکس آفیس و هم در بخش منتقدین بسیار موفق عمل کرد. این فیلم از لحاظ فرهنگی اتفاق بسیار مهمی بود، چراکه اولین فیلم ابرقهرمانی بود که یک سیاه پوست در نقش ابر قهرمان ایفای نقش کرد. علاوه بر جنبه های فرهنگی، این فیلم به خاطر نقش های کاریزماتیک و تصاویر و صحنه های بسیار زیبا مورد تحسین قرار گرفت و در بخش های بهترین نمره، بهترین طراحی لباس و نیز بهرتین طراحی تولید برنده جایزه اسکار شد.

اکس ماکینا – Ex Machina (2015)

اکس ماکینا

داستان در مورد برنامه نویس جوانی است که برای انجام یک پروژه به یک ویلای خصوصی فرستاده میشود. کار او این است که در یک پروژه هوش مصنوعی فوق العاده پیشرفته شرکت کند. آزمایشات او روی یک ربات انسان نما به نام «ایوا» انجام میشود. اما مشخص میشود که احساسات و هیجانات این ربات بسیار فرا تر و پیچیده تر از چیزی است که تصورش را داشتند...

استاد – The Master (2012)

فیلم استاد

این فیلم روایت داستان یک کهنه سرباز جنگ جهانی دوم به نام «فردی» است که با مشکلات روانی دست و پنجه نرم میکند و سعی دارد خود را در جامعه ای که از آن گریزان است جای دهد. پس از اینکه یکی از هم قطار های فردی مقدار زیادی از مشروب های خانگی او را مینوشد، سنکوپ میکند و میمیرد. دادگاه فردی را به قتل متهم میکند و او نیز مجبور به فرار میشود. در کنار این جریان ها، فردی با فردی به نام لنکستر داد آشنا میشود و این لنکستر به عنوان استاد فردی سعی میکند که او را با روش های خاص خود درمان کند...

این فیلم اشاراتی نیز به فرقه «ساینتولوژی» میکند. 

او – Her (2013)

Her - تئودور

داستان عاشقانه «اسپایک جونز» در سال 2013 که عشق بین یک مرد تنها و هوش مصنوعی اش، این روز ها بسیار قابل لمس و البته وحشت آور نیز هست. سامانتا (اسکارلت جوهانسون) صدای این این هوش مصنوعی است که در گوش تئودور (واکین فینکس) قرار دارد و با او در ارتباط است. خیلی زود رابطه تئودور با این صدا فراتر از مسائل برنامه نویسی میرود. جونز در این فیلم به خوبی پیچیدگی های احساسات قلبی انسان را به تصویر کشیده است.

مون لایت – Moonlight (2016)

مون لایت

این فیلم ساخته سال 2016 است. سالی که فیلم های درام به اوج رسیدند. این فیلم داستان زندگی شیرون هریس را در سه دوره متفاوت از زندگی اش را دنبال میکند که طی آن هویت و گرایش جنسی اش را علی رغم مشکلات فراوان پیدا میکند.

این فیلم برنده چند جایزه اسکار است.

 شبکه اجتماعی – The Social Network (2010)

The social network

«دیوید فینچر» و «آرون سورکین» این فیلم بحث بر انگیز را در مورد «مارک زاکربرگ» و چگونگی ایده گرفتن و بوجود آمدن فیسبوک، ساخته اند. این فیلم روی تم دوستی و وفاداری در پس زمینه سیاسی تمرکز دارد. این فیلم بر اساس کتابی به نام «ملیاردر های تصادفی» ساخته شده است و برنده جایزه اسکار بهترین فیلم نامه اقتباسی، بهترین تدوین و بهترین موسیقی شده است.

رانندگی – Drive (2011)

drive - رایان گاسلینگ

فیلمی عالی با ستاره هایی همچون «رایان گاسلینگ» و «برایان کرنستون». رایان گاسلینگ در نقش یک راننده بدلکار در هالیوود است که شغل دومی نیز دارد. او یک راننده ماهر است و با سارق ها نیز همکاری میکند و آنها را پس از سرقت هایشان فراری میدهد. هنگامی که او سعی میکند به همسایه اش کمک کند، وارد ماجرایی یک طرفه میشود که دیگر راه بازگشتی ندارد...

شکل آب – The Shape of Water (2017)

شکل آب

شکل آب در سال 2017 پا به سینما ها گذاشت. این داستان فانتزی تاریک، داستان یک زن نظافتچی لال را دنبال میکند که در سال 1962 در بالتیمور زندگی میکند. هنگامی که او یک موجود آبزی را در آزمایشگاهی که در آن کار میکند را پیدا میکند، کم کم نسبت به آن احساساتی پیدا میکند. این عشق هر لحظه میتواند توسط دولت از بین برود.

