بهترین فیلم های درام خارجی - ده فیلم برتر درام به انتخاب روتن تومیتوز

بهترین فیلم های درام خارجی - ده فیلم برتر درام به انتخاب روتن تومیتوز

  • ایثار علیزاده
  • ۳ سال پیش
  • ۵ دقیقه مطالعه
  • ۸,۲۱۵

فیلم هایی که در ژانر درام  قرار می گیرند سعی دارند که بینندگان را با داستانی جدی مواجه کنند. با وجود اینکه زیر شاخه های متعددی (از جمله درام کمدی) در این ژانر وجود دارد، اما بیشتر فیلم های درام سعی در ایجاد پاسخ های احساسی در بیننده هستند. گرچه هر فیلم درامی موفق به رسیدن به این هدف نمیشود، اما 100 فیلم درام برتر به انتخاب روتن تومیتوز مطمئننا این پاسخ احساسی را ایجاد میکنند و ما در این لیست به ده فیلم برتر این سایت نگاهی خواهیم داشت.

اولین فاکتور روتن تومیتوز برای گردآوری این لیست، نمره تومیتومتر هر یک از فیلم ها است؛ این نمره بر اساس نقد های مثبت و منفی به فیلم ها داده شده است. برای ایجاد تعادل، روتن تومیتوز تعداد نقد ها و نمرات و همچنین سالی که فیلم منتشر شده است را به عنوان یک فاکتور دیگر در نظر گرفته است که کاری کاملا منطقی است.

خب حالا به سراغ معرفی ده فیلم برتر درام میپردازیم:

1- وداع – The Farewell 2019

فیلم سینمایی وداع

این درام کمدی، بر اساس زندگی کارگردانی به نام لولو وانگ ساخته شده است که داستان خوانواده ای چینی-امریکایی را برایمان به تصویر کشیده است که قصد دارند قبل از مرگ مادربزرگشان، خانواده را برای بار آخر دور هم جمع کنند.

این فیلم با مضامین فرهنگی خود توجه منتقدین را به خود جلب کرد، حتی آنهایی که به ندرت به یک فیلم علاقه نشان میدهند. علاوه بر مضامین فرهنگی، ترکیب بازیگران و نیز فیلمنامه این اثر بسیار مورد تحسین واقع شد.

2- کازابلانکا – Casablanca 1942

فیلم سینمایی کازابلانکا

به سال 1942 میرویم؛ یعنی زمانی که این اثر برجسته در سینما ها اکران شد.

کازابلانکا، داستان ریک بلین که صاحب یک کلوب شبانه است را روایت میکند؛ هنگامی که میفهمد عشق سابقش به همراه شوهرش که فراری هستند در طول جنگ جهانی دوم به شهر او آمده اند. حال ریک سر دوراهی عشق و انسانیت مانده است و باید یکی را انتخاب کند. او به خوبی میداند که اگر به آنها کمک کند که از آنجا فرار کنند به این معنا است که دیگر باید عشقش را برای همیشه فراموش کند.

کازابلانکا مملوء از احساسات، عواطف و بی تکلیفی است. باوجود اینکه نزدیک به هشتاد دهه از اکران آن میگذرد هنوز هم داستان عشق خالص آنها در بین بینندگان بازگو میشود. شایان ذکر است که این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی، بهترین نویسندگی و نیز بهترین فیلم شد.

3- مون لایت – Moonlight 2016

فیلم سینمایی مون لایت

این فیلم ساخته سال 2016 است. سالی که فیلم های درام به اوج رسیدند. این فیلم داستان زندگی شیرون هریس را در سه دوره متفاوت از زندگی اش را دنبال میکند که طی آن هویت و گرایش جنسی اش را علی رغم مشکلات فراوان پیدا میکند.

این فیلم برنده چند جایزه اسکار است.

4- بلککلنزمن – Blackkklnsman 2018

Blackkklnsman

تا سال 2018 مون لایت فیلم درامی بود که نامش زیاد شنیده میشد و اینجا بود که بککنزمن روی کار آمد. این فیلم جنایی بر اساس یادداشت های رون استالورث ساخته شده است و نگاهی به اولین کاراگاه سیاه پوست اداره پلیس کلرادو اسپرینگ است که به دنبال افشای گروهی به نام کو کلاکس کلان میباشد.

این فیلم هم سرگرم کننده بود و هم در قالب سرگرمی پیام خود را هم می رساند. با وجود اینکه این فیلم در زمینه های متعددی نامزد جایزه آکادمی شد، اما با یک اسکار بهترین فیلنامه اقتباسی به کار خود پایان داد.

5- همشهری کین – Citizen Kane 1941

همشهری کین

بار دیگر با این فیل به دهه 40 میرویم؛ یعنی دوران نقره ای سینما.

همشهری کین بر اساس زندگی چارلز فاستر کین ساخته شد است و داستان خبرنگاری را بازگو میکند که از او خواسته میشود که بفهمد آخرین سخنان فردی که به تازگی مرده است چه بوده . این موضوع به فهمیدن رشته ای از حقایق می انجامد که مربوط به دنیای کین است؛ دنیایی که دید او به کلی در مورد آن عوض میشود.

در سال 1941 که این فیلم منتشر شد، نتوانست توجهات را به خود جلب کند و با شکست مواجه شد، اما در دهه 50 حیات دوباره ای گرفت و توجهات زیادی به خود جلب کرد. میراث همشهری کین همچنان ادامه دارد و ویژگی های تاثیرگذاری دارد. این اثر جایزه اسکار بهترین نویسندگی را دارد.

