نقد و بررسی فیلم پلتفرم (2019) - The Platform - هیجان شیطانی نتفلیکس

در این داستان اسپانیایی وحشت‌آور، افراد به صورت دوره ای در سطوح مختلفی با مقدار غذای متفاوت برای خوردن قرار می گیرند که منجر به جنون و وحشت می شود.

پلتفرم یک فیلم ترسناک است که حرف هایی برای گفتن دارد صحنه ای از فیلم پلتفرم

یک ایده‌ی مبتکرانه در قلب تاریک فیلم اسپانیایی و هیجان انگیز پلتفرم محصول نتفلیکس وجود دارد، درست زمانی منتشر می‌شود تا بینندگان خاصی که هفته گذشته به سوپرمارکت های محلی خود حمله کرده اند احساس گناه بیشتری داشته باشند (دوران قرنطینه به‌خاطر ویروس کرونا و حمله‌ی شهروندان امریکایی به سوپرمارکت ها برای مواد غذایی). این یک دستور پخت شیطانی است، که از قسمت‌هایی از مکعب، اره و یخ‌شکن تهیه شده در عین حال که تندی خاص خود را دارد.

یک یادآوری بموقع برای نیاز به همبستگی و اهمیت ترجیح دادن جمع به شخص - یا عواقب ناگواری که ممکن است در پی داشته باشد.

فیلم سکو (یا به انگلیسی پلتفرم) با یادآوری حکایت قاشق های بلند (به انگلیسی: Allegory of the Long Spoons)، ساختمانی بی‌رحم را با تعداد طبقات نامشخص تصور می کند.

هر طبقه شامل دو نفر است که برخی از آنها زندانی هستند در حالیکه دیگران داوطلب هستند و در ازای دریافت نوعی هزینه وارد می شوند.

در طبقه بالا، در سطح طبقه صفر، یک بوفه بزرگ از وسط اتاق ارسال می شود. سپس هر دو نفر در هر طبقه باید آنچه را که می توانند یا آنچه را که فکر می کنند بخورند، قبل از اینکه به طبقه پایین‌تر منتقل شود. غذای کافی برای همه طبقات وجود دارد اما برای سهمیه‌بندی به صورت مساوی، بسته به افراد است تا فقط آنچه را که واقعا لازم دارند، بگیرند.

هر ماه، نفرات به طبقه دیگری منتقل می شود. اگر مثلا در طبقه شش بیدار شوید پس در یک ضیافت هستید اما اگر اتفاقاً در طبقه 123 بیدار شوید همه چیز بد است.

پلتفرم یک فیلم ترسناک است که حرفی برای گفتن دارد، کارگردان Galder Gaztelu-Urrutia با کمال تامل ما را به تدریج در یک جهنم تند و زننده، با دیدگاه های اخلاقی متغیر و کمی خوش بینی ارزشمند.

ممکن است دنیایی نباشد که بسیاری از ما بخواهیم در این لحظه خاص از آن بازدید کنیم اما طرفداران ژانر در این فیلم چیزهای زیادی برای تحسین پیدا کرده اند، زیرا سال گذشته در جنون نیمه شب در جشنواره فیلم تورنتو به آن جایزه فیلم برگزیده توسط تماشاگر را داده اند.

نویسندگان فیلمنامه، دیوید دسولا (به انگلیسی: David Desola) و پدرو ریورو (به انگلیسی: Pedro Rivero)،  ذکاوت خود را به مکانهای جذاب و همیشه شگفت آور می رسانند، و از جواب دادن به هر سوال اصلی خودداری می کنند، اما با داشتن بسیاری از احتمالات نادرست که چنین ساختار وحشتناکی می تواند داشته باشد، سرگرم کننده است.

فرد خوش‌نیت فیلم، گورنگ، با بازی ایوان ماساگوئه (به اسپانیایی: Iván Massagué)، با قدری امید وارد طبقه 47 می شود، ساده‌لوحانه انتظار احترام از افراد طبقات بالا و نجابت از هم سلول خود را دارند. اما خیلی زود مشخص می شود که طمع و ترس بیش از هر چیز دیگری حاکم است. او به دلیل اعتقاد به اهمیت جیره بندی به عنوان یک کمونیست برچسب خورده است و در طول فیلم، می بینیم که چگونه جابجایی او بین طبقات بر اخلاق و استراتژی‌اش تأثیر می گذارد، و او را مجبور به انجام کارهایی می کند که قبلاً فکر می کرد غیرممکن باشد.

تصویر: نتفلیکسفیلم پلتفرم - سکو

یک عملکرد بی رحمانه در داستان پردازی وجود دارد، به سرعت، با بی رحمی ما را به بالا و پایین ساختمان می کشاند، و ما را مجبور می کند که شاهد بسیاری از وحشت ها باشیم. این به ذهن قوی احتیاج دارد، مخصوصاً همانطور که می بینیم در سطوح پایین چه اتفاقی می افتد. پلتفرم یک فیلم کوچک غم انگیز است اما هنوز با چنان سرعت وحشیانه ای حرکت می کند که ما خود را چسبیده به صفحه می بینیم، نفس نفس می‌زنیم و می‌لرزیم، و دقیقاً پیش‌بینی می‌کنیم که دقیقاً چقدر اتفاقات بدتر می تواند رخ دهد.

در نهایت، ممکن است فیلم پلتفرم آنقدر حرف برای گفتن نداشته باشد اما آنچه می گوید، آن را به طور موثر و بی رحمانه می گوید، بجای یک ضربه روی شانه به یک مشت در صورت فرار می‌کند. این یک سفر ناخوشایند به پایین است، سفری که خیلی ها مایل به انجام آن نیستند، اما سفری که سخت است دیگران در برابر آن مقاومت کنند.

(2019) The Platformپلتفرم

نام فیلم پلتفرم
نام فیلم به اسپانیایی El Hoyo (به فارسی: حفره)
کارگردان گالدر گازتلو-اوروتیا
نویسندگان دیوید دسولا (David Desola)، پدرو ریورسو (Pedro Rivero)
ستاره ها ایوان ماساگوئه، زوریون ایگویلیور، آنتونیا سن خوان، امیلیو بواله کوکا،
مدت زمان  1 ساعت و 34 دقیقه
ژانر ترسناک، وحشت آور
IMDb 7/10
توزیع کننده
نتفلیکس
کشور
اسپانیا
زبان
اسپانیایی

مطالب مرتبط