این فیلم نقد های مثبت زیادی را به دلیل فیلمنامه، کارگردانی، جلوه های ویژه و اجرای خوب بازیگران دریافت کرد. موفقیت های این فیلم به اینجا ختم نشد و جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین طراحی تولید، بهترین کارگردانی و بهترین تصویربرداری را از آکادمی دریافت کرد.

انتقامجویان: جنگ ابدیت – Avengers: Infinity War (2018)

کریس اوانس، اسکارلت جوهانسون

پروژه عظیم بلاک باستری، با بودجه ای کلان و طرفداران بسیار، باعث شد که این فیلم آنتونی و جو روسو بازخوردی عالی را در پی داشته باشد. بخش جمع بندی 20 فیلم مارول در طول چندین سال در نوع خود دیوانه وار است. اما در آخر تمام ابر قهرمان هایتان شکست میخورند... کی گفته که فیلم های ابر قهرمانی قابل پیش بینی اند؟

تلقین – Inception (2010)

تلقین - لئوناردو دی کاپریو

این اثر یک فیلم فلسفی دیوانه وار از کریستوفر نولان است: یک سارق حرفه ای (لئوناردو دی کاپریو)، با نفوذ کردن به ناخودآگاه اهداف خود، اطلاعات آنها را به دست می آورد. اما چنین چیزی چطور ممکن است؟ پاسخ این سوال به شدت حیرت انگیز است. نولان در این فیلم به ذات و ماهیت خواب و رویا در قالب اکشنی هیجان انگیز پرداخته است.

برد من – Birdman (2014)

بردمن

اثری از الخاندرو گنسالس که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم 2014 شد. داستان این فیلم در مورد یک بازیگر هالیوودی است که سابقا به علت ایفای نقش یک ابر قهرمان به نام «برد من»بسیار مشهور بوده است. حال او در پی کسب مجدد شهرت از طریق اجرای یک تئاتر اقتباسی است. طلب شهرت این بازیگر را به دیوانگی میکشاند و شخصیت برد من در ذهنش دائما در حال صحبت و انتقاد از او است.

اسپات لایت – Spotlight (2015)

اسپاتلایت

اسپات لایت به داستان زندگی واقعی یک تیم خبرنگاری در بوستون گلوب به نام اسپات لایت می پردازد. آنها در اوایل دهه 2000، تجاوز یک راهب کاتولیک به یک کودک منطقه بوستون را افشا میکنند. این فیلم با تیم بازیگری متناسب خود و بازیگرانی همچون مارک رافلو، مایکل کیتون و راشل مک آدامز، برنده جایزه اسکار بهترین فیلم 2015 شد.

داستان اسباب بازی 3 – Toy Story 3 (2015)

داستان اسباب بازی

سومین قسمت از انیمیشن محبوب پیکسار، به داستان وودی، باز لایتنر و صاحبشان اندی در تاثیر گذار ترین حالت ممکن پایان داد. داستان اسباب بازی مرز های فیلم های انیمیشنی را جابجا کرد و استاندارد های جدیدی را برای این صنعت تعریف کرد. داستان اسباب بازی بدون شک یکی از بهترین فیلم های تاریخ خواهد بود.

موروثی – Hereditary (2018)

موروثی

این درام ترسناک، داستان خانواده گراهام را روایت میکند. مرگ به معنای جدایی فرد از خانواده است؛ اما در موروثی اینطور نیست. پس از مرگ بزرگ خاندان، آنی کم کم پی میبرد که او همچنان در میان خانواده حضور دارد و مخصوصا با دخترش چارلی، انس گرفته است. این موضوع باعث میشود که آنی احساس امنیت نداشته باشد. حال خانواده آنی تحت یک تهدید ماورایی است و او باید از پس این مشکل بر آید.

آنچه در سایه ها انجام می دهیم – What We Do in The Shadows (2015)What We Do in The Shadows

 

یک فیلم کمدی از تعدادی خوناشام ابله در ولینگتون نیوزیلند، همان چیزی است که از کارگردان، نویسنده و بازیگر، تایکا وایتیتی انتظار داریم. این فیلم بهترین کمدی خوناشامی است که میتوانید پیدا کنید.

ویاگو، دیکان و ولادیسلاو، 3 خوناشام هستند که وارد زندگی مدرن میشوند...

12 سال بردگی – 12 Years a slave (2013)

12 سال بردگی

استیو مک کوین، کتاب 12 سال بردگی را در این فیلم به تصویر کشیده است. این کتاب نوشته سالومون نورثاپ است که شرح 12 سال تاریک از بردگی خود در لوئیزیانا، در دهه 40 را در آن نوشته است. او یک سیاه پوست آزاد و همچنین یک نوازنده ویولن با استعداد بود، اما ربوده شده و به عنوان برده فروخته شد. دیدن این درام تاریخی ناراحت کننده، اما ضروری است.

