نقد و بررسی فصل دوم سریال "دارک" (Dark 2017)-عجیب تر، پیچیده تر و اعتیادآورتر

این سریال آلمانی زبان در فصل جدید، وقایعش دوبرابر عجیب تر، پیچیده تر و مرموز تر شده و البته کورسو امیدی هم برای یک پایان رضایت بخش رو به ما میده.

فصل دوم کاملا غیر قابل توصیف و یا مقایسه است، مگه اینکه فصل اول رو دیده باشید.در واقع اینطور بهتون بگم که اگه فصل یک رو اخیرا ندیدید، حتما برید و یک بار دیگه ببینید.

«باران بو اودار» و «یانیته فریز» با سفر در زمان ها، قتل ها، روابط خانوادگی و سورپرایز های بیشتر نسبت به فصل اول برگشتن که احتمالا سناریو های پیش بینی نشده ای رو در مورد روابط خویشاوندی افراد بهمون میده. «دارک» در زمینه افشای روابط خانوادگی عجیب و غریب سنگ تموم گذاشته و حتی سریال «بازی تاج و تخت» از این لحاظ در مقابل «دارک» چیزی برای گفتن نداره.

در این مجموعه جذاب خبری از «آنچه گذشت» و این چنین مرور و خلاصه هایی برای مخاطبان که بازهم به «ویندن» و 4 خانواده این شهر که به طرز غیر قابل پیش بینی ای به هم مرتبط اند نیست.در عوض سریال حاشیه نداره و مستقیما میره سر اصل داستان و تایم لاین جدیدی که بوی خون ازش میاد. و نتیجه این شده که احساس میکنیم که گذاشتنمون وسط یک اتوبان یکطرفه و در حالی که با تمام سرعت در حرکتیم، نمیتونیم همگام با سریال پیش بریم.

جهش های زمانی در ابتدا زیرنویس هایی رو به عنوان راهنما به همراه دارن، اما هرچه پیش میریم  این مارکر ها کمتر و کمتر میشن و سردرگمی ما هم بیشتر. همچنین با نزدیک شدن به میانه فصل، خیل عظیم این کاراکتر های آلمانی کمتر قابل توضیح اند. حتی نسخه های مختلف کاراکتر ها هم با این فرض به تصویر کشیده شدن که بیننده همه کاراکتر ها رو کاملا به یاد داره.

اگرچه فصل اول چیز هایی رو برامون آشکار کرد، اما نتیجه تفسیر های محدودش، فصل جدیدی با عمق و چاشنی اکشن بیشتری شد که البته در بعضی لحظات گیج کننده میشود. والدین، افرادی رو میبینن که از خودشون مسن ترن اما روشن میشه که فرزند خودشونه و یا فردی به تایم لاین جدیدی سفر میکند و شناخت و تصورات ما رو در موردش کاملا عوض میکنه و همون شناخت و آگاهی کمی هم که در مورد داستان داشتیم رو زیر سوال میبره.

نقد فصل اول سریال دارک

نقد فصل سوم سریال دارک

بیشتر بخوانید

1.یوناس کانوالد (لوئیس هافمن)

 

لوئیس هافمن در نقش «یوناس کانوالد»لوئیس هافمن در نقش یوناس کانوالد

با ناپدید شدن برادر کوچک دوستش، یعنی «میکل» و سفرش به گذشته که تبدیل میشه به پدر یوناس، زندگی این جوان دبیرستانی به کلی دگرگون و آشفته میشه. بله، درست فهمیده اید، دختری که یوناس نسبت بهش حس خاصی داره در واقع عمشه. آزار دهنده است؛نه؟

فصل دوم با سفر یوناس به آینده تاریک و درواقع «دنیای دیستوپیایی» آغاز میشه. قهرمانی با زندگی ای تراژدیک که در این دنیای دیستوپیایی به فردی کاربلد تبدیل میشود؛ جوانی که فکر میکنه فقط خودشه که میخواد افرادی رو در اولویت قرار بده.

 

2.چرخه 33 ساله

سفر در زمان در «دارک» تنها در دوره های 33 ساله اتفاق میفته.چون کرمچاله فقط وقتی فعال میشه که ماه و خورشید در یک راستا قرار بگیرن و این وضعیت 33 سال یک بار اتفاق میفته. فصل اول در 2019 آغاز میشه و به سال های 1986 و 1953 سفر میکنه. اما زمان در «ویندن» بین این این دوره ها متوقف نشده و مخاطب باید خودش رو با زمانی که در این فواصل سپری شده وفق بده. دلیلی برای این پیشرفت وجود داره که ضرورت بیشتری رو در داستان ایجاد میکنه که باعث میشه تجربه این بارمون نسبت به فصل اول کمتر گیج کننده باشه. حداقل یک تایم لاین جدید معرفی خواهد شد که حس خوشایندی از سرنوشت چند نسلی که در سریال معرفی شده رو بهمون میده.

 

3.خانواده های نیلسن، داپلر و تیدمان

 

 3 خانواده مهم در «دارک»خانواده های کانوالد، تیدمان و داپلر

جدای از یوناس و مادرش هانا، 3 خانواده دیگر نقش مهمی رو در وقایع «ویندن» ایفا میکنن. اینجا است که یک مرور بر فصل اول بسیار کمک کننده خواهد بود، چون در این فصل بعضی از کاراکتر هایی که در فصل اول شاید چندان مهم به چشم نمیومدن اینجا نقشی کلیدی دارن.