6- مرد ایرلندی – The Irishman 2019

مرد ایرلندی- آل پاچینو-رابرت دنیرو

تازه ترین فیلمی که در این لیست قرار دارد مربوط به همین مورد است؛ مرد ایرلندی. یک شاهکار در ژانر درام جنایی که بر اساس کتاب شنیده ام که خانه ها را رنگ میکنی نوشته چارلز برند (محصول 2004)، با هنرنمایی دو اسطوره دنیای سینما، آل پاچینو و رابرت دنیرو ساخته شده است. رابرت دنیرو نقش یک کهنه سرباز که به عنوان یک آدمکش در قرن بیستم کار میکند را بازی میکند. این فیلم با دنبال کردن زندگی او از یک جنایت سازمان دهی شده پرده برمی دارد.

مرد ایرلندی سالها در مرحله توسعه باقی مانده بود ولی هنگامی که منتشر شد با موجی از نقد های مثبت مواجه شد. این فیلم سرگرم کننده، هوشمندانه و خاص خوانده شد. این فیلم در کمال ناباوری و با وجود اینکه در 9 زمینه نامزد جایزه اسکار بود، در هیچکدام برنده نشد و بدون جایزه اسکار پرونده اش بسته شد.

7- ماموریت غیر ممکن- فال اوت – Mission: Impossible – Fallout 2018

ماموریت غیر ممکن

گرچه فرانچایز ماموریت غیر ممکن به خوبی طرفداران خود راضی کرده است، اما 6 قسمت آن نقد های چندان خوبی را دریافت نکرده اند. ماموریت غیرممکن-فال اوت تام کروز را دوباره به عنوان مامور آی ام اف به صحنه اکشن آورد. بعد از اینکه چند سلاح اتمی ناپدید میشوند، هانت و تیمش باید آنها را قبل از گروه رقیب پیدا کنند.

داستان به سرعت اتفاق می افتد و سطح هیجان را بالا نگه میدارد. این قسمت از فرانچایز ماموریت غیر ممکن بار دیگر ثابت کرد که تام کروز برای این فیلم ها ساخته شده است.

8- لیدی برد – Lady bird 2017

فیلم سینمایی لیدی برد

این فیلم داستان نوجوانی را که ساکن ساکرانتو است را نشان میدهد. او امیدوار است که از این شهر فرار کرده و زندگی تازه ای را در منطقه ای با فرهنگ در کرانه شرقی آغاز کند. نخست باید هر طور که شده با مشکلات بزرگترش کنار بیاید که اولین آنها  رابطه آشفته اش با مادرش است.

این فیلم به خاطر ایفای نقش بی نظیر بازیگران، نویسندگی و کارگردانی عالی اش مورد استقبال بی سابقه منتقدین قرار گرفت و با کسب نمره 100% از وبسایت روتن تومیتوز رکورد بیشترین امتیاز که متعلق به داستان اسباب بازی بود را شکست.

9- انتقام جویان: پایان بازی – Avengers: Endgame 2019

انتقام جویان: پایان بازی

برخلاف بسیاری از سایت ها و منابع دیگر که فیلم های مارول را در ژانر درام قرار نمیدهند، وبسیات روتن تومیتوز اینطور عمل نکرده است؛ بنابراین ما نیز در این لیست به همین شیوه عمل کرد ایم.

آخرین قسمت از فرانچایز انتقام جویان تونی استارک، ثور، بلک ویدو، کاپیتان امریکا، بروس بنر و بقیه اعضا را در خود جای داده است و همه این ابرقهرمانان اینجا هستند تا هر طور شده جلوی تانوس را بگیرند. اما راه حلی که پیدا کرده اند چیست؟ اینکه به گذشته سفر کرده و 6 سنگ ابدیت را پیدا کنند.

این آخرین قسمت از انتقام جویان، به خوبی همه داستان هایی را که بینندگان به مدت چندین سال است که آنرا دنبال میکنند را جمع بندی کرد و یک نتیجه گیری بی نقص را از این فرانچایز ارائه کرد. صحنه های احساسی، اکشن و ایفای نقش عالی بازیگران و سایر ویژگی های دیگر در این فیلم به بهترین شکل ظاهر شدند و سال های سال در یاد ها خواهد ماند.

10- پلنگ سیاه – Black Panther 2018

پلنگ سیاه-تچالا-کیل مانگر

در رأس این لیست، یکی از موفق ترین فیلم های مارول را داریم، یعنی پلنگ سیاه.

این فیلم که در سال 2018 اکران شد، بازگشت تچالا به کشورش در افریقا را پس از مرگ پدرش نشان میدهد. پس از تاجگذاری رسیدن به پادشاهی، روشن میشود که او یک رقیب دارد و توسط او (کیل مانگر) به چالش کشیده میشود. کیل مانگر سیاست هایی کاملا متضاد با تچالا دارد و بنابرایم پادشاهی او یک فاجعه است. حال او باید در نقش پلنگ سیاه جلوی این رقیبش را بگیرد و از کشورش و مردمش محافظت کند.

این فیلم هم در باکس آفیس و هم در بخش منتقدین بسیار موفق عمل کرد. این فیلم از لحاظ فرهنگی اتفاق بسیار مهمی بود، چراکه اولین فیلم ابرقهرمانی بود که یک سیاه پوست در نقش ابر قهرمان ایفای نقش کرد. علاوه بر جنبه های فرهنگی، این فیلم به خاطر نقش های کاریزماتیک و تصاویر و صحنه های بسیار زیبا مورد تحسین قرار گرفت و در بخش های بهترین نمره، بهترین طراحی لباس و نیز بهرتین طراحی تولید برنده جایزه اسکار شد.

 

 

 

لطفا توجه کنید که ثبت نظر باید مطابق با قوانین نشر آداروک باشد.