ویپلش – Whiplash (2014)

whiplash

یک درام بی نظیر به نویسندگی و کارگردانی دیمن شزل که آنرا بر پایه تجربیات خود از دبیرستان ساخته است. این فیلم بازخورد های مثبتی را در پی داشت و چندین جایزه اسکار را از آن خود کرد. از این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم های جهان یاد میشود و نام آن در فهرست 250 فیلم برتر سایت IMDB به چشم میخورد.

یک دانش آموز نوازنده درام سال اول، به یک استاد مشهور آهنگساز به نام ترنس فلچر معرفی میشود. مهارت های این استاد درست به اندازه روش های ترسناک تدریسش مشهور است...

نابودی – Annihilation (2018)

ناتالی پورتمن - تسا تامپسون

این فیلم الکس گارلند کهآنرا پس از اکس ماکینا ساخت، ما را به ناحیه قرنطینه شده ترسناکی، با حیوانات و گیاهان جهش یافته می برد. 5 زن از جمله ناتالی پورتمن، نقش های اصلی این فیلم را بر عهده دارند. سکانس رویارویی خرس با ناتالی پورتمن از به یاد ماندنی ترین سکانس های فیلم های سینمایی است.

هنگامی که یک ناهنجاری به وجود می آید که کسی توضیحی برای آن ندارد، یک زیست شناس و تیمش به درون این منطقه می روند تا علت را پیدا کنند.

مرا با نامت صدا کن – Call Me By Your Name (2017)

مرا با نامت صدا کن

مرا با نامت صدا کن که بر اساس رمانی از گوادانینو ساخته شده است، ماجرای یک نوجوان یهودی-امریکایی و دانش آموز فارغ التحصیل شده ای را دنبال میکند که تابستان را با هم در ایتالیا به دنبال شناختن خودشان و نیز اینکه آینده زندگی شان به کجا میرسد، میگذرانند.

منتقدین اقتباس صادقانه و سبک روایت عشق را در این فیلم تحسین کردند. همچنین کارگردانی  و هنرنمایی بازیگران نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت.

مرا با نامت صدا کن جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را از آکادمی اسکار دریافت کرد.

جادوگر – The witch (2015)

آنیا تیلور جوی - جادوگر

داستان در مورد خانواده ویلیام است که به تازگی مزرعه ای را در کنار یک جنگل ساخته اند. جادوگر انگلستان دهه 1630 جریان دارد. یک روز که تامسین و ساموئل (فرزندان خانواده) در حال بازی کردن در نزدیکی جنگل هستند، ناگهان ساموئل ناپدید میشود. کم کم مشخص میشود که یک جادوگر ساموئل را دزدیده است و همان شب او را به قتل رسانده و از خون و چربی او برای ساخت نوعی طلسم پرواز استفاده میکند.

شکار انسان های سرگردان – Hunt for the Wilderpeople (2016)

hunt for the wilder people

ریکی بیکر بچه ای است که توسط مادرش رها شده است و تحت سرپرستی یک سازمان خیریه قرار دارد. پائولا و اندی، ریکی را به یک مزرعه دور افتاده و به دور از امکانات ارتباطی می برند تا در انجا همراه با زنی به نام بلا و شوهرش زندگی کند. ریکی با هیچکس ارتباط برقرار نمیکند، اما بلا به طرز زیرکانه ای با او ارتباط برقرار کرده و صمیمی میشود. بلا او را با خود به شکار میبیرد و برای تولد 13 سالگی اش سگی را به او میدهد. ریکی نام این سگ را از روی علاقه به توپاک شکور، توپاک میگذارد.

جنگ ستارگان: نیرو بر می خیزد – Star Wars: The Force Awakens (2015)

دیزی رایدلی - جنگ ستارگان

جی. جی. آبرامز یکی از بزرگترین فرانچایز های تاریخ را در سال 2015 ریلانچ کرد. او با ترکیب کاراکتر ها ی آشنا با چهره هایی جدید همچون دیزی رایدلی و جان بویگا، ما را دوباره به ماجراجویی های فضایی و نبرد میان تاریکی و روشنایی برد. وقایع این فیلم، 30 سال پس از جنگ گالاکتیک داخلی رخ میدهد.

زن شگفت انگیز – Wonder Woman (2017)

زن شگفت انگیز - گال گدوت

فیلم زن شگفت انگیز، نقطه عطفی در دنیای دی سی به شمار می رود. این فیلم، گال گدوت را در یک تم جنگ جهانی دوم به دنیا معرفی کرد. در این فیلم او در مقابل خدای جنگ افسانه های یونان قرار میگیرد.

 

 

ثبت نظر برای عموم کاربران آزاد است اما امتیاز دهی تنها برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است. در صورت تمایل به ثبت نام اینجا کلیک کنید.

ثبت نظر به معنای پذیرش قوانین نشر آداروک است.


مطالب مرتبط