بازهم میگم ترکیب بازیگر ها و بازیشون بی نظیره؛ جدا از این که هر کدوم از بازیگرا در نقش خودشون عملکردی عالی داشتن، پیدا کردن بازیگر های دیگه برای نسخه های پیر تر و یا جوانتر کاراکتر ها، کار خیلی دشواریه که عوامل «دارک» به بهترین شکل ممکن از عهده اش بر اومدن. همین ترکیب بازیگران و عوامل عالیه که بنیان نهادن این پروژه دیوانه وار و بلند پروازانه  رو میده و تایم لاین های مختلف سریال رو به طرز فوق العاده ای پوشش میده.همچنین به نحوی احسن تکامل فردی کاراکتر ها رو در طول زمان به تصویر کشیده.

خوشبختانه در فصل دوم فقط تعداد انگشت شماری چهره جدید معرفی میشن که بدون شک با 4 خانواده مشهور شهر به اشکالی مرتبط اند.

 

4.قوانین سفر در زمان و پارادوکس هاش

به یاد دارید که "راست کول" در سریال «کارآگاه حقیقی (true detective)» در مورد زمان چی گفت؟ «زمان یک دایره مسطحه» 

این جمله چقدر ظریف با دنیای پیچیده «اوروبروس (ouroboros)» و شهر «ویندن» همخوانی داره (اوروبروس نمادی باستانی از ماری است که در حال خوردن دم خودشه و به چرخه مرگ و زندگی اشاره میکنه). هر داستانی با موضوع سفر در زمان باید پارامتر هایی رو برای خودش داشته باشه که بر اساس اونا عمل کنه و در واقع باید چهارچوب منطقی خودش رو داشته باشه. در دنیای «دارک» دیدن نسخه مسن تر و یا جوان تر خودتون، رخداد غیر ممکن و متناقضی نیست. اما «پارادوکس پدربزرگ» (یعنی شما به گذشته ای دور سفر کنید و در اونجا پدربزرگ خودتون رو بکشید که با این کار وجود خودتون زیر سوال میره) در «دارک» زیاد ملموس نیست و خیلی برجسته نشده.

اوروبروساوروبروس

در این فصل «پارادوکس بوت استرپ» هم معرفی شده. پارادوکس بوت استرپ یعنی اینکه یک علت، معلول را ایجاد میکند ولی خود معلول، علت اولی است و اشیاء و اطلاعات منشا واضحی نخواهند داشت. دانستن این موضوع بسیار مفید است و به مخاطب کمک میکند که وقایع غیر منطقی سریال رو درک کنه. دانستن این عناوین مبهم، نیاز ما  به توضیح و تفسیر  بیشتر رو برطرف نمیکنه، اما کمک میکنه که طبقه بندی تمیزی داشته باشید که بتونید بعدا ازش استفاده کنید و از ادامه سریال لذت ببرید.

مرز بین گذشته، حال و آینده، چیزی جز یک توهم نیست! (آلبرت انیشتین)

بیاید برگردیم به «راست کول»؛ او در مورد اعتقاد نیچه به «بازگشت ابدی (doctrine of eternal recurrence)» صحبت میکنه. مطابق این تئوری؛ اتفاقات گذشته، حال و آینده، در چرخه ای بی پایان دوباره و دوباره تکرار میشوند. فصل دوم عمیقا روی این تئوری تمرکز دارد و این رو در تکرار این مفهوم در دیالوگ های کاراکتر ها به کرات دیدیم.

 

5.سرآغاز همه چیز!

 

پناهگاه زیرزمینی مرموزی که شاید سرآغاز وقایع «ویندن» باشهپناهگاه

با وجود تمام مسافران زمانی که خارج دوره زمانی خودشونن و به این زمان تعلق ندارن و بازی نفس گیر ذهن و زمان «دارک»، طرفداران این سریال به بیشتر غرق شدن در جریانات سریال و عمیق تر شدن این مجموعه تمایل بیشتری پیدا میکنن.

«دارک» درسته که بزرگترین معما ها و سوالات بشریت رو پاسخ نمیده، اما زمین بازی ای رو ارائه کرده که به ندرت پیش اومده که یک سریال این چنین ریسکی رو کرده باشه و تا این حد پیش رفته باشه. مورد مهم دیگه ای که هست اینه که از فصل دوم پیدا است که «بو اودار» و «فریز» احتمالا پایان عالی و فراتر از تصورات مخاطب رو در نظر دارن، چون فصل دوم از همون ابتداش به سوالات داغ زیادی در مورد داستان پاسخ داد. پس این اطمینان رو داریم که قطعا فصل سومی هم در کاره.

در آخر این اطمینان رو بهتون میدم که از سرمایه گذاری وقتتون روی «دارک» و سر هم کردن شجره نامه هاش پشیمان نمیشید. همچنین این سریال تجربه ای جذاب در رابطه با رویداد های پیوسته و حلقه ای، جبر گرایی و رشد و تکامل میباشد.

 

(2017-2020) Darkدارک

نام فیلم دارک
نام فیلم به انگلیسی Dark (به فارسی: تاریک)
تعداد فصل‌ها 3
تعداد قسمت‌ها 26
سازندگان باران بو اودار، یانیته فریز
کارگردان باران بو اودار
بازیگران لوئیس هافمن، اولیور مازوچی، یوردیس تریبل، ماجا شون، سباستین رودلف، مارک واشکه، کارولین ایخورن، آن رات-پول، Stephan Kampwirth، آندریاس بیستچمن، لیزا کرویتسر، آنگلا وینکلر
انتشار اولیه 1 دسامبر 2017 - 2020
IMDb 8.8/10
توزیع کننده
نتفلیکس
کشور
آلمان
زبان
آلمانی

مطالب مرتبط